14 dienų naujų susirgimų skaičius 100 tūkst. gyventojų pakilo iki 167 atvejų, o teigiamų diagnostinių testų dalis – iki 3,2 procento.
Šalyje per praėjusią parą atlikti 6505 molekuliniai (PGR) ir 8704 antigeno tyrimai dėl įtariamo koronaviruso.
Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydomas 231 COVID-19 pacientas, 27 iš jų – reanimacijoje, penktadienį pranešė Statistikos departamentas.
Palyginti su ankstesne para, bendras ligonių gydymo įstaigose skaičius išaugo maždaug dviem dešimtimis.
Deguonis papildomai tiekiamas 182 žmonėms, 11 pacientų taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.
Per parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyta 50 žmonių.
Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 285 tūkst. 209 žmonės, iš jų tebesergančių per parą padaugėjo iki 4152.
Nuo šios ligos iš viso mirė 4424 žmonės, tiesiogiai ir netiesiogiai su COVID-19 siejamos 9052 mirtys.
Ketvirtadienį skelbta apie 218 naujų susirgimų, tačiau vėliau Statistikos departamentas pranešė, kad dėl neplaninių Registrų centro darbų e.sveikatos sistemoje tądien gavo netikslius duomenis, o tai atsispindėjo ir kasdien skelbiamoje statistikoje.
Penktadienį atnaujintoje informacijoje matyti, kad per trečiadienį iš viso buvo nustatyti 462 nauji atvejai.
Nustatyta tvarka, kaip trečia doze bus revakcinuojama dalis pacientų
Lietuva yra viena iš pirmųjų Europos Sąjungos šalių, pradedančių trečia vakcinos doze skiepyti didžiausios rizikos pacientus, sergančius onkohematologinėmis ligomis, gaunančius gydymą dėl onkohematologinių ligų, dializuojamus ar po organų transplantacijos, sergančius autoimuninėmis ligomis sergantys, kai jiems taikoma imunosupresinė terapija.
Revakcinacija bus taikoma praėjus ne mažiau kaip 6 mėn. po pilno vakcinacijos kurso. Vakcinacija trečia doze gali padėti sustiprinti silpno imuniteto asmenų atsparumą koronaviruso infekcijai bei sumažinti tikimybę susirgti sunkia COVID-19 ligos forma.
Trečia vakcinos doze vakcinuojami asmenys, kuriems atliktos organų arba kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos, taip pat pacientai, sergantys kraujo ligomis, kuriems taikomas kraujo ligos ar jos komplikacijos gydymas arba toks gydymas baigtas ne seniau kaip prieš 24 mėn. arba aktyviai stebimi dėl kraujo ligos. Trečios dozės sulauks ir galutinės stadijos lėtine inkstų liga sergantys pacientai, kuriems taikoma nuolatinė pakaitinė inkstų terapija (hemodializė ar peritoninė dializė).
Sustiprinančiąja doze asmenys vakcinuojami ne anksčiau kaip po 180 dienų nuo antros dozės, jei buvo skiepijama „Comirnaty“ (gam. „BionTech“ ir „Pfizer“), „Spikevax“ (gam. „Moderna“) ar „Vaxzevria“ (gam. AstraZeneca“) vakcina, o jei buvo pasirinkta „Janssen“ (gam. „Janssen Pharmaceutica NV“) vakcina – praėjus 180 dienų po pirmos ir vienintelės dozės. Sustiprinančiajai dozei visais atvejais šiuo metu bus skiriama „Comirnaty“ (gam. „BionTech“ ir „Pfizer“) vakcina.
Jau taiko dalyje kitų šalių
Sveikatos apsaugos ministerija kreipėsi į gydymo įstaigas, prašydama paskambinti savo pacientams, kuriems rekomenduojama skiepytis sustiprinančia trečia dozė vakcinos nuo COVID-19. Pacientai taip pat kviečiami būti aktyvūs – artimiausiu laiku nesulaukus skambučio iš sveikatos priežiūros įstaigos, kurioje asmuo gydosi, skambinti patiems ir registruotis savo vakcinai. Pasiskiepijus trečia doze, apie tai informacija bus generuojama ir Galimybių pase bei ES Skaitmeniniame COVID pažymėjime, jų galiojimo sąlygos nesikeis.
Sprendimas dėl vakcinavimo trečia doze daugelyje Europos Sąjungos šalių vis dar nėra priimtas. Tokia praktika šiuo metu taikoma Liuksemburge, kur trečia vakcinų „Comirnaty“ ir „Spikevax“ dozė rekomenduojama imunosupresiniams pacientams, ypač po transplantacijų. Nuo rugpjūčio 1-os skiepyti trečia doze pradėjo ir Vengrija. Toks skiepijimo algoritmas liepą jau pripažintas ir Izraelyje.
Tikėtina, kad visi kiti norintieji trečia vakcinos doze galės pradėti skiepytis 2021 m. IV ketv. – 2022 m. I ketv.