• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei Dalia Grybauskaitė taptų Lietuvos prezidente, jai nekiltų protokolinių keblumų dėl to, jog yra netekėjusi. Tai, kad šiuolaikinis protokolas liberalus, patvirtina ir užsienyje besiklostančios tradicijos, ir ankstesni kai kurių mūsų krašto lyderių pavyzdžiai.

REKLAMA
REKLAMA

Iki prezidento rinkimų likę pustrečio mėnesio kandidatei į šalies vadovo kėdę eurokomisarei D.Grybauskaitei nebus lengvi. Rinkėjus domina viskas - nuo asmeninio gyvenimo smulkmenų iki valstybinio lygio problemų. Ne mažiau klausimų jiems kyla ir dėl protokolo subtilybių. Kas netekėjusią prezidentę privalo lydėti per užsienio vizitus? Būti šalia jos per iškilmingus priėmimus sutinkant garbius svečius? Atsakymų į šiuos ir kitus klausimus LŽ teiravosi diplomatinio protokolo žinovų. Prieš tai verta pabrėžti, kad Briuselyje į visus renginius, pasak eurokomisarės kabineto narės Rimos Kaziliūnienės, D.Grybauskaitė eina viena.

REKLAMA

Derinama iš anksto.

Prezidento kanceliarijos Prezidento protokolo skyriaus vedėjo Ernesto Mickaus teigimu, į užsienio vizitus šalies vadovas ne visada keliauja kartu su savo antrąja puse. Pora dažniausiai vyksta drauge, kai vizitas yra valstybinės reikšmės, retai - kai darbo.

„Kartais prezidentai savo antrąsias puses atsiveža ir į daugiašales konferencijas, kurios prilyginamos darbo vizitui. Tokiu atveju sutuoktiniams būna numatyta atskira programa“, - sakė E.Mickus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, anot jo, būta atvejų, kai valstybinio vizito šalies vadovai atvyksta be savo sutuoktinio, nors kviečiančioji šalis tikisi sulaukti abiejų. Taip nutinka dėl įvairių priežasčių - sutuoktinio darbo, ligos, šeimos rūpesčių ir kt. „Paprastai tokie klausimai diplomatiniais kanalais derinami iš anksto, žinoma, išskyrus atvejį, kai asmuo staiga suserga“, - pasakojo E.Mickus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Niekas nesistebėtų, jei prezidentas priėmime dalyvautų vienas. Tačiau būtų kiek neįprasta, jei kitos valstybės vadovui, į svečius atvykusiam su sutuoktiniu, iškilmingą vakarienę tektų valgyti vien tik su šeimininku. „Iš karto visi klaustų, kur mūsų prezidento antroji pusė“, - aiškino protokolo žinovas. Jo teigimu, paprastai laikomasi tokios taisyklės: jei svečias atvyksta vienas, tada oficialiuose renginiuose šeimininko sutuoktinis nedalyvauja, išskyrus oficialiąją vakarienę. Jei svečias lankosi ne vienas, tada daugiau susitikimų tenka ir šeimininko antrajai pusei.

REKLAMA

Protokolas liberalus

Kai krašto vadovas neturi poros, į keliones jis dažniausiai vyksta vienas, kartais - lydimas šeimos nario. Pavyzdžiui, viena į Lietuvą buvo atvykusi Nyderlandų karalienė Beatrix, kuri yra našlė. Oficialus prezidento vizitas, kuriame jį lydėtų artimas draugas ar draugė, pasak E.Mickaus, nėra labai toleruotinas dalykas. Tereikia prisiminti Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy keliones su tuomet dar drauge buvusia manekene ir dainininke Carla Bruni, sukėlusias net gana tolerantiškų prancūzų nepasitenkinimą.

REKLAMA

Parlamentaras, etikos ir protokolo žinovas Arminas Lydeka mano, kad šiuolaikinis diplomatinis kanonas yra gana liberalus. Pasak jo, šiandien jau niekas nenustebtų, jei valstybės vadovas (vadovė) vizito atvyktų kartu su artimu draugu (drauge), su kuriuo gyvena. „Šeimos nario nereikia suprasti tik taip, kaip jį apibrėžia Civilinis kodeksas“, - pabrėžė A.Lydeka. Pavyzdžiui, Suomijos prezidentė Tarja Halonen už ilgamečio savo draugo ištekėjo jau tapusi šalies vadove. Asmeninis populiarios Suomijos moters gyvenimas niekada nekaitino aistrų visuomenėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo narys taip pat pabrėžė, kad tarptautinio protokolo normoms įtakos neretai turi nacionaliniai papročiai, tradicijos, kultūra ir religija. „Pavyzdžiui, šeichas, kartu atsivežęs savo haremą, bus priimtas pagal protokolą, o jo žmonoms parengta speciali programa“, - sakė A.Lydeka.

A.Brazauską lydėjo dukros

Protokolo žinovų teigimu, pasaulyje nieko nestebina, kai krašto vadovą per užsienio vizitus, priėmimus lydi dukros, anūkės ar kiti giminaičiai. Azijos valstybėse priimta, kad kartu su vadovais keliautų jų motinos, su vadovėmis - sūnūs.

REKLAMA

Panašių atvejų būta ir Lietuvoje. Pirmoji premjerė Kazimiera Prunskienė dažniausiai keliaudavo lydima savo brolio Rimanto Stankevičiaus, tuo metu dirbusio jos padėjėju. Kelis kartus vizito į užsienį K.Prunskienė vyko drauge su tuomečiu savo sutuoktiniu Algirdu Tarvydu.

REKLAMA

Prezidentą Algirdą Brazauską per oficialius vizitus dažniausiai lydėdavo jo dukterys dvynės - Laima Mertinienė arba Audronė Usonienė. Tėvui jos talkindavo ir prezidentūroje per valstybinius priėmimus. „Nemanau, kad būtų rodžiusios didelį entuziazmą“, - vakar LŽ pripažino A.Brazauskas. Paklaustas, ar artimieji palengvindavo kelionių sunkumus, jis pabrėžė, kad svarbiausia - „ne buvimas šalia, o protokoliniai reikalai“. „Labai daug kur keliavau vienas ir, kaip matote, grįžau gyvas“, - šmaikštavo A.Brazauskas.

Raimonda Ramelienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų