Kelerius metus su Rusijos ambasada besiderantiems lietuvių diplomatams kol kas nesiseka išspręsti jos iškraustymo iš Turniškių problemos.
Užsienio reikalų ministerija (URM), kuri jau antrus metus derasi su tos šalies diplomatais dėl netoli prezidento Valdo Adamkaus rezidencijos esančio pastato grąžinimo, negali pasiekti jokių rezultatų. Ministerijos atstovai įstrigusių derybų nekomentuoja, o neoficialiai teigiama, jog reikalas nejuda iš vietos tik dėl to, kad mūsų valstybės diplomatinė žinyba kelerius metus nesugeba pasiūlyti rusams kitų tinkamų patalpų, rašo dienraštis "Lietuvos žinios".
Dar ankstesnio premjero Algirdo Brazausko sudaryta speciali darbo grupė konstatavo, kad, atsiradus galimybei laisvai patekti į Turniškes, šioje teritorijoje būtina sustiprinti bent jau šalies vadovų rezidencijų apsaugą. Nutarta, jog įkurdinti VAD pareigūnus ir sutelkti būtiną techniką būtų patogiausia šiuo metu Rusijos ambasadai išnuomotame name. Neoficialiai kalbėta, kad tai būtų puiki proga atsikratyti esą nepageidaujamos kaimynystės.
LŽ žiniomis, pastate norėta pairti saugomos ir aplinkinių teritorijų stebėjimo centrą. Iš namo būtų buvę patogu valdyti kvartale esančias stebėjimo kameras. Patalpose taip pat planuota sukurti komfortabilesnę apsaugininkų darbo aplinką. Tačiau dabar VAD nebepretenduoja į šį pastatą.
URM atsisakė komentuoti derybų su Rusijos diplomatais eigą. Ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktoriaus pavaduotoja Daiva Rimašauskaitė LŽ užtikrino, kad bendra Lietuvos ir Rusijos darbo grupė dirba toliau. Tačiau kol vyksta derybos ir derinamos detalės, URM atsisakė teikti komentarus apie proceso eigą.
Prieš metus Lietuvos diplomatinės žinybos atstovai tvirtino, kad derybas su Rusijos ambasada sunkina tai, jog rusai nenori atsisakyti nežinia kam naudojamo pastato. URM pareigūnai teigė negalintys "atimti" šio namo, kol neturi ko pasiūlyti vietoj jo.
Apie URM derybas su Rusijos diplomatais nieko nežino ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas. Pasak jo, ministerijos pareigūnai neinformavo komiteto apie tai.
"Šia tema nesame kalbėję. Gal todėl, kad tai nėra valstybinis reikalas, klausimo niekada ne-nagrinėjome komitete", - LŽ aiškino J.Karosas. Pasak socialdemokrato, šis procesas - ne vienos derybų šalies reikalas.