(Papildyta 12:25 val.) Po prezidentų susitikimo prasidėjo Lietuvos atstovų ir Ukrainos delegacijos susitikimas, kuriame aptariamos Lietuvos ir Ukrainos strateginės partnerystės vystymo gairės.
(Papildyta 11:15 val.) Dalia Grybauskaitė Prezidentūroje kartu užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi pasitiko V. Janukovičių ir delegaciją iš Ukrainos. Valstybių vadovai pradėjo susitikimą už uždarų durų.
Aptars daug klausimų
Prezidentė D. Grybauskaitė ir Ukrainos vadovas V. Janukovičius Vilniuje susitiks šeštajame Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų Tarybos posėdyje.
Lietuvos ir Ukrainos vadovai aptars Ukrainos ir Europos Sąjungos santykius, dvišalius ryšius, ekonominį bendradarbiavimą. Taip pat bus kalbama ir apie rudenį Vilniuje vyksiantį Rytų partnerystės viršūnių susitikimą – tai vienas iš Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai renginių.
Būtent šio renginio metu Ukraina tikisi su Europos Sąjunga pasirašyti svarbią asociacijos sutartį. Pastaraisiais metais šis procesas strigo dėl ES kaltinimų Ukrainai dėl opozicijos atstovų persekiojimo. Visų pirma, turimas galvoje buvusios šalies premjerės Julijos Tymošenko įkalinimas.
Turėtų būti pasirašytos ir Strateginės partnerystės tarp Lietuvos ir Ukrainos vystymo gaires 2013–2014 metams, dvišalis Lietuvos ir Ukrainos susitarimas dėl bendradarbiavimo psichoaktyviųjų medžiagų kontrolės srityje.
Viešėdamas Vilniuje Ukrainos vadovas susitiks ir su Seimo Pirmininku Vydu Gedvilu bei Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi. V. Janukovičius atvyks ir į susitikimą su Lietuvos verslininkais.
Vilnius pasitiks piketais
Visuomeninių organizacijų susivienijimo „Apskritasis stalas“, visuomeninio judėjimo „Už teisingumą“ iniciatyvinės grupės nariai kartu su Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariais, Nepriklausomybės Akto signatarais, ukrainiečių bendruomenės Lietuvoje nariais trečiadienį į Vilnių atvykstantį Ukrainos prezidentą žada pasitikti piketais.
Akcijos metu bus išsakytas požiūris į dabartinę Ukrainos vadovybės politiką dėl demokratijos ir teisingumo, kai susidorojama su demokratine opozicija, laisva spauda, į kalėjimus sodinami kovotojai su korupcija, o užsienio politika paverčiama šio klano interesų išraiška, šantažuojant demokratinę bendruomenę, kad Europai netenkinant valdžios įgeidžių, verslo reikalai Ukrainos valstybės sąskaita bus sprendžiami kartu su Maskva.
Protesto akcija turėtų vykti mažomis grupelėmis iki 9 žmonių. Leidimo tokioms akcijoms nereikia. Piketai bus rengiami dviejose Vilniaus vietose, kur su Lietuvos vadovais susitiks V. Janukovičius – prie Prezidentūros ir Seimo rūmų.
Apžvalgininkas: ar tikrai rūpi J. Tymošenkos sveikata?
„Ukraina paprastai yra kritikuojama už nepakankamą kovą su korupcija, o kai pabando pakovoti ir pasodina ką nors iš valdžios – jai vėl priekaištaujama. Aš tikrai esu provakarietiškas ir nei kiek nepasitikiu dabartiniais Rusijos ar Ukrainos režimais, tačiau kieno nors iš valdžios, kas vogė, pasodinimas labiau pasitarnauja demokratijai, negu jai kenkia“, – portalui Balsas.lt sakė politikos apžvalgininkas Giedrius Kiaulakis.
Anot G. Kiaulakio, nėra aišku, ar J. Tymošenko sėdi kalėjime dėl korupcijos ir vagysčių iš dujų vamzdžio, ar išties dėl politikos, bet pats precedentas, jo nuomone, būtų pozityvus, jei nebūtų vienpusis. „Būtų, aišku, gražu, kad pasodintų ir ką nors didelį iš kitos – V. Janukovičiaus komandos – nes neaišku, kas dabar ten su tuo dujų vamzdžiu vyksta – irgi niekas nepasakoja“, – sako apžvalgininkas.
Pasak G. Kiaulakio, neatsitiktinai J. Tymošenko užtaria Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris teigia nesuprantąs už ką kalinama ši politikė. „Apie poną V. Putiną esu neseniai jau rašęs ir sakiau, kad tai yra žmogus, kuris pats yra korupcinės sistemos tėvas, tad ir jo užtarimas nėra joks atsitiktinis. <...> Jei nutiko taip, kad norintis vogti žmogus yra tarsi Kremliaus priešas, tai dar nereiškia, kad jo nereikia sodinti. Mane tiesiog juokina, kad norima remti kiekvieną veikėją, kuris pagautas vagiant, ima rėkti apie nacionalinius interesus ir politinį susidorojimą. Jei ką, tai ir Lietuvoje turime daug veikėjų politikoje, kurie apie nacionalinius interesus garsiai šaukia, bet patys bendrauja su žinia kokiomis verslo struktūromis. Jei ką, tai ir Pravieniškėse sėdi „visi nekalti“, su kuriais „susidorojo policija ir teisėsauga“. Galėtų visi įsirašyti į politinę opoziciją“, – ironizavo apžvalgininkas.