Lietuvoje beveik kasmet registruojami įvežtiniai maliarijos atvejai, tad Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ragina prieš tolimas keliones pasidomėti apie maliarijos riziką ir pasitarti su gydytoju dėl apsisaugojimo nuo šios ligos, rašoma pranešime spaudai.
Įvežtinių maliarijos atvejų daugėja
Maliarija yra viena iš seniausių ir dažniausių tropinių ligų pasaulyje. Perduodama per Anopheles uodų įkandimus, kurių metu parazitas Plasmodium spp. patenka į žmogaus organizmą ir sukelia infekciją.
Lietuvoje kasmet per metus vidutiniškai užregistruojama po 4–6 įvežtinius maliarijos atvejus. 2014–2024 m. buvo užfiksuoti 65 maliarijos atvejai. Trys ligoniai, susirgę tropine maliarija, mirė. Daugiausia įvežtinės maliarijos atvejų per paskutinius dešimt metų buvo užregistruota 2023 m. (11 atvejų) ir 2024 m. (10 maliarijos atvejų).
Svarbiausia – prevencija
Vienas iš svarbiausių būdų, kaip kovoti su maliarija, yra informuotumas. Labai svarbu žinoti, kuriose šalyse ši liga yra paplitusi ir kaip jos saugotis.
Maliarija plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose. PSO duomenimis, pasaulyje yra 85 šalys, kuriose galima užsikrėsti maliarija. Kasmet užregistruojama apie 250 mln. maliarijos atvejų. Nuo šios ligos kasmet miršta apie 608 tūkst. žmonių, iš jų 80 proc. vaikų iki 5 metų amžiaus. PSO duomenimis, daugiausiai maliarijos atvejų užregistruojama Afrikos regione – net 94 proc. visų maliarijos atvejų (233 mln.) ir 95 proc. (580 tūkst.) mirties atvejų.
Maliarijos sukėlėjus platinantys Anopheles uodai yra linkę maitintis tamsiuoju paros metu, iki patekant saulei. Tad vakarais ir naktį rekomenduojama naudoti uodus atbaidančius preparatus (repelentus), dėvėti apsauginius drabužius, apgaubti lovas insekticidais impregnuotais tinklais. Nuo maliarijos apsaugo antimaliariniai vaistai. Todėl prieš kelionę į egzotines šalis būtina pasitarti su gydytoju ir laikytis jo nurodymų. Atkreipiame dėmesį, kad nereguliarus vaistų vartojimas nuo maliarijos neapsaugo.
Kelionėje ir grįžus iš jos reikėtų stebėti savo sveikatą. Jeigu kelionės metu pakiltų temperatūra ar atsirastų kitų simptomų (šaltkrėtis, karščiavimas, galvos, raumenų skausmai, silpnumas, bėrimas), rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą. Jeigu šie požymiai atsirastų grįžus iš kelionės (iki vienerių metų laikotarpiu), taip pat reikėtų kreiptis į gydytoją ir informuoti apie tai, kad lankėtės maliarijos rizikos zonoje, net jeigu ir vartojote vaistus nuo maliarijos.
Pasitikrinti, kokiose šalyse yra rizika užsikrėsti maliarija, galima čia.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!