Užsienio specialistai teigia, kad būtų pravartu pradėti dėvėti dvi kaukes. Siūloma dėvėti medicininę, o ant jos dar užsidėti medžiaginę kaukę. CNN skelbia, kad viena medicininė kaukė sulaiko apie 42 proc. į aplinką ir iš jos patenkančių dalelių, tačiau ant medicininės kaukės užsidėjus medžiaginę – sulaikoma 92,5 proc. dalelių.
Tyrimas atkreipė užsienio politikų dėmesį. Naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas jau kelis kartus buvo užfiksuotas viešumoje dėvintis dvi kaukes.
Lietuvos politikė skatina dėvėti dvi kaukes
Tyrimas neliko nepastebėtas ir Lietuvoje, juo pasidalino parlamentarė, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė Rasa Budbergytė. Pasaulyje plintant naujoms ir pavojingesnėms koronaviruso atmainoms, politikė siūlo ir lietuviams apsvarstyti galimybę dėvėti dvi kaukes.
Politikė sako pastebinti, kad užsidėjus vieną medicininę kaukę, jos šonai lieka atvėpę, o pati kaukė nebūna gerai prigludusi. Kadangi medžiaginės kaukės dažnu atveju prie veido priglunda geriau, tačiau nėra tokios efektyvios, kaip medicininės, R. Budbergytė siūlo dėvėti abi kaukes vienu metu.
„Žmonės nemėgsta nešioti respiratorių. Iš tiesų, reikėtų nešioti FFP2 respiratorius. Pavyzdžiui, mums Seime labai aiškiai ekspertai pasakė, kai dar dirbome ne nuotoliniu būdu, kad posėdžių salėje turime sėdėti su respiratoriais, net ne su medicininėmis (kaukėmis – aut. past.)“ – tv3.lt sako R. Budbergytė.
Mano, kad lauke kaukių nebereikia, kai nėra žmonių
Tačiau politikė dvi kaukes dėvėti siūlo tik uždarose patalpose, esant tarp kitų žmonių: „Aš tikrai pritariu nuomonei, kad šiuo metu galima atlaisvinti kaukių nešiojimo taisykles, padaryti laisvesnes lauke. Pritariu tiems ekspertams, kurie sako, kad jeigu aplink tave nėra jokių žmonių, tai su kauke vaikščioti tikrai nereikia.
Nereikia versti žmonių, nes mes visi pavargome nuo kaukių nešiojimo lauke. Todėl, kad bėga nosis, ašaroja akys, rasoja akiniai. Jeigu tu matai, kad vaikštai miške, nėra žmonių, tai kodėl reikia su ta kauke vaikščioti?“
Budbergytė jau dėvi po dvi kaukes ir kitus ragina taip elgtis
JAV žiniasklaidoje jau kurį laiką matyti, kad dvi kaukes dėvi ne tik šalies prezidentas, bet ir kiti politikai. R. Budbergytė sako, kad panašių veiksmų norėtųsi ir iš Lietuvos lyderių. Jos nuomone, aukščiausi šalies pareigūnai galėtų parodyti pavyzdį visuomenei. Politikė sako iki šiol pati dėvėjusi tik vieną kaukę, tačiau perskaičiusi apie tyrimą, elgtis pradėjo kitaip.
„Labai tikiuosi, kad ir mūsų aukščiausieji pareigūnai, mūsų politikai, galėtų rodyti tokį pavyzdį žmonėms. Tikrai manau, kad yra labai gerbiamų asmenybių, ir prezidentas, ir premjerė, ir Seimo pirmininkė. Seimo nariai irgi galėtų demonstruoti savo asmeniniu pavyzdžiu, kaip reikėtų daugiau saugotis uždarose erdvėse“, – sako R. Budbergytė.
Čaplinskas: dvi kaukės apsaugo geriau, nes apspaudžia tvirčiau
Dėl dviejų kaukių dėvėjimo R. Budbergytė sako diskutavusi su profesoriumi Sauliumi Čaplinsku. Portalas tv3.lt taip pat susisiekė su profesoriumi, jis aiškina, kad dvi kaukės išties apsaugo geriau.
Profesoriaus teigimu, kaukės yra veiksmingos tada, kai yra dėvimos taisyklingai. Kaukė turi gerai priglusti, o ją užsidėjus neturi likti tarpų šonuose arba aplink nosį.
Profesorius siūlo atkreipti dėmesį į tai, kokias dvi kaukes yra siūloma dėvėti. Tyrimuose nurodoma, kad pirmiausia reikėtų užsidėti medicininę, o tik tada medžiaginę kaukę.
S. Čaplinskas sako, kad yra dvi priežastys, kodėl siūloma saugotis būtent taip. Pirma, medicininė kaukė apsaugo nuo oro lašelių ir aerozolių, o medžiaginė kaukė geriau prispaudžia pirmąją.
Antra, suteikiama galimybė rinktis estetinį vaizdą. Galima dėvėti gražias ir patinkančias kaukes, taip kompensuojant tai, kad medžiaginės apsaugo mažiau.
Profesorius sako, kad ant medicininės užsidėjus medžiaginę kaukę, yra pagerinamas medicininės kaukės efektyvumas: „Taip dėvima medicininė kaukė praktiškai tolygi vos ne respiratoriaus dėvėjimui“.
