Visada norėjau gyventi Vilniaus Naujamiestyje, nes šis rajonas man yra labai patogus – arti darbas, netoli ir senamiestis. Ten gyvenantys draugai visada pasakojo, kad šis rajonas yra labai ramus, kaimynai taikūs, bet vis dėlto nėra čia taip viskas rožėm klota“, – pasakojimą portalui tv3.lt pradėjo Viktorija.
Prieš du mėnesius butą Naujamiestyje įsigijusi mergina tikino, kad tik atsikrausčiusi į naują vietą gavo leidimą statyti savo automobilį bendrame daugiabučio kieme. Vis dėlto, vieną rytą išvydusi, kokį „siuntinį“ jai ant automobilio paliko kaimynas, išsigando ir ėmė abejoti, ar dar kada galės statyti savo transporto priemonę šalia namų.
„Ryte atėjusi prie automobilio pamačiau vaizdelį, kuris mane ne juokais išgąsdino ir sukrėtė. Ant savo automobilio variklio dangčio pamačiau padėtą plytą. Pats automobilis nebuvo apgadintas, nepanašu, kad kas nors tą plytą būtų numetęs.
Kai paėmiau plytą į rankas ir ją nukėlusi nuo automobilio padėjau ant žemės, išgirdau kažkieno balsą. Pažvelgiau į viršų – o ten kaimynas iš balkono, iš to paties daugiabučio, kur aš gyvenu. Jis ėmė šaukti. Supratau, kad kreipiasi į mane. Jis man išaiškino savo „sąlygas“: jei ir toliau statysiu automobilį kieme, tai plyta nebus palikta ant variklio dangčio, o pateks į pro langą į automobilio saloną“, – pasakojo Viktorija.
Baiminasi kiekvieną naktį
Vilnietė atviravo, kad su ją apšaukusiu kaimynu jai bendrauti daugiau neteko. Viktorija teigė net nežinanti, kuriame bute jis tiksliai galėtų gyventi.
„Aš aiškintis su juo net ir nedrįsčiau. Neįsivaizduoju, ko toks agresyvus žmogus galėtų imtis. Juk nepastačiau automobilio į kokią nors specialiai pažymėtą ar nusavintą vietą.
Įsivaizduokite, dabar bijau statyti automobilį šalia buto, kurį neseniai nusipirkau, nes nežinau, ką pamatysiu ryte. Tai yra tikras košmaras, o ne gyvenimas“, – guodėsi mergina.
Anot Viktorijos, dabar jai tenka savo transporto priemonę statyti gerokai toliau nuo namų, tai yra net ne toje gatvėje, kurioje ji gyvena.
„Esu priversta automobilį statyti toli nuo namų, o ten naktimis tokia vieta neapšviesta. Kiekvieną naktį bijau, kad kažkas gali nuvaryti mano automobilį ar kokį langą išdaužti, išlupti kažką“, – skundėsi vilnietė.
„Padirbėjo“ be jokių perspėjimų
Viename iš Savanorių prospekto daugiabučių Vilniuje gyvenantis Antanas portalui tv3.lt pasakojo, kad jis nerašytų automobilių statymo kiemuose taisyklių buvo pamokytas be jokių perspėjimų ar grasinimų.
„Mane pamokė labai greitai ir aiškiai – be jokių perspėjimų“, – teigė vyras.
Anot jo, ryte į darbą skubėjęs vyras automobiliu net nespėjo išvažiuoti iš kiemo. Nuvažiavęs keliolika metrų Antanas atkreipė dėmesį į priekinį kairį automobilio ratą – paaiškėjo, kad padanga pradurta.
„Man akivaizdžiai nuleido padangą. Matosi, kad buvo durta kažkokiu aštriu daiktu, galbūt panašiu į peilį ar kokį atsuktuvą. Ir nepatikėsite, bet tik vėliau pamačiau už galinio lango valytuvo užkištą raštelį“, – pasakojo Antanas.
„Raštelio turinys buvo paprastas ir aiškus: „Jeigu dar kartą užkiši kiemą, tai bus blogiau. Čia tau tik perspėjimas“, – pridūrė vyras.
Vilnietis tikino net neabejojantis, jog nuleista padanga – kaimyno darbas.
„Kiti kaimynai pasakojo, kad turime čia tokį teroristą kaimynystėje, kuris labai jau jautriai reaguoja į automobiliais užstatytą kiemą. Mėginsime su juo aiškintis patys“, – kalbėjo vyras.
Ragina nebūti abejingais
Policijos departamento atstovaus spaudai Ramūnas Matonis nuo ragina agresyvių kaimynų nukentėjusius žmones nelikti abejingais. Pasak policijos atstovo, Viktorijos papasakotu atveju merginai grasinusį kaimyną galima būtų pasikviesti „prevenciniam pokalbiui“ į policijos komisariatą.
„Kreiptis į policiją visada galima. Galima žmogų pasikviesti prevenciniam pokalbiui. Aišku, jis nieko nepadarė, jam jokia atsakomybė negrėstų, bet prevenciškai įspėti, paaiškinti, kad taip negalima daryti, reikia. Raginame nukentėjusius žmones kreiptis į policiją, nes dažnai ir grasinimai perauga į veiksmus.
Jeigu nuleistos padangos, tai yra jau padaryta žala žmogui, jis gali rašyti pareiškimą policijai ir bus pradėtas tyrimas“, – portalui tv3.lt komentavo R. Matonis.
Anot jo, net, jei ir nukentėjęs žmogus tiksliai nežino, kad galėjo sugadinti jo automobilį, dažniausiai piktavalius nustatyti ir nubausti pavyksta.
„Rasti pažeidėjus pakankamai dažnai pavyksta, nes dažniausiai tie žmonės, kurie nukenčia, žino, kas yra tas kaimynas, nes neretai jis anksčiau yra pagąsdinęs, grasinęs žmonėms. Tarkime, vieną kartą pagrasino laiptinėje, kad neva „tau bus blogai“, o kitą kartą padaro. Taigi, tokius žmonės nėra labai sudėtinga pagauti“, – kalbėjo Policijos departamento atstovas spaudai.
Gresia ir baudžiamoji atsakomybė
Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, kad tyčinis turto sunaikinimas ar sužalojimas, nepadaręs nukentėjusiajam žymios žalos, užtraukia baudą nuo 28 iki 86 eurų.
Kito žmogaus turto sugadinimas taip pat gali užtraukti ir baudžiamąją atsakomybę. Baudžiamajame kodekse (BK) numatyta, kad tas, kas sunaikino ar sugadino nedidelės vertės svetimą turtą, yra baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.
BK taip pat numatyta, kad tas, kas sunaikino ar sugadino didelės vertės svetimą turtą baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
Nedidelės vertės turtas yra tas turtas, kurio vertė neviršija 3 bazinių socialinių išmokų (114 Eur), bet neviršija 5 bazinių socialinių išmokų (190 Eur) dydžių sumos. Didelės vertės turtas yra turtas, kurio vertė viršija 250 bazinių socialinių išmokų (9500 Eur) dydžių sumą.