„Tai turėtų kelti nerimą dėl daromo spaudimo žiniasklaidai. (...) Politikams kištis į tai ne tai, kad nereikia, bet tai yra žalinga“, – penktadienį „Žinių radijui“ teigė V. Čmilytė-Nielsen.
„Čia reikėtų suklusti, ar tai yra tik pagąsdinimas, ar tai yra kažkoks tai signalas, o galbūt tai yra tiesiog pirmasis žingsnis ilgoje žingsnių virtinėje, kuriuos planuoja daryti atskiri koalicijos partneriai“, – akcentavo ji.
Pasak liberalės, nerimą kelia ir tai, kad tokią „Nemuno aušros“ idėją palaikė ir kiti valdančiosios koalicijos partneriai.
„Šiuo atveju mane labiausiai nustebino, kad parašų surinkta daug. Vadinasi, ir kiti koalicijos partneriai šitam žingsniui iš esmės pritaria“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.
„Yra tam tikras automatizmas LRT finansavime ir, matyt, esmė ir yra tame, kad nereikėtų jo peržiūrėti, nereikėtų kas kartą politikams priiminėti sprendimus. (Turi būti – ELTA) išlaikytas pagarbios distancijos principas tarp politikų, tarp formalią galią turinčiųjų ir žiniasklaidos. Manau, kad to principo laikymuisi dabar yra keliamas pavojus“, – aiškino ji.
ELTA primena, kad pavasario sesijos metu Seimas ketina apsispręsti, ar pavesti Valstybės kontrolei atlikti LRT veiklos auditą.
Jeigu būtų pritarta šiai iniciatyvai, Valstybės kontrolei bus pavesta iki rugsėjo 1 d. atlikti valstybinį auditą, įvertinant LRT 2021-2024 m. veiklą „ekonomiškumo, efektyvumo ir rezultatyvumo požiūriu“.
Nutarimo projektą parašais parėmė pusė Seimo – 71 parlamentaras iš valdančiųjų frakcijų, Mišrios Seimo narių grupės bei opozicinės Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos.
Šią iniciatyvą sakė palaikantis ir premjeras Gintautas Paluckas.
Savo ruožtu išplatintoje LRT pozicijoje nurodoma, jog visuomeninis transliuotojas teigiamai vertina visas audito iniciatyvas, tad jeigu Seimas paves Valstybės kontrolei atlikti patikrinimą, tai bus vertinama kaip galimybė gerinti ir efektyvinti veiklą.
Atlikti LRT auditą – vienas iš „Nemuno aušros“ rinkiminių siekių. Anksčiau R. Žemaitaitis tikino, kad Seimo Audito komitetas „kosminiu greičiu“ aiškinsis LRT finansavimo klausimą. Gruodį „aušriečio“ pirmininkaujamas Seimo Audito komitetas pasiūlė Valstybės kontrolei imtis tokio audito.
Šių metų LRT biudžetas 79,6 mln. eurų.