Dubingių piliavietėje surengta iškilminga Mikalojaus Radvilos Rudojo 500-ųjų gimimo metinių minėjimo šventė. Lankytojams atverta ir Radvilų rūmų dalis, kurią archeologai aptiko per kasinėjimus.
Radvilos Rudojo 500-osios gimimo metinės prasidėjo iškilminga eisena per medinį tiltą. Raitelių lydimi dvariškiai su savimi nešėsi Radvilų vėliavą, simbolizuojančią šios garsios giminės kilmę ir galią.
Į Dubingių piliakalnį, kur kadaise stovėjo Radvilų rūmai, suplūdo tūkstančiai žmonių. Čia veikė viduramžių ir Renesanso laikotarpio amatų mugė, surengtas Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos karių su atkurta XIV amžiaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karių apranga ir ginkluote pasirodymas.
„Molėtų kraštui labai svarbi ta istorija. Tos vietos, kur jie gyveno, mums suteikia galimybę daugiau pritraukti žmonių, ir jiems pristatyti mūsų gražų kraštą, prasmingą mūsų kultūrinį, istorinį paveldą“, – kalbėjo Molėtų rajono meras Stasys Žvinys.
Tačiau didžiausią susirinkusiųjų dėmesį traukė XV–XVI amžiuje statytų Radvilų rūmų likučiai. Iš jų liko tik rūsiai ir dalis pirmojo aukšto. Istorikai sako, kad rūmus XVI amžiaus pradžioje pastatė Jurgis Radvila, čia vėliau gyveno ir Radvila Rudasis. Šiuo metu už Europos Sąjungos lėšas rūmų likučiai uždengti specialiu gaubtu ir įrengta ekspozicija.
Nuo 2003-ųjų Dubingių piliakalnyje dirbę archeologai aptiko apie 10 tūkst. radinių, tačiau didžiausias archeologų laimėjimas – 2004-iais aptikti Mikalojaus Juodojo, Mikalojaus Rudojo ir dar šešių Radvilų giminės atstovų palaikai.
„Tai jų pradžia, jų tėviškė, jų gimtinė buvo Dubingiai, jie pasirinko savo titulu Dubingių ir Biržų kunigaikščius, ir, svarbiausiai, šitoje vietoje nusprendė laidoti savo palikuonis. Ir tie žmonės, kurie buvo laidojami visai šalia esamoje Dubingių bažnyčioje, per kitus kasinėjimus jie surasti ir 2009-ais čia perlaidoti“, – pasakojo praeities tyrinėtojas Albinas Kuncevičius.
Radvilų giminė buvo garsi visoje Europoje ir, kaip teigiama, itin turtinga. Ji valdė per 20 pilių, kelis šimtus miestų ir miestelių, ir daugiau nei 10 tūkst. kaimų. Beje, iš šios giminės kilo ir gana nemažai garsių asmenų – vyskupų, kardinolų ir net karalienė Barbora Radvilaitė.
J. Bardauskas