Dar neseniai išsinuomoti butą, namą ar jo dalį Gargžduose buvo didelė problema. Ieškantieji nuomojamo būsto „Bangos“ redakcijos duris varstė kasdien. Dabar viskas atvirkščiai: siūlydami butus, namus per galvą verčiasi jų savininkai, tačiau pasiūla gerokai viršija paklausą.
Kaip neapsigauti renkantis nuomininką, kaip išnuomoti būstą, kad nuomininkas ir sumokėtų nuomą, ir būsto nepaverstų landyne, galbūt padės dviejų gargždiškių patarimai ir karti patirtis.
Už gerą širdį – skolos
Nuomoti butą, vadinasi, turėti problemą, jausti įtampą, nerimą ir laukiant pelno... nuolat patirti nuostolių. Tuo įsitikino apie 15 metų butus nuomojanti Akvilė. „Nebeieškau nuomininkų pagal skelbimus, todėl ir 2, ir 4 kambarių butai jau apie metus tušti. Laukiu nuomininkų, kuriuos rekomenduotų pažįstami žmonės. Taip didesnė tikimybė, kad problemų bus mažiau“, - viliasi moteris. Jaunai šeimai su vaikais išnuomojusi 4 kambarių butą Akvilė nenujautė, kokie rūpesčiai laukia jos po kelių mėnesių. „Šeima neturėjo pinigų susimokėti už nuomą iš anksto, tačiau rinkdamasi nuomininkus tiesiog pasigailėjau - juk turi žmonės kažkur gyventi“, - prisiminė Akvilė. Kelis mėnesius mokėję nuomininkai kažkur dingo palikę daiktus ir tūkstantines skolas. „Nervinausi, bandžiau ieškoti, tačiau jie neatsiliepė telefonu, nepavyko rasti daugiau ir bute, kuriame jie, pasirodo, girtaudavo. Vyras nusprendė, kad nėra prasmės daugiau ieškoti, tad nuomininkų daiktus iškraustėme į garažą, ten ir dabar jie tebėra“, - pasakojo Akvilė. Vienas iš nuomininkų buvo bedarbis, kitas dirbo. Buto savininkė sako supratusi, kad negalima aklai pasitikėti žmonėmis: reikėję pasidomėti, ar tikrai dirba. Kur dabar buvę nuomininkai, Akvilė sakė nežinanti.
„Skolas teko sumokėti patiems. Apie 3000 litų kainavo dujinis šildymas, nes nuomininkai netaupė – visuose kambariuose buvo 25 laipsnių temperatūra. Nesumokėjo ir už nuomą. Jei artimiausiu laiku šie žmonės neatsiras, teks samdyti mašiną išvežti jų daiktams“, - ramiai apie patiriamus nuostolius ir rūpesčius pasakojo Akvilė.
Tokie nuomininkai – gyva bėda ir kaimynams. Pasirodo, nuomininkai „pašeimininkaudavo“ ir kaimynų rūsyje. Juk reikėdavo ne tik išgerti, bet ir užkąsti... Tad kaimynų maisto atsargos gerokai sumažėjusios. Jie nuolat girdėdavę, kaip nuomininkai mušasi.
Po nuomininkų - remontas
„Paskambinę dėl buto nuomos žmonės teiraujasi, ar atliktas „euroremontas“. Pamatę, kad butas tvarkingas, bet įsivaizduojamo remonto nėra, nusivilia. Tačiau kiekvienam nuomininkui išsikrausčius tenka remontuoti. Prieš tai samdau žmogų, kad iškuoptų šiukšles. Jam darbo būna visai dienai, o man tai kainuoja 100 litų. Spynų keitimas irgi brangus, bet kitaip neįmanoma“, - patirtimi dalijosi Akvilė.
Renkantis nuomininkus, gargždiškė pataria pirmiausia pasidomėti, ar jie turi darbą. „Jei negali sumokėti už kelis mėnesius iš anksto, neturės ir komunaliniams mokesčiams“, - įsitikinusi Akvilė. Pasak moters, būtų gerai, jei nuomininkai pasisakytų, kur anksčiau nuomojo, ir būtų galima susisiekti su jų nuomoto būsto savininkais. Tada paaiškėtų, ar nuomininkai tvarkingi, ar moka nuomos ir komunalinius mokesčius.
Per 15 metų jai problemų nekėlę tik pažįstami nuomininkai. Viena šeima dviejų kambarių bute išgyvenusi 6 metus. Deja, dėl kai kurių nuomininkų ne kartą tekę kviesti net policiją. Kol nėra nuomininkų, butų šeimininkė pati moka komunalinius mokesčius. Dviejų kambarių 35 kv. m buto šildymas atsieina apie 260 Lt, 40 Lt – kiti mokesčiai, kurie nepriklausantys nuo to, ar kas nors gyvena bute. Tačiau išnuomoti trumpam laikui, pavyzdžiui, pusmečiui ar vien už komunalinius mokesčius moteris neketina.
Prisiminimai atsieina brangiai
„Tas mano jaunystės laikų bendrabutis man jau seniai tapo našta. Iš jo man vieni nuostoliai. Aš jį velku tarsi kokį protezą. Dabar laikau tuščią it muziejinę vertybę, kad karts nuo karto galėčiau ateiti ir prisiminti, kaip kažkada gyvenau...“ – neslėpdamas, kad ši tema nėra maloni, pasakojo gargždiškis Zigmas. Jo buto nuomos istorija primena Akvilės: iš daugybės nuomininkų išsirinko šeimą su vaikais, kurios pagailėjo. Vieni nuomininkai siūlė iš karto sumokėti už pusmetį, kiti – už metus, o išsirinktieji – tik už mėnesį. Tačiau jautrus žmogus pirmiausia galvojo ne apie pelną, o apie pagalbą sunkiai besiverčiančiai šeimai, nors pats ginasi, kad girtis filantropine veikla tikrai nenorįs. „Kai pagalvoju apie tų žmonių, kuriuos buvau įsileidęs, mažus vaikus, tiesiog noras praeina ant jų pykti. Pykstu tik dėl vieno, kad šie, esant tvirtesnei ekonominei situacijai, gėrė ir netaupė juodai dienai... Ir dar, kad nuo manęs slėpė skolas... Būdamas garbus žmogus, aš skolas padengiau nieko nelaukdamas. Ne, „laisvų“ pinigų neturėjau. Tačiau ieškojau sprendimo. Paprasčiausiai nutraukiau savo gyvybės draudimą... ir pinigų atsirado. Juokinga, jeigu nebūtų graudu...“ – nelinksmai šypsojosi pašnekovas, taip ir nepaminėjęs buvusių nuomininkų pavardžių. Kodėl? „Kad jiems nepakenkčiau, - atsakė Zigmas. - Tegul tai lieka jų sąžinei. Ne tam aš į Gargždus važiavau, kad su kažkuo bylinėčiausi, tuo labiau, kad kažkam būčiau skolingas...“
Paklaustas, ar vis dėlto yra koks receptas, kaip sėkmingai išnuomoti būstą, pašnekovas atsakė, kad
išnuomojant patalpas reikia tvarkingai sudaryti sutartį, tai yra deklaruoti ir mokėti valstybei mokesčius. „Tik tada galėsi reikalauti sutarties vykdymo bei nuomininką gąsdinti teismais. Ir tik tada valstybė galės tave ginti, nes tu su ja kaip ir esi atsiskaitęs...“ – reziumavo Zigmas.
Kainų įvairovė
Ar sunkmetis pakoregavo nekilnojamojo turto nuomos kainas, spręskite patys. Gargžduose išsinuomoti vieno kambario 15 kv. m butą su baldais galima už 250 Lt. Tiesa, šiluma šalčiausią žiemos mėnesį kainavo dar 130 Lt. Pridėjus mokesčius už elektrą, dujas, susidarytų, ko gero, apie 500 Lt.
Trijų kambarių bute vieną kambarį galima išsinuomoti irgi už 250 Lt, tačiau jokių papildomų mokesčių. Tiesa, viena virtuve, vonia, tualetu teks dalintis su kitame kambaryje gyvenančiu nuomininku ir buto šeimininke. Jei tai jums nesudarys nepatogumų, išsinuomosite palyginti nebrangiai.
Paskambinau dar pagal vieną panašų skelbimą: trijų kambarių bute irgi išnuomojami atskiri kambariai. Šeimininkė pasiteiravo, kelių asmenų šeima ieško buto. Atsakiusi, kad dviejų, sužinojau, jog kambario su baldais ir buitine technika nuoma atsieitų 400 Lt, o jei vienas nuomininkas – 300 Lt. Šeimininkė, kuri irgi gyvena tame bute, garantavo, kad visus mokesčius moka pati. Taigi papildomų išlaidų nuomininkas neturėsiantis. Ji pagyrė dabartinį nuomininką, kuris esąs ramus, dažnai išvažiuojantis namo.
Jeigu nevilioja gyvenimas daugiabučiame name, yra galimybė privačiame išsinuomoti atskirą kambarį su baldais. Beje, čia nereikės dalytis su niekuo virtuve, šeimininkai ir nuomininkai naudojasi atskirais įėjimais. 20 kv. m kambario nuoma – 350 Lt, 14 kv. m – 300 Lt. Jokių papildomų mokesčių ir rūpesčių dėl šilumos. Viskuo pasirūpina namo šeimininkai.
Laima ŠVEISTRYTĖ