„Balsas.lt savaitei“ pavyko pažvelgti į garsaus bėglio Drąsiaus Kedžio galimos slaptavietės užkaborius. Vienas garsiausių bėglių D. Kedys, gyvenęs šalia Kauno esančiame Garliavos miestelyje, greičiausiai vis dar yra gyvas. Aplaidžiai tirtoje jo mažametės dukrelės galbūt vykusio seksualinio prievartavimo byloje apgailėtinai susimovę Kauno ir Vilniaus prokuorai , atrodo, toliau drąsina save ir Lietuvą. Tikinama, kad jie seka dviguba žmogžudyste įtariamo vyro pėdomis ir gali jį artimiausiu metu sučiupti.
Informacija nesitvirtina
Besidominčius šia tragiška istorija suklusti privertė neseniai paskelbta žinia, kad nuo praėjusių metų kruvinosios spalio 5 dienos besislapstančio D. Kedžio gyvenimo draugė Sigrita Čibirkienė gyvena Londono Haunslou rajone.
Niekas nežino, kaip šiandien atrodo D. Kedys. Niekas nežino, ką jis veikia pogrindyje, ar žiūri apie save rodomas Lietuvos televizijų laidas.
Praėjusių metų kriminalinius įvykius apžvelgę aukščiausi šalies teisėsaugos pareigūnai pareiškė kartkartėmis sulaukiantys informacijos apie D. Kedžio slaptavietę, tačiau nė vienas pranešimas iki šiol nepasitvirtino.
Pasitelkdami modernias technologijas policijos sekliai sumodeliavo ne vieną kompiuterinį kauniečio atvaizdą. „Pranešimų per tuos tris su puse mėnesio esame gavę, ir ne vieną. Ieškome, modeliuojame, galvojame ir tikimės surasti. Žinių apie D. Kedžio buvimo vietas gaunama iš Lietuvos gyventojų, bet nė vienas pranešimas nepasitvirtino“, – taip garsiojo bėglio paieškas žiniasklaidos atstovams komentavo šalies generalinio komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas.
Rodė nuotrauką kaimynams
Lietuvos teisėsauga D. Kedžio ieško bendradarbiaudama ir su užsienio partneriais. Kai kurių šaltinių tvirtinimu, kadaise kailių prekyba Rusijoje sėkmingai vertęsis kaunietis galėjo apsistoti šioje šalyje pas verslo partnerius.
Likus kelioms savaitėms iki Lietuvą sudrebinusių Kauno apygardos teismo teisėjo Jono Furmanavičiaus ir buvusios D. Kedžio sugyventinės sesers Violetos Naruševičienės žmogžudysčių netikėtai Londone nutūpė jo dabartinė gyvenimo draugė S. Čibirkienė iš Juodkrantės. Dėl to teisėsaugininkų žvilgsniai nukrypo į Didžiosios Britanijos sostinę.
Neseniai teisinės pagalbos prašymo iš Lietuvos sulaukę britų sekliai rado D. Kedžio mylimosios namus. Paaiškėjo, kad trejus metus su dabar ieškomu bėgliu artimai bendravusi S. Čibirkienė nuomojasi butą Didžiosios Britanijos sostinės vakarinėje dalyje esančiame Haunslou rajone.
Kai britų teisėsaugininkai pasibeldė į viename šio priemiesčio daugiabutyje esančius lietuvės duris, ši buvo išvykusi į viešbutį, kuriame dirba kambarine. Jos kaimynams pareigūnai parodė D. Kedžio nuotrauką ir klausė, ar neteko susidurti su šiuo žmogumi, tačiau kaimynai sakė jo niekada nematę.
„Viename lietuviškame leidinyje skaičiau, kad su D. Kedžiu turėjau audringą meilės romaną. Galiu pasakyti, kad jį pažinojo visa Juodkrantė. Bet kuriuo atveju viskas, kas rašoma apie mus su Drąsiumi, yra pagražinta“, − „Balsas.lt savaitei“ telefonu iš Londono sakė S. Čibirkienė.
Puiki vieta slapstytis
Praėjusių metų pabaigoje Londone kelias dienas viešėjęs „Balsas.lt savaitės“ žurnalistas atsitiktinai turėjo progą apsilankyti Haunslou rajone − maždaug pusvalandis kelio metro traukiniu nuo Londono centro esančiame priemiestyje.
Kažin ar D. Kedys galėtų rasti geresnę slėptuvę. Haunslou rajonas sudarytas iš trijų dalių – Rytinės, Vakarinės ir Centrinės. Šis Londono priemiestis bet kuriam su teisėsauga reikalų turinčiam bėgliui gali suteikti kur kas daugiau saugumo negu bet kuri kita Didžiosios Britanijos vieta.
Šis vieno garsiausių pasaulyje didmiesčio rajonas man padarė slogų įspūdį. Jis garsėja ne užsidirbti trokštančių lietuvių emigrantų bendrijomis, o rytietiškų kebabinių užeigomis. Dieną nedidelėmis šio rajono gatvelėmis būreliais vaikštinėja tamsaus gymio pabėgėliai iš Rytų šalių. Sutemus Haunslou rajono gyventojai mėgsta važinėti beprotišku greičiu siauromis gatvėmis.
Kebabų mėgėjų rojus
Prisipažinsiu, kad vakariniams pasivaikščiojimams Haunslou rajonas neatrodė pavojingas. Keista, bet tai buvo bene vienintelis Londono rajonas, kuriame man viešint tik kelis sykius apsilankė teroristų išpuolių psichozės persekiojami vietos policijos patruliai.
