Pripažinus Darbo partijos (DP) vadovus kaltais, pati partija gali būti nepašalinta iš valdančiosios koalicijos, o prezidentė Dalia Grybauskaitė jau yra apsisprendusi, ką darys, – mano politikos apžvalgininkas Giedrius Kiaulakis.
Pasak jo, toje koalicijoje tuomet mažai kas liktų. „Tiksliai nežinau, koks sprendimas jau priimtas S. Daukanto aikštėje, tačiau kažkoks, be abejo, priimtas. Užsiimti ezoterika nesinori. <...> Greičiausiai bus koks nors kompromisas, nes jei iš pradžių gal ir buvo siekta sunaikinti šitą organizaciją iš pašaknų, tačiau jei iš parlamente dirbančios koalicijos yra rimtas atoveiksmis – šitaip nebus. Kaltais pripažinti konkretūs asmenys, o politinė jėga niekur automatiškai nedings“, – sakė G. Kiaulakis portalui balsas.lt.
Anot G. Kiaulakio, jo nestebina kitoks prezidentės Dalios Grybauskaitės tonas DP ir jos dalyvavimo koalicijoje atžvilgiu, nei buvo Seimo rinkimų metu ir iškart po jų. „Žinoma, kad ji seniai yra įvaldžiusi taktiką – iš pradžių pasisakyti labai radikaliai, o paskui tyliai nusiplauti. Juk taip buvo ir visame skandale aplink Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos vadovus. Iš pradžių ji buvo viena pagrindinių veikėjų, bet kai teismai pasakė, jog pasielgta blogai, pasidarė tarsi „ne prie ko“. Taip pat ir Garliavos istorijoje, ir su atominės elektrinės statyba, ir daugelyje kitų atvejų. Pradžioje ji pasisako radikaliai, paskui, tikėdamasi, jog ankstesnės kalbos pasimirš (taip dažniausiai ir būna) – lyg niekur nieko keičia retoriką. Sprendimas DP ir koalicijos atžvilgiu jau yra priimtas. Teismas tik turi įvolioti jį formalumus“, – mano pašnekovas.
Kelti koalicijai ultimatumą ir rizikuoti išprovokuoti konstitucinę krizę gali būti, anot apžvalgininko, gali būti sunkiau ir dėl Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai.
„Jei jau Lietuvoje eksploatuojamos D. Grybauskaitės „paneuropinės“ ambicijos (galimi siekiai užimti aukščiausias pareigas Europos Sąjungos struktūrose – balsas.lt), tai maištas laive, politinis nestabilumas, o ypač ultimatumas, jei jis būtų atmestas ir tektų patirti pralaimėjimą, populiarumo nepridėtų“, – sakė G. Kiaulakis.
Kauno Vytauto Didžiojo universiteto prof. politologas Antanas Kulakauskas sakė nežinąs, ar D. Grybauskaitė turi paruoštą laikysenos scenarijų, tačiau abejojo, kad koalicija bus verčiama. „Nemanau, kad, vien pasinaudojanr šiuo sprendimu, būtinai ims ir griaus. Kas kita, kad vadams gali tekti trauktis. Ypač Vytautui Gapšiui. Kaip įsivaizduoti Seimo vicepirmininką, pripažintą kaltu, kad ir pirmojoje instancijoje, aš nežinau. Žinoma, teisinis procesas dar nesibaigia, bus apeliacijos, bet dar reikai palaukti ir konkrečių bausmių kiekvienam, kuomet jau jos įsiteisės ir pakentėti. Tiesa, tuo, kad buvo panaikinti kaltinimai pačiai partijai – nekeista. Jų esmės aš net ir nesupratau“, - sakė jis portalui balsas.lt
*****
Pirmosios instancijos teismas penktadienį, praėjus po pirmųjų griausmingų kratų net 7 metams, nustatė, kad buhalteriją DP tvarkė neteisingai ir priėmė akaltinamąjį nuosprendį trims Seimo nariams, bet panaikino kaltinimus partijai.
Manoma, kad bet koks teismo sprendimas greičiausiai bus skundžiamas, o patys kaltinamieji vadina bylą politine.