Dešiniosioms partijoms veikiausiai nepavyks susiburti į vieną koaliciją prieš kitų metų rudenį įvyksiančius Seimo rinkimus, tačiau gali būti bandoma derinti kandidatus bent vienmandatėse apygardose, praneša „Kauno diena“.
Per šeštadienį vykusį opozicinio Liberalų sąjūdžio (LS) tarybos posėdį svarstyta galimybė burtis į konservatorių inicijuojamą vadinamąją Dešiniąją alternatyvą. Tai, Tėvynės sąjungos (TS) nuomone, galėtų būti dešiniųjų partijų koalicija, galinti surinkti nemažai balsų per būsimus Seimo rinkimus.
Liberalai iš esmės pritarė „Dešiniosios alternatyvos“ būrimui, tačiau nepriėmė sprendimo jungtis į kokias nors koalicijas su kitomis partijomis. Neoficialiomis žiniomis, LS netenkina konservatorių pasiūlytas bendro kandidatų sąrašo formavimo principas, kai liberalai gauna vos vieną vietą pirmame kandidatų dešimtuke ir dar po kelias trečiajame ir žemesniuose.
Vienas didžiausių susijungimo su konservatoriais entuziastų yra LS pirmininkas Petras Auštrevičius.
„Turime atsakingai ir aktyviai dalyvauti siekiant esminių pokyčių valstybės politikoje. Dešinės politinių ir visuomeninių jėgų susijungimas ir bendri veiksmai yra būtina sąlyga, galinti užtikrinti permainas“, – sakė jis tarybos posėdyje.
Tačiau kiti šios partijos atstovai gerokai atsargesni. Nors jie pripažįsta, kad bendradarbiavimas su kitomis dešiniosiomis partijomis yra būtinas, demonstruojamas nenoras „strimgalviais pulti į konservatorių glėbį“. Pasak LS rinkimų štabo vadovo Eligijaus Masiulio, ši partija Seimo rinkimuose dalyvaus savarankiškai, kels savo kandidatų sąrašą. „Su kitomis partijomis galbūt galėsime derinti rinkimų kampanijos nuostatas ir kandidatus vienmandatėse apygardose“, – tvirtino E.Masiulis.
O TS ketina jau iki kitų metų vasario apsispręsti, kokius kandidatus kels vienmandatėse apygardose. Kandidatų kėlimas bus derinamas su tautininkais ir krikščionimis demokratais, su kuriais konservatoriai planuoja susijungti. Todėl kandidatų derinimas su liberalais gali būti komplikuotas.
Beje, per TS tarybos posėdį praėjusį šeštadienį jau buvo siūlyta patvirtinti konservatorių kandidatus 18 vienmandačių apygardų, o kitus tvirtinti vėliau. Tačiau tarybos nariai nusprendė, kad šį procesą geriausia būtų atlikti vienu metu – kitų metų vasarį arba kovą.
Konservatoriai kalba ir apie kitokią dešiniųjų bendradarbiavimo formą – platų „Neabejingųjų frontą“.
„Mums svarbu, kad ir visuomeninės organizacijos, ir pavieniai profesionalai, kurie nebūtinai sieja savo ateitį su Seimu ar Vyriausybe, tikrai jaučia gerokai daugiau atsakomybės už Lietuvos likimą, negu kad buvo galima tikėtis dar prieš porą metų ir, manau, kad netrukus toks gana platus frontas gali paskelbti apie savo gimimą“, – sakė konservatorių lyderis Andrius Kubilius.
Jis niūriai kalbėjo apie dabartinės mažumos Vyriausybės darbą: „Esant tokiam Vyriausybės abejingumui ar neveiklumui, nematau jokių galimybių Lietuvai išvengti to, kad po gero pusmečio Lietuvos infliacijos rodikliai nebūtų tokie, kokie dabar yra Latvijoje, tai yra dviženklių skaičių infliacijos.“
Konservatorių vadovas teigė matąs ženklų, kad dabartinė Vyriausybė gali bandyti trauktis anksčiau laiko.
Stasys GUDAVIČIUS