Pernai vaikus pagimdė daugiau kaip 24 tūkst. motinų, juos prižiūrėjo ir augino - dar antra tiek. Iš viso praėjusiais metais "Sodroje" buvo registruota 45 tūkst. 786 motinystės (tėvystės) išmokų gavėjai, o ikiteisminio tyrimo įstaigų dėmesio susilaukė tik 654 atvejai, teigia generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.
Generalinės prokuratūros vadovo įsitikinimu, Lietuva nėra sukčiaujančių tėvų kraštas - vadinamosios "Sodros" bylos sudaro tik 15 proc. visų registruotų šios kategorijos nusikaltimų. Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, ikiteisminio tyrimo įstaigose pernai buvo užregistruota 3820 galimo sukčiavimo ir 501 apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo veikų.
Praėjusiais metais teismams buvo perduotos 23 baudžiamosios bylos, kuriose pranešimai apie įtarimą apgaule įgijus teisę gauti didesnę "Sodros" motinystės ir motinystės (tėvystės) pašalpą pateikti 46 asmenims. Tai ne vien mamos ir tėčiai, įtarimai sukčiavimu pareikšti ir darbdaviams - dažniausiai individualių įmonių savininkams, teigiama Generalinės prokuratūros pranešime.
Prokurorų skaičiavimais, praėjusių metų pirmojo pusmečio duomenimis, bendra šiomis nusikalstamomis veikomis padaryta žala "Sodros" biudžetui viršija 0,5 mln. (546 tūkst.) litų. Žala, kurią "Sodros" biudžetas būtų patyręs, jei nusikalstamos veikos nebūtų atskleistos ir neteisėtos išmokos būtų išmokėtos, siektų apie 1 mln. (959 tūkst.) litų.
Iš perduotų teismui bylų dvi bylos išnagrinėtos pirmos instancijos teisme. Kėdainių rajono apylinkės teismo nuosprendžiu kaltinamoji nuo baudžiamosios atsakomybės atleista pagal laidavimą. Šilalės rajono apylinkės teismo nuosprendžiu du asmenys pripažinti kaltais dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo nuteisti dvejų metų laisvės atėmimo bausmėmis.
Prokurorai pažymi, kad reali laisvės atėmimo bausmė skiriama, kai nenustatoma lengvinančių aplinkybių, o įtariamieji savo kaltę neigia. Trijose bylose tyrimas užbaigtas teismui priėmus baudžiamąjį įsakymą. Vaikus auginančioms mamoms skirtos baudos nuo 1,3 iki 3,1 tūkst. litų. 89 ikiteisminiai tyrimai nutraukti.
Pasak generalinio prokuroro, dėl sukčiaujančių tėvų kenčia sąžiningieji. "Įsivaizduokime įmonę, kuri ne tik kad neturi pelno, dirba nuostolingai, bet ir visai neturi pajamų. Visiems jos darbuotojams mokamas 800-1200 litų atlygis, o būsimai mamai - 5-7 tūkstančiai litų. Skeptikai pasakytų, kad įstatymai nedraudžia patinkantiems darbuotojams mokėti tokį atlyginimą, koks sulygstamas abiejų šalių sutarimu. Tačiau tie patys įstatymai įpareigoja tyrėjus būti įtarius ir klausti, o kokie gi darbai už tokį atlygį buvo padaryti, ar tikrai nurodytomis valandomis įtariamo asmens būta darbo vietoje, ar toks jo arba jos elgesys nėra apgaulė, dėl kurios bent keliolika litų didesnės pašalpos šiandien negaus mamos, neturėjusios nuosavam verslui vadovavusio gailestingo giminaičio ir net negirdėjusios apie dvejiems metams praturtėti valstybės sąskaita leidusią įstatymų spragą", - aiškina A. Valantinas.