Portalas tv3.lt primena, kad prezidentei Daliai Grybauskaitei nepratęsus generalinio prokuroro Dariaus Valiaus kadencijos, jis darbą baigė šių metų liepos viduryje, tačiau iki šiol prokuratūra dirba be vadovo.
Per šį laikotarpį Seimui buvo pateikti du kandidatai į generalinius prokurorus – Kauno apygardos teismo pirmininkas Nerijus Meilutis ir Kaišiadorių rajono apylinkės teismo pirmininkė Edita Dambrauskienė. Tačiau abu šiuos kandidatus Seimas atmetė.
Po šių parlamento sprendimų kilo ne vienas konfliktas tarp Seimo narių ir šalies vadovės D. Grybauskaitės. Vis dėlto, prezidentė kartoja, kad generalinio prokuroro reikia dar šiemet.
Apie padėtį prokuratūroje, kuri be nuolatinio vadovo dirba jau beveik pusę metų portalui tv3.lt pasakojo laikinasis jos vadovas D. Raulušaitis.
– Jau praėjo beveik pusė metų kai nėra paskirtas generalinis prokuroras. Pone D. Raulušaiti, kaip sekasi dirbti prokuratūrai be nuolatinio vadovo?
Tikrai negaliu pasakyti, kad viskas vyksta idealiai, taip, kaip turėtų vyktų. Taip iš tiesų nėra. Kodėl taip yra? Iš tiesų sistemoje reikia daryti kai kuriuos konceptualius sprendimus ir bent jau mano, kaip laikinojo vadovo, etika, situacijos suvokimas labiau suponuoja tai, kad aš neturėčiau imtis tų konceptualių sprendimų arba keisti procesų, kuriuos galbūt vėliau įgyvendinti reikės kažkokiam kitam generaliniam prokurorui, kuris galbūt turės kitą nuomonę, kaip tą daryti.
Kitas dalykas – situacijos ir laiko neapibrėžtumas. Jeigu aš, pavyzdžiui, kai nebuvo paskirtas generaliniu prokuroru N. Meilutis, tai iki rudens tikėjausi, kad turiu tris mėnesius. Tai atrodo, kad viskas gali palaukti, nes tikėjausi, kad rugsėjį atsiras tas kitas generalinis prokuroras, tai dirbau tam, kad paruošti tas situacijas, sprendimų priėmimui surinkti informaciją, kad būtų išanalizuota, kitaip tariant, kad naujam generaliniam prokurorui viską pateikčiau ant stalo ir sakyčiau „štai, galima taip dirbti, o tu pats galvok“.
Rugsėjį generalinis prokuroras vėl nepaskiriamas. Tada suprantu, kad sistema dėl tokių dalykų suktis negali, tai turėjau pats imtis sprendimų, bet tai didelio džiaugsmo neteikia. Neapibrėžtumas labiausiai išbalansuoja viską.
– O ar tą patį jaučia Jūsų pavaldiniai prokurorai? Kokia atmosfera tvyro jų bendruomenėje?
Pavaldiniai norėtų to didesnio tikrumo, kadangi tas gyvenimas amžinoje permainoje arba tos permainos laukime, ko gero, pernelyg nemotyvuoja nieko. Sakoma, kad mirties laukimas yra baisesnis už pačią mirtį. Tai čia irgi – lauki, lauki ir galvoji, kas gi čia dabar bus, kaip čia viskas bus, atsiranda įvairių, spekuliacijų, galbūt kartais intrigų niekam nereikalingų. Nemanau, kad tai prisideda prie sklandžios tarnybos.
– Laikinai prokuratūrai vadovaujate apie pusmetį. Anksčiau užsiminėti, jog dabar negalite net susirgti...
Man tikrai nesmagu, kad čia visas tas pareigų ėjimas laikinai išvirto į tai, kad didžiausia problema yra ligos ar atostogos. Taip nėra. Atostogos man iš viso nėra problema. Aš tiesiog norėjau atkreipti dėmesį į tas situacijas, kad vis tik, jei taip nutiktų, kad negalėčiau ateiti į tarnybą, tai tiesiog nebūtų kam šalyje vykdyti kai kurių generalinio prokuroro funkcijų, kurių dalis yra išimtinės. Tokia situacija yra iš principo pavojinga.
– Jūs neturite pavaduotojų. Bet galbūt galėtumėte surasti, kad dirbti būtų lengviau?
Aš nesu tikras, ar tai įmanoma teisiškai, kadangi pavaduotoją turi teikti generalinis prokuroras, o aš laikinai einu pareigas generalinio prokuroro. Kita vertus, jeigu tai būtų teisiškai įmanoma, tai aš neįsivaizduoju, kur dabar rasiu žmogų nežinia, kuriam laikui – savaitei, mėnesiui, dviem mėnesiams – kurį galėčiau pasikviesti dirbti pavaduotoju. Tai neperspektyvu iš visų pusių.
– Kaip skelbiama viešai, vienas paskutinių prezidentės D. Grybauskaitės bandymų tartis su Seimu dėl kandidato į generalinius prokurorus pasibaigė skandalu, kai esą teisėjai darė įtaką parlamentarų sprendimui dėl generalinio prokuroro skyrimo. Ar tokios politinės intrigos stabdo generalinio prokuroro paieškas?
Nenorėčiau aš vertinti iš tikrųjų politikų, nenorėčiau aš ieškoti kaltų ar kaltesnių šioje istorijoje. Tiesiog kaip laikinas prokuratūros vadovas norėčiau iš visų politikų susitelkimo, to bendro situacijos suvokimo, konsoliduotų pastangų, ieškant generalinio prokuroro.
– Anksčiau buvo ne kartą kalbėta, kad Jūs galėtumėte būti siūlomas naujuoju generaliniu prokuroru. Jei gautumėte tokį pasiūlymą, ar sutiktumėte?
Niekas man to nesiūlė, bet kita vertus turiu gyvenime kitų planų ir labiau laukiu, kada atsiras generalinis prokuroras, ir galėsiu imtis kitų reikalų.