Nedelsiant Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus valstybiniai veterinarijos inspektoriai kartu su Ignalinos padalinio veterinarijos gydytojais išvyko į Rupinskų kaimą, kur pradėjo epizootinį tyrimą kiaulių laikymo vietoje.
Paimti gyvulių kraujo ir organų mėginiai buvo nuvežti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą kiaulių kritimo priežasčiai nustatyti. Atlikus tyrimą, nustatyta afrikinio kiaulių maro diagnozė. Valstybiniai veterinarijos inspektoriai nustatė užkrato zoną, iš kurios uždrausta išvežti kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos.
UAB „Idavang” generalinio direktoriaus Sauliaus Leonavičiaus teigimu, bendrovė atlieka savarankišką vidaus tyrimą siekiant išsiaiškinti susidariusios situacijos priežastis bei teikia visą prašomą informaciją veterinarijos pareigūnams.
Valstybinės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šiame kiaulių komplekse laikoma 19 411 kiaulių, iš kurių 10 167 – paršeliai iki 3 mėnesių amžiaus, 1 396 paršavedės, 213 kiaulių daugiau kaip 8 mėnesių, 13 kuilių ir 7 622 kiaulės nuo 3 iki 8 mėnesių amžiaus. Apie tolesnę tyrimų eigą Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuos papildomai.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija
V.Baltraitienė: kiaulių maro atvejį „Idavang“ komplekse galbūt tirs prokurorai
Žemės ūkio ministrė pareiškė, kad Danijos kapitalo „Idavang“ kompleksas afrikiniu kiaulių maru galėjo būti užkrėstas tyčia - šį įtarimą bus prašoma patikrinti prokurorų. Oficialiais duomenimis, iš 40 tirtų kiaulių infekcija rasta 36-iuose mėginiuose.
„Teritorijoje yra daug kompleksų, daug fermų („Idavang“ - BNS). Turbūt bus kreiptasi į prokuratūrą, aiškinantis, iš kur galėjo atsirasti užkratas. Iš pirmos informacijos taip gali atrodyti (kad užkrėsta tyčia - BNS)“, - LRT radijui sakė Virginija Baltraitienė.
Anot jos, apie situaciją bus informuotos Europos Sąjungos institucijos, kitos aplinkinės valstybės. Penktadienį ministrė žada vykti apžiūrėti komplekso.
V.Baltraitienė teigė negalinti pasakyti, ar šis atvejis padidino riziką plisti marui visoje šalyje.
„Viskas kol kas neaišku, kiek išnešta iš vidaus. Tai yra uždaroje, lokalizuotoje vietoje, ne gamtoje kažkur, kur šernai laksto, gali užkrėsti. Jeigu vieta bus lokalizuota ir toliau nepasklidę, nemanau, kad nuostoliai bus dideli. Aišku, tai įmonei nuostolis bus didžiulis“, - sakė žemės ūkio ministrė.
„Idavang“ kompleksas Ignalinos rajone yra tarp dviejų maro ligos židinių, kurių vienas – Latvijoje, pasienyje su Lietuva, kitas – pietrytinėje šalies dalyje, pasienyje su Baltarusija. Komplekse laikyta apie 19 tūkst. kiaulių. „Idavang“, Lietuvoje valdantis 11 kiaulininkystės kompleksų, panešė, kad laikėsi visų saugumo reikalavimų.
„Rosselchoznadzor“: kiaulių maro plitimas Lietuvoje patvirtino prognozes
Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnyba („Rosselchoznadzor“) pareiškė, kad protrūkis Lietuvos kiaulių komplekse įvyko nepriklausomai nuo to, kad Lietuva yra vienintelė Europos Sąjungos šalis, kuri taiko rimtas priemones kovoje su pavojingu užkratu.
Pasak „Rosselchoznadzor“, prognozės yra neįkvepiančios.
„Židinys patvirtina nepalankias tarnybos prognozes dėl rizikų, susijusių su tolesniu afrikinio kiaulių maro plitimu Europos Sąjungoje“, - teigiama ketvirtadienį išplatintame Rusijos tarnybos pranešime.
J.Milius: užkrėstos visos „Idavang“ komplekso fermos
Ignalinos rajone afrikiniu maru sergančių kiaulių rasta visose Danijos kapitalo įmonės „Idavang“ komplekso fermose, sako maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas. Pasak Jono Miliaus, tai yra keista.
„Keistas yra užsikrėtimas, kadangi tame komplekse visi tvartai yra užkrėsti - po dvi, po tris kiaules sergančias“, - LRT radijui sakė J.Milius. Jo teigimu, iš maždaug pusšimčio ištirtų kiaulių, užsikrėtusių yra daugiau kaip 30. J.Milius sakė, kad „Idavang“ kompleksas buvo ypač gerai saugomas.
„Tą kompleksą mes labai gerai žinojome, kadangi dėl taikomų biosaugos priemonių laikėme jį pavyzdiniu. Jame lankėsi ir Europos Sąjungos, ir Rusijos ekspertai“, - sakė J.Milius.
J. Milius kreipėsi į prokurorus dėl „Idavang“ komplekse rasto kiaulių maro
Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius pranešė kreipęsis į prokurorus dėl Danijos kapitalo „Idavang“ komplekse Ignalinos rajone nustatyto afrikinio kiaulių maro. Užkratas galėjo patekti tik per pašarus,sako J.Milius. Anto jo, kitose Lietuvos fermose papildomų veiksmų kol kas nebus imtasi.
„Šiandien pasirašiau kreipimąsi į prokuratūrą“, - interviu LRT radijui sakė J.Milius.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.