• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Jonas Dagys pripažįsta, kad šiuo metu taupant socialinių reikalų srityje reikia rinktis tą diržų veržimosi variantą, kuris nepablogintų didesnės ir socialiai jautresnės žmonių dalies padėties.

REKLAMA
REKLAMA

Per artimiausias savaites paaiškės, kokio dydžio motinystės (tėvystės) pašalpas gaus auginantieji ir besiruošiantieji auginti vaikus.

REKLAMA

Dabar iki vaikui sukanka dveji metai mokama išmoka pirmaisiais metais siekia 100 proc., antraisiais - 85 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio.

Buvo siūlyta išmokų dydžius keisti - mažinti iki atitinkamai 85 proc. ir 50 proc. buvusio atlyginimo.

Šiuo metu Seimui pateiktas pasiūlymas mažinti išmokų viršutinę ribą - kad vieno mėnesio išmoka nebūtų didesnė nei 3720 litų, neatskaičius mokesčių, ir atitiktų 2,5 draudžiamųjų pajamų (1488 litų). Dabar didžiausia išmokos suma, kurią gali gauti vaiką auginanti motina - 7440 litų ir ji atitinka 5 draudžiamųjų pajamų dydžius.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio bankas Lietuvai rekomendavo perpus - iki metų - trumpinti vaiko priežiūros atostogų laiką.

Pasirinko mažesnę blogybę.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) skaičiuoja, kad motinystės išmokų viršutinės ribos mažinimas per metus "Sodrai" leistų sutaupyti apie 150 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Pirminis siūlymas mažinti išmokas iki 85 proc. atlyginimo pirmaisiais ir iki 50 proc. antraisiais metais man pasirodė nepriimtinas, nes sumažinus išmokas, dalis tų motinų, kurių atlyginimai buvo ar yra maži, neabejotinai turės grįžti į darbo rinką, kurioje šiuo metu nelengva. Tai reiškia, kad jos taps bedarbėmis, neteks pajamų", - apie tai, kad viena problema gali tapti kitos problemos priežastimi, LŽ sakė ministras R.J.Dagys.

REKLAMA

Jis teigia nekeičiantis nuomonės, kad motinystės atostogos yra ta sritis, kuri turėtų mažiausiai nukentėti nuo šios krizės, tačiau šiuo metu situacija esą verčia rinktis, ir geriausias sprendimas, pasak ministro, - taupyti didžiųjų išmokų sąskaita.

"Pasaulio banko rekomendacijos mums yra gana griežtos. Viena jų - perpus trumpinti motinystės atostogas. Tam nenorėčiau pritarti ir manau, kad Pasaulio bankas neįvertino šių atostogų reikšmės, kuri yra ne tik skirta gerinti demografinę padėtį, bet ir suteikti vaikui gyvenimo pagrindą. Vyriausybė, reaguodama į siūlymus ir rekomendacijas, priėmė kompromisinį sprendimą, kuris padės taupyti šioje srityje", - kalbėjo ministras.

REKLAMA

Ieško kompromisų

Šiuo metu valdžios atstovai susitinka su tokių organizacijų kaip VšĮ SOTAS, VšĮ "Draugiški šeimai", Vilniaus arkivyskupijos šeimos centro "Mamų klubas", Nacionalinės šeimų ir tėvų organizacijos atstovais, kurie suinteresuoti šių išmokų išsaugojimu.

"Aišku, jie norėtų, kad išmokos vaikus auginančioms motinoms išvis nebūtų liečiamos ir tai yra suprantama. Ieškome bendrų šios problemos sprendimų. Iki penktadienio šios organizacijos turėtų suformuluoti savo siūlymus. Didžiausią nerimą šių organizacijų atstovams kelia tai, kad priėmus tam tikrus sprendimus prie jų nebūtų vėl grįžta ar imtasi kitų priemonių, kaip taupyti motinystės išmokų sąskaita. Prasidėjusi aktyvi diskusija ir tai, jog keičiasi mūsų partnerių pozicija šiuo klausimu, leidžia manyti, kad jeigu dabar bus kas nors koreguojama, tai artimiausius porą metų prie šių išmokų nebebus grįžtama", - vylėsi ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

SADM sutiktų, kad vaikus auginančios motinos galėtų prisidurti prie motinystės išmokos gaudamos honorarus, pavyzdžiui, už vertimo darbus. Taip pat, R.J.Dagio nuomone, reikia svarstyti, kaip apsaugoti tas motinas, kurios yra pasiėmusios kreditus būstui įsigyti. "Tarsimės su Vyriausybe ir Finansų ministerija, kad sumažinus viršutinę ribą joms neiškiltų problemų vykdyti įsipareigojimus bankams", - sakė ministras.

REKLAMA

Pradėjo ne nuo motinų

Socialinės apsaugos ir darbo ministras pabrėžė, kad visuomenėje susidariusi nuomonė, neva taupyti socialinių reikalų srityje imtasi nuo motinų, esanti klaidinga.

"Pradėjome tikrai ne nuo motinų. Pirmiausia atidėjome dirbančių pensininkų pensijas, vėliau nuskriaudėme privačius pensijų fondus, taip pat kitaip sureglamentavome ligos pažymėjimų klausimą, bedarbio pašalpas - taip pat kitaip reglamentavome. Šiuo laikotarpiu visose srityse reikalingos korekcijos", - teigė R.J.Dagys. Jis pridūrė, kad motinystės išmokos, palyginti su kitomis, yra didelės.

REKLAMA

Rezervų, kaip pagerinti "Sodros" padėtį, pasak ministro, galima ieškoti, pavyzdžiui, didinti įmokas į jos fondą. "Manau, kad įmokos galėtų būti didinamos šiuo sunkiu laikotarpiu, tačiau kol kas šis siūlymas nesulaukė Vyriausybės pritarimo", - teigė pašnekovas.

Dėl motinystės išmokų tikimasi apsispręsti šios Seimo sesijos metu, o naujoji tvarka veikiausiai įsigalios nuo šių metų rugpjūčio 1 dienos. "Manau, kad iki liepos vidurio yra pakankamai laiko priimti racionalius sprendimus. Matau, kad koalicijos partnerių nuomonė dėl motinystės išmokų tampa lankstesnė", - pažymėjo R.J.Dagys.

Nerijus JASAITIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų