Antikvarinio daikto kontrabanda ir netikro vekselio pagaminimu kaltinamas Australijos lietuvis išklausė parodymus.
Iš Australijos atvykęs verslininkas Juozas Edvardas Petraitis Lietuvoje susitiko su kolega iš Danijos Andersu Bjerggaardu, dėl kurio veiklos sulaukė nemalonumų. Verslo kolega tikino nukentėjęs nuo Juozo Petraičio.
Į Vilniaus apygardos teismą buvęs kandidatas į Lietuvos Prezidentus atėjo lydimas dviejų advokatų. Vienas jų – buvęs prokuroras Linas Belevičius.
Pirmadienį į teismą iškviesta antstolė Inga Karalienė paprašė vadovautis ankstesniais parodymais, tikino, kad yra gavusi vykdomąjį raštą, kuriuo privalėjo išieškoti iš J. E. Petraičio beveik du milijonus litų.
„Skolininkas nuolat lankėsi kontoroje, domėjosi, kaip ir kokiais būdais galėtų atsiskaityti“, – teisme kalbėjo antstolė.
Sudėtingi ir painūs klausimai klaidino liudytoją
Kiek ilgėliau užtruko J. E. Petraičio žmonos sesers Aušros Karnilavičienės apklausa. Valstybinį kaltinimą palaikantį prokurorė mėgino „sukirsti“ liudytoją, kuri vardijo kiek kitokius faktus, susijusius su vekselio pasirašymu, kreditų gavimu bei paveikslais, kurie turėjo antikvarinę vertę.
Paaiškėjo, kad Petraičio šeimoje buvo keli vertingi paveikslais, kurie sudomino Danijos verslininką, rengusį aukcionus, jis ne kartą siūlėsi parduoti meno kūrinius.
Moteris, dirbusi kartu su J. E. Petraičiu ir A. Bjerggaardu, girdėjo, apie ką jie kalba, kokius reikalus aptaria: „Jie svarstė apie galimybę pradėti nekilnojamojo turto prekybą Sankt Peterburge, kartu pasirašė vekselį“.
Anot moters, ji mačiusi parašus ant vekselio bei testamento: „Manau, kad J. E. Petraitis bijojo prarasti savo pinigus, kuriuos investavo į verslą“. A. Bierggardo gynėjai kamantinėjo A. Karnilavičienę, ką jį žinojusi apie dano merginas, jo santykius su jomis.
Ieškovo advokatai ir prokurorė apipylė klausimais A. Karnilavičienę, kuri, apklausai baigiantis, sutriko, ėmė painiotis ir stebėjosi, kad tyrėja, nagrinėjusi bylą, taip surašė jos parodymus.
Kaltę neigia
J. E. Petraitis jau anksčiau sakė nepripažįstąs ir neigiąs savo kaltę, prašė prijungti prie bylos pluoštą elektroninų laiškų, kurie esą demaskuoja nukentėjusiuoju šioje byloje pripažintą Danijos pilietį Andersą Bjerggaardą.
„Elektroniniai laiškai atskleidžia, kaip mane apgauna, kaip rengiasi šantažuoti buvusią draugę“, – teismui sakė kaltinamasis. Pasak jo, iš laiškų matyti, kad A. Bjerggardas susirašinėjo su savo gydytoja ir iš čia paaiškėja jo psichinė būklė.
Kreipėsi į policiją
Atspausdinti elektroniniai laiškai rasti per kratą J.E.Petraičio bute Vilniuje. 2008–siais jis kreipėsi į Danijos policiją, prašydamas dano neįspėti, kad jis esą seka jo elektroninį paštą.
Tuo tarpu Danijos pilietis taip pat kreipėsi į pareigūnus, prašydamas nustatyti, kas įsilaužė į jo nešiojamąjį kompiuterį.
Į Lietuvos prezidentus kandidatavusį Australijoje gimusį milijonierių 53–ejų J.E. Petraitį prokuratūra kaltina kontrabanda iš Lietuvos išgabenus XVI amžiaus medinę antikvarinę skulptūrą „Prisikėlęs Kristus“, anksčiau priklausiusią nužudytam kunigui Ričardui Mikutavičiui ir įvertintą ketvirčiu milijono litų.
