• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuviai palyginti daug investavo į moderniausias bulvių auginimo technologijas, kad tik galėtų pirkėjams pasiūlyti anksčiausią jų derlių. Tačiau dėl didžiulės savikainos ūkininkai dabar abejoja, ar investicijos grįš – prekyviečių lentynos lūžta nuo piečiau nei Lietuva esančių Lenkijos ir kitų šalių produkcijos.

Lietuviai palyginti daug investavo į moderniausias bulvių auginimo technologijas, kad tik galėtų pirkėjams pasiūlyti anksčiausią jų derlių. Tačiau dėl didžiulės savikainos ūkininkai dabar abejoja, ar investicijos grįš – prekyviečių lentynos lūžta nuo piečiau nei Lietuva esančių Lenkijos ir kitų šalių produkcijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuvylė gamtos išdaigos

Lietuvoje ankstyvąsias bulves šiuo metu kasa dar tik du prekiniai ūkiai – kėdainiškių Rimanto Žebarausko ir Sauliaus Dambrausko. Sezonas rekordiškai ankstyvas – to paprašė prekybos tinklai. Prognozuojama, kad kiti bulvių augintojai ankstyvąjį derlių pradės imti įprastu laiku – apie Jonines.

REKLAMA

Šiemet R.Žebarauskas savo ūkio laukuose po uždangomis išaugino apie 20 ha ankstyvųjų bulvių. Daug lėšų jis investavo į specialias naujas bulvių auginimo technologijas, nes norėjo, kad Lietuvoje šios daržovės užaugtų labai anksti ir duotų geresnį derlių. Kaip tai padarė, ūkininkas neatskleidžia: esą tai yra ūkio komercinė paslaptis.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau R.Žebarauskas pripažįsta, kad ir naujausios technologijos – ne visagalės. Gamta šiemet nebuvo palanki, Kėdainių rajone trūko lietaus, o bulvėms jo labai reikia, todėl vyras laukus laistė, bet ne visur galėjo suspėti. Nuo gegužės 15 d. kritulių visiškai nebuvo, tad kai sausra padarė savo darbą, džiaugtis tokiu derliumi, kaip pernai, ūkininkas negali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiemet tikrai nėra tokios pakilios nuotaikos, kokia buvo pernai. Bulvių išauginimo ankstumą pasiekiau investavęs pakankamai didelę sumą, bet viską sugadino lenkai, jie su savo bulvėmis okupuoja Lietuvą“, – neslėpė nusivylimo R.Žebarauskas.

REKLAMA

Slepia nuo inspektorių

„Iš Lenkijos į Kauno turgų, kurį vadinu juodąja skyle, privežta tiek lenkiškų bulvių, kad kyla klausimas, kaip čia jos pateko. Pranešėme tikrinančioms tarnyboms, bet niekas nepasikeitė. Kai pasirodo inspektoriai, lenkiškos bulvės laikinai dingsta, prekiautojai jų nerodo“, – piktinosi lietuviškas bulves auginantis ūkininkas.

REKLAMA

Pagal Augalų apsaugos tarnybos reikalavimą visos iš Lenkijos įvežamos bulvės turi būti ištirtos, ar neužkrėstos bulvių žiediniu puviniu bei bulvių vėžiu. Tai turi patvirtinti Lenkijos nacionalinės augalų apsaugos tarnybos išduotas tikrinimo sertifikatas.

R.Žebarauskas sakė, kad lenkiškų ir lietuviškų bulvių kaina labai nesiskiria, lenkiškos – tik šiek tiek pigesnės, tačiau pirkėjai dar nėra tiek išmokyti, kad atskirtų grūdus nuo pelų. Kol prekystalius nugulusios lenkiškos bulvės, lietuviškos tartum nustumtos į antrąjį planą. Be to, lietuviai birželio pradžioje dar nevalgo daug naujojo derliaus bulvių, o baigia turimas praėjusių metų atsargas. Todėl baiminamasi, kad į ankstyvųjų bulvių auginimą sudėtos investicijos ir triūsas Lietuvos bulvių augintojams gali nebeatsipirkti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas Kėdainių rajono ūkininkas S.Dambrauskas, bulves pradėjęs kasti vienas pirmųjų šalyje, situaciją rinkoje nenoriai apibūdino keliais žodžiais. Jo teigimu, bulvių kaina normali, tokia, kaip pernai tokiu pačiu metu. Siekiant užauginti ankstyvą derlių, S.Dambrausko ūkyje bulvės taip pat buvo laistomos.

REKLAMA

Vos ne dvigubai brangiau

Kooperatinės bendrovės „Bulvių namai“ direktoriaus Giedriaus Leščinsko teigimu, abu minėti ūkiai priklauso jų kooperatyvui, todėl jam gerai žinomi šiemečiai bulvių augintojų rūpesčiai. Bulviakasis šiemet gerokai paankstintas – prekybininkų iniciatyva pradėtas birželio 3-ąją. O pernai pirmosios ankstyvosios lietuviškos bulvės į prekybos tinklus pradėtos vežti maždaug savaite vėliau – nuo birželio 11-osios.

REKLAMA

Pirmosios bulvės tiekiamos dviem prekybos tinklams. Praėjusią savaitę viename prekybos centre kilogramas lietuviškų bulvių kainavo 1,39, kitame – 1,25 euro. Ispaniškos šviežios bulvės prekybos centruose buvo pigesnės – 0,78 euro už kilogramą.

„Prekyba lietuviškomis bulvėmis dar neįsibėgėjusi, nes jų kaina gana didelė. Jų savikaina labai išaugo, nes jos pradėtos kasti savaite anksčiau. Kita priežastis – buvo beprotiška sausra, bulves ūkiuose reikėjo nuolat laistyti, todėl joms išauginti šiemet reikėjo labai daug investicijų“, – lietuviškų bulvių brangumo priežastis vardijo „Bulvių namų“ direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G.Leščinskas taip pat minėjo, kad pastaraisiais metais į minėtus ūkius buvo nemažai investuota, siekiant kuo anksčiau ir greičiau išauginti bulvių derlių. Laukuose buvo įrengtos laistymo sistemos. Kėdainiškius konsultavo Danijos bulvių augintojai. Tad bulvės dar vasarį pradėtos daiginti šiltnamiuose, o kai buvo pasodintos, uždengtos plėvele. „Viską suskaičiavus susidaro labai didelės sąnaudos, todėl ir kaina yra atitinkama“, – aiškino pašnekovas.

REKLAMA

Atsisakė ankstyvųjų

Taip anksti išauginti bulves Lietuvoje dar nėra įprasta. Todėl pirkėjai į lentynose gulinčias lietuviškas bulves dairosi įtariai, o jų nusiperka tik vienas kitas. Bulvių augintojai viliasi, kad prekyba suaktyvės antroje birželio pusėje, kai apie Jonines bulves pradės kasti ir daugiau Lietuvos ūkininkų.

REKLAMA

Kėdainių rajono ūkininkas Rolandas Andrulis „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad ankstyvąsias bulves pardavimui šiemet jis augina 3 ha žemės plote. Ūkininko teigimu, jei būtų daugiau lietaus, netrukus jis galėtų kasti derlių ir parduoti. Pačiam laistyti bulvių lauką ūkininkui nebuvo galimybių, todėl jis nežino, kada derlių galės siūlyti pirkėjams. „Tie, kurie laistė, jau kasa bulves“, – minėjo ūkininkas. Jo nuomone, gal ir apsimoka laistyti bulves, kai turi reikiamą įrangą.

REKLAMA
REKLAMA

R.Andrulis skundėsi, kad ūkininkams, išauginusiems ir nukasusiems bulves, sudėtinga jas parduoti norima kaina. „Laikas parodys, kaip bus šiemet. Išauginti tikrai labai sunku – labai daug sąnaudų tam reikia. Su įvežtinėmis bulvėmis labai sunku konkuruoti, nes jų kaina būna mažesnė. Čia yra svarbiausia problema. Mūsų bulvių išauginimo savikaina daug didesnė, nes klimato sąlygos sudėtingesnės. Reikia visą lauką dengti plėvele, laistyti, o tai didina savikainą. Aišku, kaina labai greitai kris, kai tik rinkoje atsiras daugiau bulvių“, – kalbėjo ūkininkas.

O Šiaulių rajono ūkininkas Antanas Baliutavičius, pirmi metai neauginantis ankstyvųjų bulvių, aiškino, kad dėl nepalankių klimato sąlygų to atsisakė ne tik jis, bet ir kiti Šiaulių krašto bulvių augintojai. „Anksčiau daigindavome, sodindavome, bet vis nušaldavo, nebūdavo rezultato“, – pasakojo jis. Tad su ankstyvosiomis bulvėmis jis atsisveikino ir dabar augina mažiau rūpesčių keliančias vėlyvąsias.

Tiki lojalumu

Zofija Cironkienė, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė

Šiuo metu lietuviškų bulvių kaina konkuruoja su lenkiškų, tik nežinau, ar ilgai taip bus. Aišku, visada Lietuvoje užaugintos produkcijos kainai įtakos turi atvežtinės produkcijos kaina. Lietuvoje vartotojas yra lojalus vietinei produkcijai – jai teikia pirmenybę ir vietinė produkcija yra pranašesnė už importinę. Todėl vietoje užaugintų bulvių kaina gali būti ir kiek didesnė. Vartotojas tai toleruoja. Tiesa, šiandien Lenkijoje bulvių kaina, palyginti su mūsų, yra gerokai mažesnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų