„Nuoširdžiai dėkoju Taivano žmonėms ir jų prezidentui Lai Ching-te už didžiulę garbę būti apdovanotam Briliantinės žvaigždės ordinu su specialiąja Didžiąja juosta “, – socialiniame tinkle „X“ rašė G. Landsbergis.
„Ką galiu pasakyti? Būsiu su Taivanu, kad ir kas nutiktų“, – pridūrė jis.
Tuo metu Taivano prezidentas išsakė lūkestį toliau plėtoti partnerystę su Lietuva.
„Džiaugiuosi galėdamas buvusiam Lietuvos užsienio reikalų ministrui G. Landsbergiui įteikti apdovanojimą už ypatingą indėlį į Taivano ir Lietuvos santykius. Pritardami jo tikėjimui, kad laisvę mylintys žmonės turi rūpintis vieni kitais, tikimės toliau plėtoti mūsų partnerystę“, – socialiniame tinkle „X“ rašė L. Ching-te.
Šis Taivano apdovanojimas skiriamas už išskirtinį indėlį į tautos vystymąsi ir gali būti suteikiamas tiek užsienio piliečiams, tiek taivaniečiams. G. Landsbergiui apdovanojimas suteiktas už indėlį skatinant glaudesnius Lietuvos ir Taivano ryšius.
2021 m., G. Landsbergiui einant užsienio reikalų ministro pareigas, Vilniuje buvo atidaryta Taivaniečių atstovybė.
Kinija, kuri laiko Taivaną savo teritorijos dalimi, į Lietuvos poziciją dėl pavadinimo sureagavo atšaukdama savo ambasadorių Vilniuje ir išsiųsdama Lietuvos ambasadorių Pekine. Maža to, Kinija sustabdė tiesiogines krovinių vežimo geležinkeliais paslaugas į Lietuvą ir smarkiai apribojo lietuviškų produktų patekimą į Kinijos rinką.
G. Landsbergio iniciatyva, Lietuva 2021 m. pasitraukė iš Kinijos „17+1“ grupės ir ragino kitas Europos Sąjungos (ES) šalis padaryti tą patį.
Už savo poziciją Kinijos ir Taivano atžvilgiu, 2022 m. įtakingame leidinyje „Politico“ G. Landsbergis atsidūrė Europos įtakingiausiųjų sąraše ir buvo pavadintas „drakono žudiku“.
Nijolė Oželytė savo feisbuko paskyroje rašė: Lietuvos garbė. Gabrieliui Landsbergiui Taivano valstybinis apdovanojimas - Order of Brilliant Star with Special Grand Cordon. Duskit, pavyduoliai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
INTERESAI IR KARO PRADŽIA
Globalioje politikoje nėra humanistinių vertybių ir tiesos viršenybės, tik grumtynės dėl resursų, pelnų, valdžios ir teritorijų. Tai interesų kova ir nieko daugiau. Ekonominėmis ir politinėmis, o tikslų nepasiekus ir atsiradus galimybei laimėti – taip pat karinėmis priemonėmis. Didiesiems leidžiama ir nugalėtojams atleidžiama absoliučiai viskas, nes jie teisia nugalėtuosius ir įtvirtina naujas tvarkas.
O masėms, kurios laukia gero vaizdelio, yra ideologija ir propaganda. Ideologija valdančiojo elito interesus pateikia kaip visuotinį gėrį nešantį, šviesią žmonijos ateitį lemiantį istorinį būtinumą. Propaganda gamina vartotojams informacinę kramtomąją gumą. Jos paskirtis - įteigti, kad viskas, kas daroma, yra dora ir teisinga, o ką daro oponentai - niekšiška ir nusikalstama.
Nebeliko priešiškų socialinių-ekonominių sistemų ir ideologijų, tik primityvi savanaudiška kova dėl įtakos sferų, kaip prieš Pirmąjį Pasaulinį. Laukinio, oligarchinio kapitalizmo daugiau Rytuose, politkorektiško komunizmo – Vakaruose. Nors ir ten, ir ten vyrauja valstybinis, korporacinis imperializmas, absoliučiai kontroliuojantis visuomenes.
Tai, kad dėl politinės ir karinės įtakos Europoje bus karas Ukrainoje, buvo aišku jau nuo 2008 metų, po Rusijos-Gruzijos karo. Diplomatiniais kanalais buvo transliuojama, jog NATO plėtros raudonųjų linijų Maskva neatsisakys ir jas gins karine jėga. Po Maidano prasidėjęs karas Rytų Ukrainoje tęsėsi. Minsko susitarimai, kuriuos Ukraina, spaudžiama europinių “demokratijų“, buvo priversta pasirašyti po nemokšiškų Debalcevės ir Ilovaisko pralaimėjimų tam, kad išvengtų karinio sutriuškinimo ir kurių Kijevas niekada ir nesirengė vykdyti, nebetenkino nei vienos pusės.
Normandijos formato susitikimai nieko neišsprendė. Tai negalėjo tęstis amžinai, karas Ukrainoje buvo neišvengiamas. Ir naudingas visiems didiesiems žaidėjams.
JAV interesas – įvelti Rusiją į ilgą Afganistano tipo karą Ukrainoje. Tuo būtų išvengta didesnio Rusijos įsijungimo į priešpriešą Kinijos pusėje, užsitikrinant jos sekinimą antraeiliame globalaus konflikto flange. Bailios, išglebusios Europos paskatinimas perimti NATO finansavimo naštą bei didinti užsakymus ginkluotei. Gal būt net palaikymas anglosaksų – JAV, Jungtinės Karalystės ir Australijos – karinei sąjungai prieš Kiniją - AUKUS.
Kinijai nereikšminga dėl įtakos Sibire konkuruojančios Rusijos tiesioginė karinė parama, bet svarbus resursų tiekimo stabilumas. Dėl sankcijų padidėjus Rusijos priklausomybei nuo alternatyvių rinkų, karas dar labiau padidintų Kinijos įtaką ir sumažintų resursų kainas. JAV neišvengiamai turėtų permesti ženkliai didesnes pajėgas į Rytų Europos valstybes jų apginamumui užtikrinti, kas irgi susilpnintų globalų konkurentą.
Europai karas irgi naudingas. Baigtųsi begalinės investicijos į viską išvagiančią Ukrainą su jos biurokratija ir oligarchais. "