Korumpuoti įtakingi politikai ir verslininkai
Prezidentė D. Grybauskaitė tvirtina, kad nauji kovos su korupcija įrankiai jau pradeda duoti rezultatų, tačiau korupcija šalyje įgauna naujų formų, o į korupcinę veiklą įsitraukia įtakingi politikai ir verslininkai. Prezidentės atstovė spaudai nesutiko atskleisti konkrečių šių įtakingų žmonių pavardžių, tačiau tvirtino, kad tokia tendencija yra pastebima.
„Nauji įrankiai jau pradeda duoti rezultatų ir kovoje su neteisėtu praturtėjimu, ir su politine korupcija, ir su viešųjų pirkimų skaidrinimu, kontrabanda bei mokesčių vengimu. Tačiau Prezidentė atkreipia dėmesį, kad korupcija įgauna vis naujų formų, kad sukčiai tampa vis išradingesni, o didžiausiu taikiniu tampa finansiškai brangūs ir valstybei gyvybiškai svarbūs projektai“, – tvirtina D. Grybauskaitės atstovė spaudai.
„Į korupcinę veiklą įsitraukia įtakingi politikai, verslininkai ir pareigūnai, todėl, pasak Prezidentės, kovai su korupcija būtinas ypač sumanus vadovavimas, aiškūs prioritetai ir jokių išlygų“, – antradienį kalbėta Prezidentūroje.
Pasak šalies vadovės, vienos korumpuočiausių institucijų yra miestų savivaldybės. Kaip tvirtina D. Grybauskaitė, labiausiai stebėti reikia savivaldybių viešuosius pirkimus ir Europos Sąjungos paramos skirstymą. „Šioje srityje sukasi dideli pinigai. Kalbama ne apie milijonus, o apie milijardus litų“, – teigė Prezidentė.
Didelę riziką korupcijai Lietuvoje turi ir svarbūs energetiniai projektai. D. Grybauskaitė ypatingą dėmesį ragina skirti skaidrumui energetikos sektoriuje – šilumos ūkyje, tvarkant atliekas, vykdant su elektros energija susijusius projektus.
STT vadovas: pradėti tyrimai patvirtina šią tendenciją
S. Urbonavičius sutinka su Prezidentės išreikštu susirūpinimu dėl įtakingų žmonių įsitraukimo į korupcinę veiklą. „Mūsų pradėti tyrimai patvirtina šią tendenciją“, – tvirtina naujasis STT direktorius. Pasak jo, tarnyba stiprins analitinę veiklą, kuri esą turėtų leisti griežčiau ir efektyviau kovoti su šiuo procesu.
Pasak S. Urbonavičiaus, D. Grybauskaitė su juo antradienį nekalbėjo apie konkrečius tyrimus ir konkrečias bylas, tačiau paragino didžiausią dėmesį skirti atvejams, kurie daro didžiausią žalą Lietuvai. Kokie yra šie atvejai, atskleista nebuvo.
STT vadovas teigė, kad dėl neteisėto praturtėjimo šiuo metu jau vyksta 126 ikiteisminiai tyrimai. „Pirmos bylos jau yra teisme, laukiame pirmųjų teismo sprendimų“, – antradienį teigė S. Urbonavičius.