LRT radijo laidoje „Pas Nemirą“ beveik visą 4 metų kadenciją Vyriausybėje išdirbęs A. Dulkys išdėstė, kokias pamokas, jo vertinimu, reikėtų išmokti iš buvusio Prezidentūros ir SAM bendravimo. Viena jų – susijusi su Ministrų kabineto formavimu, kuris po 2020 m. Seimo rinkimų truko neįprastai ilgai. Ingridos Šimonytės Vyriausybės nario teigimu, tuomet šalyje siaučiant COVID-19 pandemijai, prezidentui nederėjo leistis į asmeniškumus ir taip ištęsti ministrų atrankas.
„Man atrodo, iš tos istorijos visi turėtų daryti pamoką, kad nereikia leisti savo asmeniškumams įsigalėti tiek, kad jie po to pradeda kenkti ir valstybei. (...) Tarkime, kai prezidento komanda rinko Vyriausybę – ypač sveikatos apsaugos ministrą – (Prezidentūra – ELTA) viešai labai deklaravo, kad mes norime, kad kandidatas turėtų krizės valdymo patirties, kad žinotų, kaip elgtis didelės krizės metu, kad žinotų, kaip ją valdyti ir t. t. (...) Bet savo ruožtu labai ilgai užtęsia Vyriausybės sudarymą. Valstybėje krizė, bet kadangi kažkas man asmeniškai nepatinka, pradedu žaisti personalo skyriaus viršininko žaidimą“, – LRT radijo laidoje „Pas Nemirą“ sakė A. Dulkys, tuometę Prezidentūrą pavadindamas „personalo skyriaus viršininko tarnyba“.
„Tai pirma pamoka – kad tokiais atvejais reikia veikti ryžtingai, greitai. Jeigu apsisprendei, kad nepalaiminsi tos kandidatūros – tu taip ir daryk. O jeigu jau politiškai pajutai, kad kitaip negali – tai tada veik kartu su valstybe ir su visais pareigūnais, kurie stengiasi tą krizę suvaldyti“, – aiškino buvęs ministras.
„Atrodo, stengėmės už prezidentą daugiau, nes jaudinomės ir už Prezidentūros reputaciją“
A. Dulkys taip pat pažymėjo, jog Prezidentūra turėtų įsidėmėti ir kitą pamoką – krizių akivaizdoje valstybės institucijos turi dirbti išvien. Jis priminė, jog COVID-19 pandemijos metu prie Vyriausybės veikė Nepriklausomų ekspertų patariamoji taryba, padėjusi valdyti plintančią ligą. Panašią tarybą buvo įsteigusi ir Prezidentūra.
„Prie premjerės kabineto, jos ofiso, buvo sudaryta nepriklausoma ekspertų taryba, valdyti pandemijai, padėti valdyti pandemiją, duoti patarimus. Prezidento institucija daro visiškai priešingą dalyką, kas yra krizių metu – daro paralelinę ekspertų tarnybą, komisiją“, – dėstė buvęs SAM vadovas.
„Pats faktas – krizės valdymo metu negalima daryti tokių dalykų. Ir tą pamoką reikia įsidėmėti“, – antrąją pamoką prezidentui įvardijo jis.
A. Dulkio teigimu, pandemijos metu su Prezidentūra kilo ir daugiau problemų – ypač dėl nevieningos ir dviprasmiškos komunikacijos.
„Tada, kai tu padarai vieną, kitą klaidą – paskui seka kitos klaidos. Tada prasideda skirtingų žinučių skleidimas, prasideda skirtingai interpretuojamų dalykų skleidimas. O komunikacija turi būti vieninga, iš vieno taško“, – laidoje pasakojo jis, nurodydamas, kad pandemijos metu prezidentas „tapo logistinio sandėlio vadovu“.
