„Saviraiškos laisvė nedera su neapykantos kurstymu. Šiuo metu egzistuojantys baudžiamosios teisės įrankiai nėra efektyviai taikomi kovoje su neapykantos kalba, todėl jautrios socialinės grupės patiria patyčias. Norime užtikrinti, jog kiekvienas jaustųsi saugiai bei oriai, nepriklausomai nuo jo lyties, rasės, tautybės, religijos ar kitų pagrindų“, – sako Evelina Dobrovolska.
Administracinės atsakomybės įvedimu už neapykantos kalbą siekiama panaikinti „nebaudžiamumo fenomeną“, kuris šiuo metu egzistuoja dėl susiformavusios teismų praktikos. Komentarai internete, kurie nebus tokie pavojingi, kad galėtų sulaukti baudžiamosios atsakomybės, galės užtraukti administracinę atsakomybę. Tokiu būdu sumažės teisėsaugos institucijoms tenkanti apkrova, efektyvesnis taps valstybės atsakas į nepageidaujamą neapykantos kalbos reiškinį, padidės pažeidžiamų grupių ir asmenų apsaugą nuo patyčių, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Iš Administracinių nusižengimų kodekso būtų perkeliamas tik tyčiojimasis ir niekinimas, nes likusios veikos, tokios kaip neapykantos kurstymas, kurstymas smurtauti, kurstymas diskriminuoti, privalo likti baudžiamajame įstatyme pagal prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus, pavyzdžiui, Europos Tarybos Pamatinį sprendimą ir Tarptautinę konvenciją dėl visų formų rasinės diskriminacijos panaikinimo.
Neapykantos ar diskriminacijos požymių sąrašą, įtraukiant odos spalvą, etninę kilmę, pilietybę bei lytinę tapatybę, išplėsti rekomenduoja ne viena tarptautinė organizacija, įskaitant Europos Komisiją, Europos komisijos kovai su rasizmu ir netolerancija, Jungtinių Tautų Rasinės diskriminacijos panaikinimo komitetas ir daugelį kitų. Sąrašo praplėtimas užtikrins didesnę apsaugą pažeidžiamoms grupėms, be to įgyvendins prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus.