Seimo Darbo partijos frakcijos narė Dangutė Mikutienė kreipėsi į Seimo kontrolierių įstaigos vadovą Romą Valentukevičių, prašydama atlikti tyrimą dėl onkologinių paslaugų prieinamumo pacientams ribojimo.
Parlamentarė prašo ištirti, ar nėra pareigūnų piktnaudžiavimo ribojant finansavimą, t. y., taikant kvotas onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams, ar teisėtai elgėsi Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) priklausanti Valstybinė ligonių kasa (VLK), kvotuodama lėšas, skirtas onkologiniams ligoniams gydyti ir tuo sukeldama tiesioginę grėsmę jų sveikatai ir gyvybei, ar sveikatos apsaugos ministro įsakymai nepažeidžia teisėtų pacientų lūkesčių kokybiškai ir prieinamai sveikatos priežiūros paslaugai gauti.
D. Mikutienės duomenimis, VLK taikant kvotas Vilniaus universiteto Onkologijos instituto (VUOI) teikiamoms paslaugoms, 2010 m. planuojama mažinti VUOI paslaugų finansavimą 10 proc., tačiau dėl nepakankamo finansavimo jau 2009 metais VUOI stacionare buvo apie šimtą laisvų lovų, t. y., kas mėnesį nebuvo suteikiama būtina onkologinė pagalba daugiau nei šimtui ligonių. Tuo tarpu eilėse pagalbos laukdavo įvairių formų vėžiu sergantys pacientai. VUOI teikia pagalbą beveik pusei onkologinėmis ligomis sergančių Lietuvos gyventojų. Be to, tai yra vienintelė specializuota savaveiksmė onkologinė įstaiga Lietuvoje.
"Onkologinėmis ligomis sergančiųjų gydymas (ypač chemoterapija) nuolat brangsta - įdiegiamos naujos brangios, vis efektyvesnės technologijos, o tuo pačiu metu ir gydymo schemos yra brangesnės. Ribojant finansavimą iškyla didelė grėsmė kokybiškai ir savalaikei paslaugai gauti", - sako Seimo narė D. Mikutienė.
Jos nuomone, SAM trūksta jautraus požiūrio ir supratimo, kas sveikatos sistemoje yra prioritetiniai dalykai. "Baisi realybė yra ta, kad vėžys nelauks, kol ministras turės pinigų", - teigia D. Mikutienė.