Geriamąjį vandenį miesto gyventojams tiekianti bendrovė „Šiaulių vandenys“ nuolat spaudoje skelbia, kad vandentiekiu tiekiamas vanduo yra saugus ir kokybiškas, tačiau neretai prisipylus virdulį ar prisileidus vonią ta kokybe suabejojama. Ar tikrai iš čiaupo dažnokai drumzlinas bėgantis vanduo atitinka Lietuvos higienos normą?
Dar vasario vidury naujienų portalo www.etaplius.lt redakcijai paskambinęs šiaulietis Aidas, Vilniaus g. 33 savininkų bendrijos narys, piktinosi tiekiamo šalto geriamojo vandens kokybe. Atrodo, kad nuo to laiko ne tiek daug vandens nutekėjo, nes savaitraščio „Šiauliai plius“ redakcija vis sulaukia miestiečių, besipiktinančių geriamojo vandens kokybe, skambučių. O spauda mirgėte mirga nuo reklaminių straipsnių, koks tas vanduo geras...
„Kava“
„Dienomis retai būnu namie, tai negaliu pasakyti, kas iš čiaupo bėga, bet tai, ką matau prisileidusi vonią ar didesnį indą, leidžia daryti išvadą, kad ta „kava“ dažnai iš čiaupo bėga ir jau mėnesį vanduo tikrai nėra skaidrus – kasdien rusvas“, – telefonu sakė M. Valančiaus gatvės daugiabučio gyventoja.
Moteris teigė skambinusi „Šiaulių vandenų“ avarinei tarnybai, kad užregistruotų gedimą. Sakė išgirdusi prielaidą, jog galbūt kas nors name keitė vamzdžius, buvo užsuktos sklendės, todėl vanduo ir susidrumstęs. „Taip ir keičia tuos vamzdžius visi kasdien ar kas savaitę, – juokėsi šiaulietė. – Išsiaiškinau, kad niekas jokių vamzdžių keitimo darbų šiemet name neatliko. Tas drumzlinas vanduo atbėga iš miesto.“
Sulaukėme ir vandens kokybe nepatenkinto Spindulio gatvės daugiabučio gyventojo skambučio.
„Saugus ir kokybiškas“
Vandenį tiekianti bendrovė „Šiaulių vandenys“ teigia, kad geriamasis vanduo mieste atitinka higienos normas, nors jos tinklalapyje pateikta informacija byloja ką kita – kai kurie Lepšių ar Bubių vandenvietės tiekiamo vandens parametrai viršija leistinas normas arba yra ties riba.
„Šiaulių vandenų“ tinklalapyje skelbiamos 2010 m. geriamojo vandens kontroliuojamų rodiklių vidutinės vertės. Iš Bubių vandenvietės į miestą tiekiamame vandenyje sulfatai viršija leistiną normą (yra 304 mg/l, norma 250). Ko gero, prasčiausias – Lepšių vandenvietės vanduo. Nors šis vandenėlis į miestą atbėga iš vaizdingos pušimis apaugusios vietovės netoli Salduvės piliakalnio, uždarytas Kairių sąvartynas, matyt, tyliai dirba savo juodą darbą. Iš šios vandenvietės atbėgančio vandens drumstumas (3,9 DV) vos neviršija leistinos normos (4 DV). Kiti rodikliai iškalbingesni: amonio kiekis vandenyje yra 0,56 mg/l (norma 0,5), bendroji geležis beveik pusantro karto viršija normą (yra 475 μg/l, norma 200).
Paprašyta pakomentuoti, UAB „Šiaulių vandenys“ ryšių su visuomene atstovė Džiuljeta Martinaitienė labai nesivargino – atsiuntė, matyt, seniau paruoštą šablonišką pranešimą, kad vandentiekiu tiekiamas vanduo yra saugus ir kokybiškas...
„Tikslūs“ duomenys
Pranešime teigiama, kad vandens kokybę pagal Lietuvos higienos normą HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ kontroliuoja atestuota UAB „Šiaulių vandenys“ geriamojo vandens laboratorija. Tiesa, ryšių su visuomene atstovė nurodo maksimalius higienos normos reikalavimus ir visai kitokius atliktų tyrimų duomenis. Anot jos, Lepšių vandenvietės vandenyje buvo nustatytas šiek tiek padidėjęs geležies (vidutinė vertė 348 μg/l, maksimali – 544, norma – 200) ir amonio kiekis (iki 0,62 mg/l, norma 0,50), tačiau vartotojams patiektame vandenyje amonio kiekis svyruoja nuo 0,008 iki 0,10 mg/l.
Amonis yra gamtinės kilmės ir vandentiekio vamzdyne dėl nitrifikacijos proceso virsta į nitratus. Anot „Šiaulių vandenų“ atstovės, vartotojams patiektame vandenyje nitratų rasta nuo 1,0 iki 2,0 mg/l (norma 50,0), o nitritų nuo 0,001 iki 0,004 mg/l (norma 0,5), tačiau bendrovės tinklalapyje pateikiami kiti skaičiai: Birutės vandenvietės vandenyje nitratų nustatyta 2,8 mg/l, o Birutės ir Bubių vandenviečių vandenyje nitritų – atitinkamai 0,007 ir 0,006 mg/l. Tai kurie duomenys yra tikslūs?
Anot Džiuljetos Martinaitienės, geležis, amonis ir sulfatai yra indikatoriniai rodikliai, todėl net ir padidėjęs jų kiekis neturi jokio kenksmingo poveikio žmonių sveikatai. Minėti rodikliai parodo gamtinio vandens savybes, geriamojo vandens ruošimo ir tiekimo technologijas. Jie kontroliuojami todėl, kad būtų galima rasti geriamojo vandens saugos ir kokybės pažeidimo požymių, įspėti apie pavojų ir imtis atitinkamų priemonių, kad gyventojams nuolat būtų tiekiamas geros kokybės geriamasis vanduo.
Ar tikrai nekenksmingi?
Anot Vilniuje įsikūrusio Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistės Nataljos Šliachtič, nitritai gali būti skirtingos kilmės. Pastebėta, kad kuo daugiau žemės ūkyje naudojama trąšų, tuo daugiau nitratų yra vandenyje. Nitratų toksiškumas pasireiškia ūmiu apsinuodijimu arba turi lėtinį poveikį. Toksinis nitratų poveikis atsiranda dėl jų skilimo organizme į nitritus. Vykstant reakcijoms, nitratai gali virsti nitritais, ir atvirkščiai. Anot specialistės, centralizuotai tiekiamame vandenyje nitratų neturėtų būti.
Medicinos literatūroje gausiai aprašyta, kad su maisto produktais ar geriamuoju vandeniu patekę į organizmą nitratai dėl nitrobakterijų poveikio lengvai virsta toksiškesniais junginiais – nitritais. Organizmo jautrumas priklauso nuo skrandžio rūgštingumo – kuo mažesnis rūgštingumas, tuo nitratai yra pavojingesni. Kuo aukštesnis skrandžio pH (mažas rūgštingumas), tuo greičiau nitratus bakterijos paverčia nitritais. Kūdikių pH yra aukštas, o rūgštingumas – žemas, todėl jiems nitratai yra pavojingesni.
Anot specialistės, Lietuvos geriamajame vandenyje fluoridų koncentracija yra skirtinga. Dalis rytų ir pietryčių gyventojų vartoja vandenį, kuriame fluoridų stinga, todėl beveik visų vaikų dantys yra pažeisti ėduonies. Šiaurės vakaruose ir vakaruose geriamajame vandenyje fluoridų koncentracija yra per didelė, todėl vaikams nustatoma dantų fluorozė.
Geležis nėra reglamentuojama Lietuvos higienos normoje. Jos perteklius gali sukelti tik vizualius nepatogumus, virdulių susidėvėjimą ir kt.
Pats kaltas?
Vertėtų nepamiršti, kad dalis vamzdyno priklauso vartotojui, ne tiekėjui. Būtent šioje vandens kelio pas vartotoją atkarpoje kartais gali būti vienaip ar kitaip sugadinama jo kokybė.
„Vandentiekio skirstomuoju tinklu geriamąjį vandenį tiekiantys tiekėjai už vandens saugą ir kokybę atsako tik iki įvadų į geriamojo vandens vartotojams priklausančių pastatų vidaus vandentiekį. Už vartotojams priklausančių pastatų vidaus vandentiekyje esančio geriamojo vandens saugą ir kokybę atsako patys vartotojai, – teigia „Šiaulių vandenų“ atstovė. – UAB „Šiaulių vandenys“ kiekvienu atveju reaguoja į vartotojo nusiskundimą dėl geriamojo vandens kokybės, vykstama į vietą ir sprendžiama problema.“
O jei vis dėlto vartotojas nepatenkintas teikiama paslauga? „Jei, vartotojo nuomone, geriamasis vanduo yra nekokybiškas, jis turi teisę kreiptis tiesiogiai į tiekėją ir pareikšti pretenziją dėl netinkamos vandens kokybės. Tiekėjas privalo per įstatyme nustatytą terminą pateikti atsakymą vartotojui. Negavus atsakymo arba jei paslaugos teikėjo pateiktas atsakymas netenkina vartotojo ir jis mano, kad jo, vartotojo, teisės buvo pažeistos, gyventojas turi teisę raštu kreiptis į Valstybinę ne maisto produktų inspekciją dėl savo teisių gynimo“, – teigia Eglė Šimkevičienė, Lietuvos teisininkų draugijos Šiaulių skyriaus vicepirmininkė.
Reklama – akių dūmimas?
„Neseniai „Šiaulių vandenys“ spaudoje spausdino kelis reklaminius straipsnius, koks jų vanduo geras, atseit geriame vos ne mineralinį vandenį – arbatinukuose nusėdusios kalkės yra žmogaus organizmui būtinų mineralų sankaupa ir t. t. – pyko redakcijai paskambinęs šiaulietis. – Gal jos organizmui ir naudingos. Gal sutapimas, kad kaip tik ėmus bėgti rudam vandeniui sugedo tualeto bakelis. Patys įsivaizduokit, kaip atrodė tuo metu skalbti skalbiniai, išskalauti tomis „obuolių sultimis“. Jei jau tiek daug mokame už vandenį, tai jo kokybė turėtų atitikti kainą. Kodėl vartotojas, norėdamas atsigerti, turi eiti į parduotuvę pirkti geriamojo vandens, nes kol iš vandentiekio nubėgs rudas vanduo, teks ne vieną „kubą“ nuleisti? Kas atlygins patirtus nuostolius? O gal, kad ta vandens kokybė būtų geresnė, reikia dar daugiau pakelti kainą, bet tiekti tą patį vandenį? Tokio vandens galiu aš ir iš balos atsigerti. Nemokamai.“
Povilas LUNGĖ