Darbo partijos (DP) bylos nagrinėjimas gali užtrukti neribotą laiką. Vilniaus apygardos teismas (VAT) antradienį priėmė nagrinėti DP advokato Valdemaro Bužinsko prašymą kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT). Šį prašymą VAT nagrinės ilgiau kaip dvi savaites.
DP advokatas siekia, kad KT išaiškintų, ar Konstitucijai neprieštarauja 20 ir 43 straipsniai, numatantys juridinio asmens atsakomybę bei bausmių skyrimą.
Prognozuoti, kiek, gynėjo prašymą patenkinus, galėtų užtrukti bylos nagrinėjimas, nesiryžo prognozuoti, nei gynėjai, nei valstybinį kaltinimą palaikantys prokurorai.
Per teismo posėdį buvusios DP centrinės būstinės vadovės Vitalijos Vonžutaitės gynėjas Arūnas Petrauskas teigė, kad atsižvelgiant į tai, jog KT yra gavęs ir daugiau skundų dėl juridinio asmens, skundas išnagrinėtas galėtų būti per metus.
„Patenkinus (prašymą - BNS) ir atidėjus bylos nagrinėjimą, natūralu, kad bylos nagrinėjimas užsitęstų tam terminui, kol bus išnagrinėta KT, o kadangi KT irgi pakankamai didelis darbo krūvis, tai sunku netgi prognozuoti, kada jis būtų išnagrinėtas“, - antradienį žurnalistams kalbėjo prokuroras Saulius Verseckas.
DP gynėjas savo prašyme teigia, kad šiuo metu nėra aišku, kaip ir kokiais kriterijais vadovaujantis turėtų būti skiriamos bausmės juridiniam asmeniui ir kodėl.
„Matydamas tokią problemą aš galiu prognozuoti, kad gali atsitikti taip, kad vienam apylinkės teisme už nesunkų nusikaltimą galėtų būti juridiniam asmeniui skirta bausmė - uždarymas, o kitam už sunkų nusikaltimą gali būti skirta 10 tūkst. litų bauda“, - teisme argumentus dėstė advokatas.
Be to, jo manymu, pagal dabartinį reglamentavimą už fizinio asmens veiksmus atsako ir juridinis asmuo, kas, anot advokato, yra ydinga.
„Atimama teisė į gynybą, nes, jeigu yra aišku, kad jis nieko nepadarė, nes jis nieko negali padaryti būdamas negyvas, jis turi pasyviai stebėti, kaip nagrinėjamos kitų fizinių asmenų veikos, nes nuo jų įvertinimo iš esmės automatiškai priklauso ir jo veikos įvertinimas“, - po posėdžio tvirtino gynėjas.
Jo nuomone, dabartinis juridinio asmens atsakomybės reglamentavimas pažeidžia dvigubo nubaudimo negalimumo taisyklę.
Prokuroras S.Verseckas su V.Bužinsku prašymu nesutiko.
Prokuroro nuomone, dėl to, kad į KT dėl juridinio asmens yra kreipęsi ir kiti teismai, ir Seimo narių grupė, benagrinėjant DP bylą toliau, KT sprendimo tikrai būtų sulaukta. Be to, S.Verseckas abejojo, ar šiuo atveju galima nagrinėti baudžiamųjų normų atitikimus Konstitucijai, nes Konstitucija reglamentuoja žmogaus, tai yra fizinio asmens, ir valstybės santykį.
Vis dėlto, pasak S.Versecko, jeigu jau VAT nuspręstų kreiptis į KT, kitų kaltinamųjų byla turėtų būti atskirta. Tada DP, kaip juridinio asmens, bylos nagrinėjimas būtų sustabdytas, o kitų kaltinamųjų atžvilgiu byla būtų nagrinėjama toliau.
Su tuo nesutiko nei vieno iš kaltinamųjų advokatai. Jų teigimu, šiuo metu kaltinamasis aktas yra suformuluotas taip, kad bylos išskyrimas yra neįmanomas, be to, būtų pažeistos kaltinamųjų teisės.
Anot gynėjų, jei DP, kaip juridinio asmens, byla būtų išskirta, nebūtų aišku dėl kieno veiksmų kaltinami kiti byloje minimi asmenys.
DP partiją, jos lyderį Viktorą Uspaskichą bei jo buvusį pavaduotoją Vytautą Gapšį, buvusią partijos centrinės būstinės vadovę V.Vonžutaitę bei buvusią DP finansininkę Mariną Liutkevičienę prokurorai kaltina apgaulingos buhalterinės apskaitos organizavimu, neteisingų duomenų DP buhalterijoje naudojimu, tų duomenų įrašymu į deklaracijas ir įgaliotoms institucijoms pateikimu, apgaulingų pareiškimų apie partijos turtą ir veiklą teikimu valstybės institucijoms gaunant valstybės dotaciją ir tuo padarant didelę žalą valstybei.
Sunkiausias iš išvardytų nusikaltimų yra apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas. Už tai numatoma griežčiausia bausmė - laisvės atėmimas iki 4 metų.
DP įtariama neįtraukusi į buhalterinę apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, bei nesumokėjusi apie 4 mln. litų mokesčių.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.