Nors žmogus – ne adata, kurios neįmanoma surasti šieno kaugėje, dingę žmonės – ne naujiena. Pagal statistiką, Lietuvoje kasmet ieškoma daugiau kaip tūkstančio dingusiųjų, o su liūdnomis jų istorijomis susiję kur kas daugiau žmonių – tai ir artimieji, ir pareigūnai, kurie tiria dingusiųjų bylas.
„Dingusių žmonių likimai liūdni“, – sako jau daug metų dingusių žmonių ieškanti Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Jurbarko rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus vyr. patrulė Daiva Buitkienė. Jos pateiktais duomenimis, 2010 m. sausio 1 d. nesurasti buvo 5 dingę žmonės. 2010 metais užvestos dar 9 paieškos bylos.Dešimt dingusių žmonių paieškų bylų pernai nutraukta.
Viena priežasčių bylai nutraukti – kai dingusysis randamas, gyvas arba miręs. D. Buitkienės teigimu, daugiau surandama gyvų. Byla nutraukiama ir kai dingusysis pats sugrįžta į namus – tokių atvejų irgi būna. Kartais artimieji, parašę pareiškimą policijos komisariate, grįžę dingusįjį jau randa namie. Tik būtų labai gerai, pasak patrulės, kad apie tai jie iškart praneštų ir pareigūnams.Byla nutraukiama, jei teismas dingusįjį pripažįsta mirusiu – Civiliniame kodekse nustatyta, kad tokia procedūra įmanoma po trejų paieškos metų, jeigu dingusiojo gyvenamojoje vietoje per tą laiką nėra duomenų apie jo buvimo vietą.
Dingusio žmogaus paieškos byla nutraukiama ir tada, kai jis įtariamas padaręs nusikaltimą – nes aišku, kad slapstosi nuo teisėsaugos ir ieškomas kaip įtariamasis.Lietuvoje, kaip ir Europos šalyse, dingęs žmogus ieškomas 7 metus, jei nerandamas, byla nutraukiama dėl senaties termino. Tokių atvejų, pasak vyr. patrulės D. Buitkienės, būna labai retai.
Labai retai ieškoti dingusių asmenų padeda žmonės, nors policija skelbia spaudoje ieškomųjų fotografijas ir prašo pagalbos. „Visuomenė labai pasyvi. Nesuradau nė vieno dingusio žmogaus pagal gyventojų skambučius“, – sakė D. Buitkienė. „Dingusio žmogaus paieška skelbiama gavus jo artimųjų pareiškimą. Seniau būdavo terminas – trys dienos nuo dingimo. Bet yra tokių dingimo aplinkybių, kai delsti negalima. Kada skelbti paiešką, priklauso nuo aplinkybių,“, – sako kriminalinės policijos pareigūnė. Būtina pateikti nuotrauką ir užpildyti anketą nurodant dingusiojo požymius.
Nuotraukose dingusysis neretai skiriasi nuo to, kaip jis iš tikrųjų atrodo, o išsamiai aprašyti jo požymius artimiesiems irgi dažnai būna sudėtinga. Nors tai, pasak D. Buitkienės, labai svarbu atpažinimui, ypač tais skaudžiais atvejais, kai surandami tik dingusiojo palaikai.Manoma, kad 4 žmones, kurių paieška buvo paskelbta, pasiglemžė Nemunas. Tik vieno kūnas surastas.
„Šulinį gali išsemti, Nemuno neišsemsi, – sako dingusiųjų ieškanti pareigūnė. – Pernai po pavasarinio potvynio Nemunas išmetė 2 skenduolių kūnus, bet jie neatpažinti, todėl palaidoti bendrose Jurbarko kapinėse. Nemunas lietuvius dažnai išlaipina į užsienį, tuomet netekties skausmo prislėgtiems artimiesiems dar tenka įveikti problemas, susijusias su kūno susigrąžinimu.“Dingusių žmonių paieškose pasitaiko ir ne tokių tragiškų istorijų.
Pavyzdžiui, kreipiasi moteris prašydama ieškoti jos pradingusio sutuoktinio, o šis, pasirodo, turi dar ir kitą šeimą ir „pradingęs“ gyvena joje. Nemažai problemų kyla dėl išvykusių į užsienį ir ten dingusių žmonių. Kai kurie jų nenori palaikyti ryšių su čia likusiais artimaisiais, kurie prašo paskelbti paiešką. Tačiau ne visada paieška duoda norimą rezultatą. „Užsienyje įstatymai kitokie – jei žmogus nenori pranešti apie savo buvimo vietą, gauname tik atsakymą, kad jis gyvas, tai ir pranešame artimiesiems“, – sako D. Buitkienė.
Panašiai yra tekę pranešti apie motiną, kuri palikusi Lietuvoje vaikus nutraukė ryšius su jais ir kitais artimaisiais. Būna, kad pilietis užsienyje sulaikomas už padarytus nusikaltimus ir, kol gauna teisę susisiekti su artimaisiais, šie jau būna paprašę paskelbti jo paiešką. Dažniau, pasak Kriminalinės policijos skyriaus vyr. patrulės D. Buitkienės, tenka ieškoti jaunų žmonių. Jaunimas judresnis, jie dažniau dingsta užsienyje, sulaikomi už padarytus nusikaltimus.
Pernai nebuvo ieškoma senų, ligotų žmonių, išėjusių iš namų, paklydusių ir negrįžusių – jei taip nutinka, paprastai artimieji greitai juos suranda patys, juk senas toli nenueis.Apmažėjo ir nepilnamečių paieškų. Vienintelė kol kas šiais metais pradėta dingusio žmogaus paieškos byla – nepilnametės motinos, kurios ieškoma jau ne pirmą kartą.