Prokurorai vilnietį verslininką kaltina tuo, kad jis per Lietuvos sieną gabeno didelės vertės antikvarinį daiktą, neturėdamas leidimo ir skulptūros nepateikęs muitinės kontrolei. Tokiu būdu jis galimai užsiėmė kontrabanda stambiu mastu.
Bylos duomenimis, nustatyta, kad J.E. Petraitis 2000-ųjų rugsėjo pradžioje iš R. Mikutavičiaus sesers Liucijos Kolaitienės nusipirko XVI amžiaus minėtą medinę antikvarinę skulptūrą. Ją vyras laikė savo bute Vilniuje.
Kaip teigia prokurorai, kaltinamasis žinojo, kad šiai skulptūrai išgabenti iš Lietuvos būtinas Kultūros paveldo departamento leidimas, bet nesistengė jo gauti.
Pakliuvo su skulptūra
J.E. Petraitis, pasak teisėsaugininkų, 2001 metų birželio 22 dieną tyčia per Lietuvos sieną, Vilniaus oro uosto pasienio kontrolės postą, skulptūrą neteisėtai išgabeno į Kopenhagą, Daniją.
Vėliau ši skulptūra atsidūrė Gioteborge, Švedijoje ir atiteko J.E. Petraičio iš anksto surastam pirkėjui, tos šalies piliečiui, stambiam prekiautojui persiškais kilimais.
Po kurio laiko „Prisikėlęs Kristus“ grįžo į Daniją. Skulptūra, nurodžius legalų įsigijimo pagrindą, buvo pateikta vieniems didžiausių šioje šalyje veikiančių aukciono namų „Bruun Rasmussen“.
Beveik 500 metų senumo 83 centimetrų aukščio medinę skulptūrą aukcione legaliai įsigijo Austrijos pilietis.
J.E. Petraitis taip pat kaltinamas pagaminęs netikrą didelės vertės vertybinį popierių – paprastąjį vekselį 1,8 mln. litų sumai – bei jį realizavęs.
Pasak prokurorų, J.E. Petraitis, siekdamas įgyti teisę į svetimas pinigines lėšas ir turėdamas savo verslo partnerio Danijos piliečio A. Bjerggaardo pasirašytų tuščių popieriaus lapų, ant vieno iš šių lapų pagamino netikrą paprastąjį vekselį, nors žinojo, kad danas nėra jam įsiskolinęs.
Vargas dėl vekselio
J.E. Petraitis pasirašė šį vekselį kaip kreditorius, tuo patvirtindamas tikrovės neatitinkančius duomenis, bei pateikė jį pasirašyti jo tikslų nežinančiai žmonos seseriai. Šį netikrą vertybinį popierių 1,8 mln. sumai 2008-ųjų sausį verslininkas pateikė notarei vykdomajam įrašui gauti, o kitą dieną – antstolei išieškoti pagal vykdomąjį įrašą. Atlikus kratą J.E.Petraičio bute rasta tuščių lapų su A.Bjerggaardo parašais.
J.E. Petraitis teigė, kad Danijos piliečiui į banko sąskaitą yra pervedęs daugiau nei 10 mln. litų, o Danijos pilietis esą pasisavino jo šeimos nekilnojamąjį turtą Sankt Peterburge. Verslininkas yra kreipęsis į Lietuvos ir Danijos policijos pareigūnus. Po šių kreipimusi, pasak J.E.Petraičio, Danijos pilietis parašė krūvą skundų.
Griežčiausia bausmė, įstatymo numatyta už didelės vertės antikvarinio daikto kontrabandą, – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų, už didelės vertės netikro vertybinio popieriaus pagaminimą ir jo realizavimą – nuo trejų iki dešimties metų.
Kvies ir pareigūnus
Kadangi teisme paaiškėjo, jog ikiteisminio tyrimo tyrėjos ir liudytojų paaiškinimai skiriasi, teismas nutarė į kitą posėdį iškviesti policijos pareigūnus.
Taip pat nutarta surasti Švedijos pilietį, kuris turėtų liudyti byloje. Paaiškėjo, kad įmonė bankrutavusi ir to asmens surasti neįmanoma.
J.E. Petraitis prašė būtinai iškviesti šį asmenį, kuris, anot jo, duotų ypatingai vertingų parodymų. Be to, nutarta į teismą iškviesti J.E. Petraičio žmoną, kuri bendravo su ieškovu, žino daug faktų.