Haunslou rajonas apstatytas tipinės britų architektūros namais – tai nedideli, dviejų aukštų pastatai, nudažyti dviem − ruda ir balta – spalvomis. Tačiau namų vidus pasižymi neapsakomu jaukumu ir šiluma. Pagrindinėje šio rajono gatvėje veikia nemažai parduotuvių. Jų ir kavinių asortimentas gerokai kuklesnis nei Londono centre.
Haunslou rajone yra ir vienas didžiausių pasaulyje tarptautinis Hitrou oro uostas.
Bene taikliausiai šio rajono dvasią apibūdino jau kelerius metus Didžiojoje Britanijoje gyvenanti žurnalistė Zita Čepaitė. Anot jos, šiandieninio Londono kultūrinis atspalvis − kebabinės, perkepusio aliejaus kvapas ir kiti Rytų šalims būdingi atributai.
„Vakar kalbėjau su D. Kedžio drauge. Ji nesislapsto, o kad nenori turėti reikalų su žurnalistais − jos teisė. Kad D. Kedys gali slapstytis Londone – viena iš versijų. Galimybė ištirpti dideliame mieste visiems yra didelė. Nesvarbu, ar slapstaisi nuo teisėsaugos, ar nuo buvusios sutuoktinės, reikalaujančios alimentų, − kalbėjo Z. Čepaitė. − Su pedofilijos skandalu susijusi istorija domina čia gyvenančius žmones. Dauguma informacijos gaunama per televiziją ir internetą. Tačiau susidarė įspūdis, kad čia įsitaisę lietuviai nepasitiki Lietuvos žiniasklaidoje viešinamomis istorijomis.“
Storinamos aferistų kišenės
Londone gyvenantys lietuviai pasakojo, kad siaučiant sunkmečiui į Didžiąją Britaniją masiškai plūsta minios vos galą su galu suduriančių Lietuvos žmonių. Vis dažniau emigruoja bedarbiai, studijas nutraukę studentai, buvę kaliniai, alkoholikai, narkomanai ar nuo teisėsaugos besislapstantys nusikalstamo pasaulio atstovai.
„Kiek tokių žmonių dabar gyvena Londone? Nelengva atsakyti. Kas juos suskaičiuos? Į ambasadą jie neprisistato. Sprendžiant iš nuogirdų, tokių asmenų pagausėjo, − teigė Londone leidžiamo savaitraščio, skirto lietuviams, „Infozona“ redaktorė Z. Čepaitė. − Kaip kartą sakė lietuvis konsteblis Linas Pekarskas, nusikaltėliai migruoja ten, kur gali daugiau uždirbti. Panašu, kad Lietuvoje net jiems nelabai pavyksta išgyventi.“
„Balsas.lt savaitės“ pašnekovų teigimu, su nepriteklių kamuojamais tautiečiais į Londoną veržiasi ir Lietuvos gaujų atstovai. Pasitaiko atvejų, kad iš pradžių susirandamas gerų ryšių Didžiojoje Britanijoje turintis ir galintis darbo vietų rasti verslininkas. Šalia jo apsistoja kokios nors gaujos atstovas – nusikaltėlių pasaulyje autoritetą turintis žmogus.
Kartais jie į Didžiąją Britaniją atsiveža ir savo vagis ar prostitutes. Už tam tikrą mokestį ilgapirščiams bei prostitutėms leidžiama verstis savo amatu, tačiau jie privalo nusikaltėliams sumokėti dalį pelno. Kur ir ką vogti, paprastai vagims parodo Londone jau įsitvirtinę gangsteriai. Dažniausiai profesionalūs vagys grobia brangius drabužius, kosmetiką arba aksesuarus. Pasitaiko, kad apšvarinami ir pasiturimai gyvenantys lietuviai.
Dauguma Londone gyvenančių nusikaltėlių yra ieškomi Lietuvoje dėl įvairių nusikaltimų. „Tokie žmonės gali parūpinti viską: padirbtus pasus, vairuotojų pažymėjimus, automobilių registracijos dokumentus. Dažnas jų vairuoja prabangius automobilius, dėvi garsiausių dizainerių naujų kolekcijų drabužius. Ryškėja nauja kriminalinė tendencija – ukrainiečiai, besinaudojantys mirusių lietuvių pasais. Taip prisidengę jie vykdo itin sudėtingus nusikaltimus“, − pasakojo vienas jau dešimt metų Londone gyvenantis kaunietis.
TIK FAKTAI
2009 metais Didžiosios Britanijos teismuose buvo atversta 12 bylų, kurių kaltinamieji − įvairius nusikaltimus padarę Lietuvos piliečiai.
2005-ųjų lapkritį penki albanai sąvadautojai Londone buvo nuteisti už prekybą merginomis ir vertimą jas dirbti prostitutėmis. Britų teisėsauga tyrimą pradėjo po BBC naujienų laidos apie dingusią šešiolikmetę lietuvę, kurios motina Lietuvoje paskelbė paiešką.
Nustatyta, kad keturi broliai ir vienas jų draugas, gyvenantys Haunslou rajone, pirkdavo merginas iš kitų prekiautojų žmonėmis. Merginoms iš Lietuvos buvo žadamos nemokamos kelionės į Londoną ar gerai mokamas darbas bare. Aukos buvo priverstos dirbti prostitutėmis Londono viešnamiuose, kur per parą aptarnaudavo iki 20 vyrų. Manoma, kad gauja per dieną uždirbavo iki 18 tūkst. svarų sterlingų.