,,Aš neturiu sprendimo. Tas dvigubas gyvenimas egzistuoja“, – kalbėdama apie ,,klajoklius“ vyrus ir ,,klajokles“ moteris, sakė J. Matulaičio parapijos šeimos centro atstovė Nijolė Kukuraitienė Seime Tarptautinės šeimos dienos proga pirmadienį surengtoje diskusijoje ,,Šeimos politika – ką gali ir ko negali pačios šeimos“.
Kalbėdama apie išdavystės ženklu pažymėtas ,,dvigubas“ šeimas, kuriose vienas iš sutuoktinių turi ,,antrą šeimą iš šalies“, ji aiškino, kad tokioms šeimoms dažnai reikia nemokamų psichologo ir kitų specialistų konsultacijų. Tačiau N. Kukuraitienė sakė nežinanti, ką patarti ir kaip padėti tokioms šeimoms, nes nevyriausybinės organizacijos esą neturi pakankamai lėšų. Ji taip pat pabrėžė, kad nors įstatymuose įtvirtinta monogamija, ji egzistuoja tik teoriškai.
Elvyra Kučinskaitė, atstovaujanti išsiskyrusioms šeimoms, apgailestavo, kad išsiskiria maždaug pusė šeimų.
,,Ką daryti, į ką kreiptis tiems 50 proc., kurių šeimos jau suiro? Kiek ilgai iš socialinio, politinio, ekonominio gyvenimo iškrenta krizę patiriantys sutuoktiniai? Ką patiria jų vaikai, kurie ateityje kurs šeimas? Juk jie neturi net praktinio modelio?“ – sakė ji ir ragino padėti tiems, kurie neišlieka sutuoktiniais, kad išliktų bent tėvais. Ji ragino pradėti diskutuoti apie pagalbą besiskiriančioms ir išsiskyrusioms šeimoms.
Kiti diskusijos dalyviai psichologai teigė, kad krizių išvengti nepavyks, nes toks yra gyvenimas. Todėl reikia steigti krizių centrus, o Aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Paulavičienė siūlė steigti ir teisinės pagalbos centrus.
E. Laumenskaitė: reikai ne šeimos politikos, bet politikos šeimai
,,Pati svarbiausia išvada – įstatymai turi būti orientuoti į pagalbą žmogui. Ne sistemoms, ne reiškiniams, bet žmogui su jo realiomis problemomis“, – apibendrindama diskusiją sakė sociologė Irena Eglė Laumenskaitė. Ji pabrėžė, kad reikia orientuotis ne į šeimos politiką, bet į politiką šeimai.
,,Socialinė politika negali būti prilyginta politikai šeimai“, – pabrėžė ji.
E. Laumenskaitė atkreipė dėmesį, kad jau yra požymių, jog valstybė siekia perimti šeimos kontrolę, bei ragino stiprinti tėvų sąmoningumą, nes ,,kampas jau čia pat“. Tam, sakė sociologė, reikia pilietinių iniciatyvų, kurios ,,gali kilti tik iš šeimos“.
Diskusijos dalyviai ketina priimti rezoliuciją, kurioje ragins visus susitelkti ir siekti, kad šeimos politika būtų nuosekli ir ilgalaikė.