Dar šį pavasarį Europos Parlamente, diskutuojant Europos Komisijos pateiktą Energetikos dokumentų paketą, skirtą Europos Sąjungos elektros ir dujų vidaus rinkos sukūrimui, kilo minčių apie pasiūlytų dokumentų svarbą ir tikslą ir realią energetinę situaciją.
Juk energetikos vidaus rinka kuriama ne energetikos bendrovių patogumui, o vartotojų apsaugai ir jų saugiam aprūpinimui energija prieinamomis kainomis. Nuo 2007 metų vasaros pradėjus kilti naftos kainoms, prabilta apie namų ūkių energetinį skurdą. Kas tai yra energetinis skurdas Europos Sąjungoje?
Tik viena ES narė - Jungtinė Karalystė - turi energetinio skurdo apibrėžimą, kurį vadina kuro skurdu ir jau nuo 2001m. turi JK kuro skurdo strategiją. Labiausiai paplitęs kurui skurdaus namų ūkio apibrėžimas - ūkis, kuris kurui ir namų šildymui išleidžia 10 procentų pajamų. Pagal Pasaulio Sveikatos organizacijos apibrėžimą standartinė šiluma namuose yra 21 laipsnis pagal Celsijų gyvenamuose kambariuose ir 18 laipsnių - kitose patalpose.
8 šalys iš 26 (Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Vengrija, Airija, Italija, Malta, Lenkija ir Slovakija) , turi pažeidžiamo vartotojo apibrėžimą. Jungtinėje Karalystėje tai vyresnio amžiaus žmonės, šeimos su vaikais, neįgalūs asmenys, asmenys kenčiantys nuo nepagydomų ligų. Prancūzijoje pažeidžiamas vartotojas yra tas, kurio metinės pajamos mažesnės nei 5520 eurų. Kitose šalyse tai žmonės, kuriems reikia socialinės paramos.
Kiek tokių skurdžių ūkių yra turtingoje Europos Sąjungoje?
Bulgarijoje savo namų apsišildyti tinkamai negali 55 proc. namų ūkių, Graikijoje - 45 proc. Estijoje - 32 proc., Latvijoje - 25 proc., o Lietuvoje - net 56 proc. namų ūkių.
Blogiausia situacija Lietuvoje, neturinčioje energetinės strategijos, apimančios žmonių aprūpinimo tiek elektra, tiek šiluma už prieinamą kainą dabartį ir ateitį. Nededamos pastangos pratęsti IAE darbą ir sukurtas LEO.LT darinys neatliko jokių darbų, kuriais galėtų pagrįsti savo egzistavimą. Esame ant ledo, blogiau kaip prieš stojant į ES.
Dar turime laiko pajudinti įklimpusį į korupcijos liūną energetikos vežimą.
Europos Parlamente laukia nebaigti darbai.
Danutė Budreikaitė yra Darbo partijos narė