• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo kontrolieriai sako, kad pastaruoju metu 30 proc. padaugėjo nuteistųjų skundų dėl smurto prieš juos naudojimo įkalinimo įstaigose.

Seimo kontrolieriai sako, kad pastaruoju metu 30 proc. padaugėjo nuteistųjų skundų dėl smurto prieš juos naudojimo įkalinimo įstaigose.

REKLAMA

Skunduose teigiama, kad Viešojo saugumo tarnybos pajėgos gali būti naudojamos be reikalo – priežiūros procese, o įkalinimo įstaigų medikai skatinimai nuslėpti ir nefiksuoti smurtą patyrusių nuteistųjų skundus.

Šį klausimą trečiadienį aptarė Seimo žmogaus teisių komitetas.

„Praktiškai kiekviename skunde yra paminėtos tos pajėgos (VST), o ne įstaigų pareigūnai. Nurodoma apie smurtą per kratas“, – BNS ketvirtadienį sakė Seimo kontrolierių įstaigos atstovas Vytautas Valentinavičius. Skundai gaunami iš Alytaus, Marijampolės ir Pravieniškių.

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas sako, kad kratos turi būti atliekamos, o tvarka turi būti palaikoma, tačiau VST turi būti stebėtojais ir gali įsitraukti, kai yra pasipriešinimas, pavyzdžiui, mėtomos kėdės. Pasak jo, VST negali būti pasitelkiami kasdienėms funkcijos įkalinimo įstaigose užtikrinti.

REKLAMA
REKLAMA

„Turi būti aiškus teisinis pagrindas, kada (VST) pasitelkiami ypatingai į tokią jautrią sferą, kur gali būti pažeistos žmogaus teisės“, – BNS sakė A. Normantas.

REKLAMA

Kontrolieriai pažymi, kad be išsamaus tyrimo negalima konstatuoti, ar iš tikrųjų smurto padidėjimas yra padidėjęs su VST pajėgų įvedimu.

„Smurto atvejai tarp nuteistųjų bei nuteistųjų ir pareigūnų dažnai nefiksuojami, neįrašomi į žurnalus. Gauname skundus, bet neįmanoma patikrinti. Gydytojai yra iš tos pačios sistemos, jie priklausomo nuo įkalinimo įstaigų vadovų, jei vadovai skatina smurto nuslėpimą“, – Žmogaus teisių komiteto posėdyje sakė Seimo kontrolierius Raimondas Šukys.

REKLAMA
REKLAMA

Jis posėdyje pasakojo, kad vienoje įkalinimo įstaigoje jaunas nepatyręs gydytojas užfiksavo 20 smurto atvejų fiksavo - nurodė, kad akivaizdus sumušimas guminėmis lazdomis.

„Jis po to buvo atleistas, vyresnysis mediko kolega pasakė, kad tu ilgai nedirbsi, nesupratai, kur patekai. Reikia diskusijos: ką daryti su sveikatos priežiūra įkalinimo įstaigose?“, – sakė R. Šukys.

Jis sako, kad smurto problema įkalinimo įstaigose yra latentinė, reikiaaiškintis, ar pasiteisino įkalinimo įstaigose įkurta kriminalinės žvalgybos funkcija, nes jai nepavyko užkardyti sunkių nusikaltimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Normantas pasigenda kratų fiksavimo techninėmis priemonėmis, nes to nepadarius prarandama galimybė objektyviai nustatyti faktus.

Vasarą paaiškėjus smurto atvejams tarp nuteistųjų, draudžiamų daiktų patekimo keliams, į įkalinimo įstaigas buvo įvesti VST padaliniai.

„Nuo rytojaus mes sustiprinam Pravieniškių pataisos namus ir visą Lietuvą, įvedame vidaus pulkus, tam tikrą skaičių, kadangi gavome informacijos, kad gali būti incidentų ir šitą savaitgalį, ir kitą savaitgalį, ir šiomis pastangomis stiprinsime kontrolę“, – rugpjūčio 9 dieną sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

REKLAMA

R. Šukys mano, kad reiktų aiškintis, kokiu mastu ir pagrindu naudojamos VST pajėgos įkalinimo įstaigose, ar dėl to nenukenčia kokybiška nuteistųjų konvojavimo funkcija į teismus, taip pat VST atliekama kita funkcija – strateginių objektų apsauga.

Į kitą susitikimą planuojama pakviesti VST, Vidaus reikalų ir Teisingumo ministerijų atstovus.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų