Jei esate Vilniaus centre ir iš jūsų ką tik išplėšė rankinę, yra didelė tikimybė, kad ją atgausite, o vagis bus nubaustas. Tiesa, jums reikėtų būti Pilies gatvėje arba kitoje teritorijoje, kurią aprėpia stebėjimo kameros akis, rašo „Respublika“.
Stebėjimo kameromis žmonės yra stebimi ne tik prekybos centruose ar degalinėse. Budri jų akis sekioja įtartinus žmones ir miestų gatvėse. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Marijampolėje, Utenoje, Molėtuose ir kai kurių kitų Lietuvos miestų labiausiai žmonių lankomose vietose tyliai tūno stiklinė akis, kuri perduoda informaciją į policijos poskyrius.
Daugiausiai, 95 kameros, yra įrengtos Vilniuje. Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato atstovai leido „Respublikai“ patyrinėti vaizdo kamerų užkulisius.
Gali matyti net kupiūrą
Dideliame kambaryje palei sieną trim eilėm išrikiuoti monitoriai, viduryje patalpos darbo stalai ir trys monitoriai su pultais – tai trijų žmonių darbo vieta. Keliomis pamainomis visą parą čia triūsia iš viso trylika darbuotojų. Tai nėra rūstūs vyrai, kaip iš detektyvinių serialų. Bent jau mes susipažinome su mielomis moterimis, kurios kuklinosi fotografuotis.
Jei norėtų, jos galėtų stebėti nedrovių porelių bučinius, bet nė viena tam laiko negaišta. Juk kiekvienam darbuotojui reikia į savo monitorių periodiškai perkelti vienos iš 95 kamerų parduodamą informaciją. Ekraną galima padalyti į 12 dalių ir stebėti iškart 12 vietų, bet, anot specialistų, tai nelabai pasitvirtina. Geriau vienu metu stebėti vieną vietą.
Operatyvaus valdymo skyriaus darbuotojos parodė, kokia vis dėlto pažangi yra technika, kuria stebimos Vilniaus gatvės. Kai kurios kameros gali sukiotis 180 laipsnių kampu. Jų yra 38. Kiekviena iš šių kamerų gali stipriai priartinti vaizdą.
Pavyzdžiui, galima pamatyti, kokią kupiūrą pro kiosko langelį pirkėjas
paduoda pardavėjai.
Daugiausia „gulinčių žmonių“
Ar sudreba širdis, kaip pastebimas nusikaltimą darantis žmogus? „Aišku. Tada jį seki, susisieki su patruliais, perduodi informaciją, kur tas žmogus nuėjo. Bet dažniausiai tenka stebėti girtuoklius, gulinčius žmones“, - pasakojo kamerų perduodamus vaizdus stebinti darbuotoja.
Vien per praėjusius metus Vilniuje stebėjimo kameromis užfiksuoti 2509 teisės pažeidimai, o per pirmus septynis šių metų mėnesius - 1096. Tai yra alkoholinių gėrimų gėrimas viešose vietose, prekybos viešose vietose taisyklių pažeidimas, viešosios tvarkos pažeidimai, išmaldos prašymas, eismo įvykiai, kelių eismo taisyklių pažeidimai, nusikalstamos veikos, vagystės, pažeidimai, susiję su narkotinėmis priemonėmis, gulintys žmonės.
Kameros - populiariausiose vietose
Vilniaus VPK Operatyvaus valdymo skyriaus viršininkas Rolandas Šepetys pasakojo, kad Vilniuje kamerų daugiausiai yra senamiestyje, prie autobusų ir geležinkelio stočių. Taip pat jos įrengtos prie avaringiausių sankryžų.
„Senamiestyje daugiausia kamerų, nes čia apsilanko daug turistų, miesto svečių, didžiausias ir vietinių žmonių srautas. Senamiestyje vyksta miestiečių susibūrimai, renginiai. Analizuojama, kuriose vietose įvyksta daugiausia vagysčių, teisės pažeidimų, ten ir įrengiamos stebėjimo kameros“, - aiškino R.Šepetys.
Turbūt daugelis prisimena atvejį, kai Gedimino prospekte nuogai išsirengė ir šokį sušoko visa Austrijos regbio komanda. Tad akivaizdu, jog kameros ne viską užfiksuoja.
„Net senamiestis nėra 100 proc. stebimas. Yra prašymų iš komisariatų įrengti dar vieną kitą kamerą. Stebina, kodėl iki šiol jų nėra Naujininkuose, Sodų gatvėje. Joje tikrai nesaugu. Net šią naktį įvyko apiplėšimas“, - kalbėjo R.Šepetys. Anot specialisto, Vilniuje stebėjimo kameros būtinai reikėtų ir Sereikiškių parke.
Iki dabar saugiausia yra Pilies gatvė, ji stebima visa. Saugu yra Katedros, Kudirkos, Konstitucijos aikštėse. Tačiau Gedimino prospektas kol kas stebimas ne visas.
Vilniuje yra ir neveikiančių kamerų, kurios atlieka prevencinį darbą. Tačiau ir jos bet kada gali būti įjungtos.
Nepastebėtas nusikaltimas gali likti ir todėl, kad vienu metu atidžiai stebėti 95 kamerų trims darbuotojams neįmanoma. Tačiau kurį laiką visų kamerų įrašai yra saugomi ir siekdami atskleisti nusikaltimą tyrėjai kreipiasi į Operatyvaus valdymo skyrių prašydami peržiūrėti saugomą medžiagą.
O įrengti kameras visame mieste ir samdyti daug žmonių būtų per daug brangu.
Ne visada efektyvu
Netrukus po 2002 metų, kai buvo įrengtos pirmosios stebėjimo kameros, Vilniuje buvo atlikta analizė. Pasirodė, kad nusikalstamumas tose vietose, kurios yra stebimos, sumažėjo net iki 40 proc.
„Pirmaisiais metais sulaikydavome labai daug pažeidėjų. Pavyzdžiui, prie stoties. Matydavome, kaip į taksi atsisėdę asmenys perduodavo vogtus daiktus taksistams“, - pasakojo policijos darbuotojas.
Tačiau vėlesniais metais pastebėta, kad nusikaltimų skaičius ne mažėjo, o kai kur net vėl padidėjo, nors ir ne iki pradinio lygio. Taip pat pastebėta, kad nors tose vietose nusikalstamumas ir sumažėjo, jis padidėjo šalia esančiose vietovėse.
Dabar policija gali jose patruliuoti, nes nebereikia skirti tiek dėmesio vietoms, kurios stebimos vaizdo kameromis.
R.Šepetys pasakojo, kad kai kuriose šalyse stebėjimo kameros gatvėse yra uždraustos dėl galimo žmogaus teisių pažeidimo. „Lietuvoje normalūs žmonės sako, kad kameros jų neglumina, be to, žinodami, kad gatvė yra stebima, jie jaučiasi saugesni. Tačiau alkoholikas visuomet piktinasi, kad taip pažeidžiamos jo teisės“, - stebėjosi R.Šepetys.
Zita Voitiulevičiūtė