„Pradėjo skaičiuoti kiekvieną dieną vakcinų likučius, grįžęs iš Briuselio čia makalavo tą informaciją, teikė ją netikslią. Mes truputėlį tiksliau žinojome, kokia ta situacija yra. Pradėjo kelti tikslus – tai iki Šventos Onos, tai iki Mindauginių, tai čia bus tiek vakcinų... Kai tik prezidento institucija paskelbdavo, kad štai, pažadėjo tiek vakcinų – netrukdavo praeiti 24 valandos ir jau gamintojai skelbia, kad atvirkščiai, kad jie stabdo tiekimus ir pan.“, – keltus Prezidentūros tikslus dėl vakcinacijos prisiminė A. Dulkys.
Todėl, tęsdamas akcentavo jis, pandemijos metu „visuomenė gavo gausą nesuderintos informacijos“. Ir tai, pasak A. Dulkio, jokios naudos nedavė.
„Aš pasakysiu šiandien atviriau – kad tada mes jautėme, kad mums žiauriai tai kenkia. Bet, žinot, visą laiką buvo tokia dviprasmiška situacija – mes, atrodo, stengėmės už patį prezidentą daugiau, nes mes pergyvenome ir už šitos institucijos reputaciją. Ir taip, kartais nesinorėdavo pasakyti, kad žiūrėkite – čia netikslu, kas jums taip sakė, kas jus klaidina“, – pripažino buvęs ministras.
Mano, kad prezidentas iš klaidų nepasimokė: lipa ant to paties grėblio
Visgi, apgailestavo buvęs ministras, jam susidaro įspūdis, kad prezidentas iš praėjusios kadencijos pamokų neišmoko.
„Deja, bet su naujos Vyriausybės startu aš matau, kad prezidento institucija vėl lipa ant to pačio grėblio“, – LRT radijui sakė jis.
Anot A. Dulkio, nors Ministrų kabinetas dirba jau kelis mėnesius, jokių rimtesnių kalbų apie padarytus darbus – nėra. O Prezidentūra, tęsė jis, ir toliau dviprasmiškai komunikuoja su visuomene.
„Prezidentas vėl paleidžia į viešąją erdvę daugybę keistų detalių, paleidžia Pandoros skrynią apie indėlius, paleidžia Pandoros skrynią apie valstybės užsienio valiutos rezervų panaudojimą. Komunikacija tokia, kuri duoda pagrindo paskui, sakykime, blogo linkintiems ją dar ir savotiškai išvartyti, kelti tarp žmonių vėl kažkokį nepasitikėjimą. Reikia mokytis iš tų klaidų. (...) Patinka tau žmogus, nepatinka, bet valstybės interesai turi būti aukščiau. Negalima taip pasakyti, kad štai – šitas žmogus bus ekstremalios situacijos operacijų vadovu, o mes dabar jį persekiosim. Tave siunčia į frontą ir sako „tau šovinių neįdėsiu ir dar iš paskos skalikus paleisiu“, – vaizdžiai tarė buvęs ministras.
„Man atrodo, reikia iš tų pamokų mokytis kuo anksčiau. Nes jeigu tai, toks elgesio modelis kartosis, kada šalį užpuls ne tas nematomas virusas, bet užpuls tikri kareiviai... Jeigu mes vėl kursime paralelinius štabus, skleisime vėl keistą informaciją, nesuderintą su institucijomis – tai tikrai prie gero neprives“, – apibendrindamas įspėjo A. Dulkys.
ELTA primena, kad pernai perrinkus prezidentą Gitaną Nausėdą antrai kadencijai šalies vadovo poste, jis patvirtino atnaujintos Vyriausybės sudėtį – Ministrų kabinete neliko sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio ir žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko. Juos atitinkamai pakeitė iki tol sveikatos apsaugos viceministro pareigas ėjęs Aurimas Pečkauskas bei Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.
I. Šimonytė tuomet teigė keičiamiems ministrams neturinti jokių priekaištų, tačiau sprendimus priėmė, siekiant „konstruktyvaus Vyriausybės darbo“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!