S. Čaplinskas įspėja, kad šis būdas geriau apsisaugoti padeda tik tada, kai pirma ant veido yra uždedama medicininė kaukė, o ne atvirkščiai.
„Medicininė kaukė sudaryta iš trijų sluoksnių. Vidinis sluoksnis yra taip vadinamas hidrofilinis, jis sugeria lašelius, jis turi būti prie veido. Balta pusė turi būti prie veido, nes ji yra tokia.
Ta spalvota pusė yra hidrofobinė. Tai reiškia, kad atstumia lašelius, kad jie atšoktų maksimaliai nuo kaukės.
Vidurinis sluoksnis yra filtracinis. Jis duoda didžiausią efektyvumą. Šoniniai sluoksniai saugo filtruojantį vidurinį sluoksnį. Savaime suprantama, kad jokia medvilninė kaukė tokiomis savybėmis nepasižymi“, – sako S. Čaplinskas.
Reikalavimą dėvėti kaukes lauke vertina skeptiškai
Profesorius taip pat ragina kaukėmis saugotis esant tarp žmonių ir su jais bendraujant, o reikalavimą dėvėti kaukes lauke vertina skeptiškai. Lauke kaukė greičiau sudrėksta, o taip krenta jos efektyvumas.
„Išeina taip, kad ten, kur ji iš esmės nebūtina, nes nėra tokių sąlygų, kad užsikrėstum lauke prasilenkdamas pro kitą žmogų ar panašiai, tarsi sugadini tą kaukę. Kai ji reikalinga, įeini į patalpą, o jos filtracinės savybės jau yra sumažėjusios, ji neatlieka savo funkcijos. Analogiškai, kai kaukė ilgai nešiojama, sutrinama“, – komentuoja S. Čaplinskas.
Profesorius taip pat primena, kokiomis kvėpavimo takų apsaugos priemonėmis yra efektyviausia saugotis. Jo teigimu, saugiausia yra dėvėti respiratorių. Jo neturint, galima dėvėti medicininę kaukę ir ant jos užsidėti medžiaginę. Toliau rikiuojant pagal efektyvumą, eitų medicininė kaukė, po jos sektų medžiaginės kaukės, o po jų – apsauginiai skydeliai.
JAV svarsto įvesti rekomendaciją
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro atstovas, užkrečiamųjų ligų ekspertas Anthony’is Faucis neatmeta galimybės, kad dėvėti dvi kaukes bus rekomenduojama visiems amerikiečiams. Laidoje „The Washington Post Live“ ekspertas sakė, kad toks siūlymas yra svarstomas.
„Gali būti... Iš tikrųjų, diskutavau su savo kolegomis iš CDC. Kalbėjome apie tai, kad centras planuoja atlikti tyrimą, siekiant išsiaiškinti, ar dvi kaukės yra geriau nei viena. Atrodo, kad tai turėtų būti logiška“, – sakė užkrečiamųjų ligų ekspertas.
A. Faucis teigia, kad pandemijai tęsiantis, jis pastebi vis daugiau žmonių, dėvinčių dvi kaukes. Tai daro ir jis pats. „Pagalvojus, tai turėtų būti naudinga. Kaukė yra fizinis barjeras, taigi užsidėjus antrąją, tas barjeras yra sustiprinamas. Elementaru, kad tai tikrai nepakenks, ir net gi gali padėti“, – teigė ekspertas.
Lietuvos Vyriausybė dar neapsisprendusi
Viešojoje erdvėje pasirodžius svarstymams dėl kaukių dėvėjimo, trečiadienį premjerė Ingrida Šimonytė tikino, kad nei Vyriausybė, nei ekspertai dar nėra apsisprendę, kokiu keliu žengti.
„Nė kiek neabejoju, kad profesorės Kalėdienės vadovaujama grupė pateiks siūlymus ekspertų tarybai, kokie gali būti pakeitimai ir kokiomis sąlygomis dėl kaukių dėvėjimo. Čia mes kalbame pirmiausiai apie atviras erdves, tikrai ne apie uždaras“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Jei Vyriausybei bus rekomenduota koreguoti kaukių dėvėjimo tvarką, pokyčiai bus svarstomi.
„Jeigu tokią rekomendaciją iš ekspertų tarybos mes gausime apie tai, kad tas laisvinimas galėtų būti ir ankstesniame scenarijuje, ne taip, kaip dabar yra plane sudėliota, tikrai Vyriausybė šituo klausimu pasikliaus tuo, ką pasiūlys ekspertai. Savo asmeninės nuomonės ir idėjų tikrai niekam nesiruošiame piršti. Ekspertų taryba čia bus pagrindinė“, – sakė premjerė.
Šiuo metu kaukes dėvėti privaloma visose viešose vietose. Kaukes dėvėti turi visi vyresni nei 6 m. amžiaus žmonės.
Vyriausybės karantino atlaisvinimo plane numatyta, kad atvirose vietose kaukių dėvėti nebebus privaloma tada, kai bus įžengta į A scenarijų, tai yra, kai užsikrėtimų skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites bus mažesnis nei 25 atvejai. Šiuo metu šis rodiklis siekia 238,8.