Penktadienį teismas nutarė, jog Vilniaus apygardos prokuratūra vilkina bylą ir įpareigojo nutraukti ją, nesant nusikaltimo sudėties.
„Prokuratūra priversta bylą nutraukti ir atlyginti mano klientui padarytus nuostolius. Tyrimas yra vilkintas dėl prokurorų kaltės“, – sakė J. Chardikovo advokatas Aivaras Raišutis.
Anot jo, bus kreipiamasi į teismą dėl nuostolių atlyginimo.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nuo 2010 metų, kuomet Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba pradėjo tirti baudžiamąją bylą dėl galimo pinigų plovimo, kaltinamasis negalėjo plėtoti žirgininkystės verslo. Be prokurorės leidimo negalėdamas mokėti darbininkams algų ir pirkti arkliams šieno, jis teigia patyręs 15 milijonų litų nuostolį.
Penktadienį Vilniaus 2-ajam apylinkės teismui buvęs Maskvos prefektas Jurijus Chardikovas pateikė skundą, kuriame Vilniaus apygardos prokuratūros pareigūnė Rasa Miltinytė kaltinama dėl bylos vilkinimo.
„Dar sausį prokurorė pareiškė, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vertėjai turi išversti iš Rusijos atsiųstą ikiteisminio tyrimo dėl pinigų pasisavinimo iš buvusio Maskvos mero Jurijaus Luškovo žmonos Jelenos Baturinos, medžiagą, kurios apimtis siekia net 1500 lapų. Iki šiol išversta vos 140 lapų. Prokurorė teisme paaiškino, jog išversti tik 93 lapai, mat vertėjai kasdien išverčia tik 5–9 lapus. Vadinasi, vertimas truks dar 10 mėnesių, kas yra akivaizdus vilkinimas“, – teismą tikino J. Chardikovo advokatas Aivaras Raišutis.
dėl tyrimo – milžiniški nuostoliai
Pasak advokato, jo ginamasis nuo tyrimo pradžios patyrė 15 milijonų litų nuostolį, nors plėtojo savo verslą ir mokėjo Lietuvos valstybei mokesčius, aprūpino darbo vietomis ne tik Vilniaus, bet ir kitų miestų ir miestelių gyventojus.
J. Chardikovas Lietuvoje pradėjo plėtoti treniruoklių gamybą bei kaimo turizmo, žirgininkystės verslą, rėmė Lietuvos ledo ritulininkus.
„Prokurorė areštavo visas sąskaitas, buvo įsilaužta į mano saugyklą banke. Norint sumokėti darbininkams algas arba komunalinius mokesčius, nupirkti arkliams šieno, kaskart tekdavo kreiptis į prokurorę. Nors vyko bylos tyrimas, niekas manęs neapklausė, o kartą tai pamėginęs tyrėjas kalbėjo rusų kalba, ketino rašyti protokolą be vertėjo“, – sakė J. Chardikovas.
Išvyko į Latviją
Nusivylęs Lietuvos teisėsaugininkų pastangomis numarinti jo verslą neseniai J. Chardikovas paprašė leidimo gyventi Latvijoje. Šios valstybės migracijos valdyba suteikė jam teisę gyventi šalyje penkerius metus.
Lietuvoje buvęs Maskvos prefektas gali gyventi dar metus.
Įtariamas pinigų plovimu J. Chardikovas teigė ne kartą sulaukęs nepažįstamų asmenų siūlymų nutraukti jo bylą Lietuvoje už įvairias sumas. Didžiausia pasiūlyta – 500 tūkstančių litų. Už tokią sumą jam žadėjo nutraukti bylą.
Įsilaužė net į banko saugyklą
Į Lietuvos teisėsaugininkų akiratį buvęs Maskvos prefektas pateko, kai 2009 metais gavo leidimą gyventi Lietuvoje ir pervedė verslui plėtoti 7 milijonu eurų.
Po metų jį sulaikė Lietuvos finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnai apkaltinę pinigų plovimu. Pradėję tyrimą, pareigūnai ėmė aiškinti pinigų kilmę tikindami, jog tai gali būti lėšos, pagrobtos iš buvusio Maskvos mero Jurijaus Lužkovo žmonos.
Tačiau tyrimas Maskvoje jau baigtas neįrodžius J. Charikovo kaltės. Be to, J. Baturina atsiėmė ieškinį ir pati šiuo metu yra kaltinama finansiniais nusikaltimais.
Nors Vilniaus apygardos prokuratūrai šie duomenys pateikti, byla nenutraukiama, o toliau vilkinama.
Kaltinamojo gynėjai įsitikinę, kad Lietuvos prokurorai tyčia vilkina bylą: „Galbūt jie atidirba už pinigus, kuriuos jiems galimai sumokėjo J. Baturinos pakalikai. Niekas nežino, kodėl taip vyksta. Ir niekas negali paaiškinti.“
Šiuo metu J. Chardikovas gyvena Latvijoje, Lietuvoje verslą uždarė, atleido visus darbuotojus.
Šiandien po pietų Vilniaus 2-asis apylinkės teismas skelbs sprendimą, po kurio prokurorė bus priversta nutraukti baudžiamąją bylą.