Darbo partijos frakcijos nariai Seimo posėdžių sekretoriate užregistravo pasiūlymą suteikti piliečiams teisę kreiptis į Konstitucinį teismą (KT). Tai galėtų padaryti 1 000 Lietuvos Respublikos piliečių iniciatyvinė grupė.
Šiuo metu į KT gali kreiptis tik Vyriausybė, ne mažiau kaip 1/5 visų Seimo narių arba teismai.
„Lietuvos Respublikos Konstitucijos 30 straipsnyje yra įtvirtinta, kad asmuo, kurio konstitucinės teisės ar laisvės pažeidžiamos, turi teisę kreiptis į teismą. Konstitucinis teismas yra konstatavęs, kad piliečių teisė kreiptis į teismą yra absoliuti, todėl ir teisė kreiptis į Konstitucinį Teismą turėtų būti suteikta ir jiems“, — sakė vienas šios pataisos iniciatorių, darbietis Mečislovas Zasčiurinskas.
Apie galimybės žmonėms tiesiogiai kreiptis į KT suteikimą prieš pradėdamas eiti pareigas kalbėjo ir dabartinis teisingumo ministras Remigijus Šimašius.
„Manau, turi būti sudarytos galimybės žmonėms, kurie pagrįstai mano, kad jų bylose pritaikytas įstatymas buvo nekonstitucingas, leisti tą klausimą iškelti svarstymui Konstituciniame Teisme“, - yra sakęs R. Šimašius, pabrėždamas, jog prieš tai reikia pasirūpinti, kad teismas nebūtų perkrautas bylomis.
Tačiau valdančioji koalicija ketina iki 2011 metų antrosios pusės atidėti pasiūlymų dėl vadinamojo individualaus konstitucinio skundo įgyvendinimą. Vasario pradžioje konservatorius Stasys Šedbaras įregistravo projektą, kuriuo būtų nustatyta, kad tik 2010 metų Seimo pavasario sesijoje būtų svarstomos ir priimamos Konstitucijos pataisos, įtvirtinančios teisę piliečiams kreiptis į KT.
Anot S. Šedbaro, pažymėtina, kad individualaus konstitucinio skundo įtvirtinimui Lietuvoje yra reikalinga ne tik priimti tam tikrus teisės aktus, tačiau ir skirti papildomas valstybės biudžeto lėšas. Projekto aiškinamajame rašte konservatorius teigia, kad tai, atsižvelgiant į šiuo metu valstybėje susiklosčiusią sunkią ekonominę – finansinę situaciją, yra ypač sudėtinga.
Sumanymą keisti ar papildyti Lietuvos Respublikos Konstituciją turi teisę pateikti Seimui ne mažesnė kaip 1/4 visų Seimo narių grupė arba ne mažiau kaip 300 tūkstančių rinkėjų.
Konstitucijos pataisos turi būti svarstomos ir dėl jų balsuojama Seime du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka.
Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip 2/3 visų Seimo narių.