• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panevėžio rajono savivaldybė patvirtino ilgalaikės socialinės globos kainas šiems metams: nors jos drastiškai nekilo, bet ir nesumažėjo.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Panevėžio rajone yra keturios ilgalaikės socialinės globos įstaigos – Gustonyse, Krekenavoje, Raguvoje ir Ramygaloje. Visos jos kartu gali priimti 64 asmenis.

REKLAMA

Norint į jas patekti, reikia atitikti tam tikrus kriterijus. Bet, pasak Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos Aldonos Paškevičienės, žmonės nepiktnaudžiauja.

„Kaimietį išvežti iš namų nėra lengva – iš savo namelių kojos lengvai nekelia“, – sako ji.

REKLAMA
REKLAMA

Turimų vietų skaičius šiuo metu visiškai patenkina rajono poreikį, o prireikus perkamos vietos Panevėžio šv. Juozapo globos namuose.

Porą laisvų vietų dviejose rajono ilgalaikės socialinės globos įstaigose šiuo metu yra. Tiesa, du žmonės laukia eilėje, tačiau jie nori gyventi Ramygalos socialinių paslaugų centre, o ten šiuo metu vietų nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Brango vienoje įstaigoje

Panevėžio rajono savivaldybės taryba šią savaitę patvirtino ilgalaikės socialinės globos kainas vienam asmeniui šiems metams. A. Paškevičienės teigimu, Vyriausybės patvirtintoje metodikoje nustatyta, kad, atsižvelgiant į kainų pokyčius, jos kasmet būtų patvirtintos naujos.

REKLAMA

Šiemet rajono globa ilgalaikės socialinės globos įstaigose brango labai nedaug, o ir tai tik vienoje įstaigoje.

Krekenavos pirminės sveikatos priežiūros centro filiale Krekenavos socialinės globos namuose pernai globos kaina asmenims su sunkia negalia buvo 1 880 litų, o šiemet pakilo iki 1 900 litų. Kitiems asmenims buvo 1 786 litai, o šiemet pakelta iki 1 822 litų.

REKLAMA

Kitose trijose įstaigose – Gustonių socialinių paslaugų centre, Raguvos šv. Kazimiero senelių globos namuose ir Ramygalos socialinių paslaugų centre – kainos liko nepakitusios. A. Paškevičienės patikinimu, negalima teigti, kad Panevėžio rajone šios paslaugos brangiausios.

„Palyginti su kitais senelių namais, kainos mūsų rajone nėra didelės – esame prie vidutiniokų“, – teigia ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vedėja sako, kad pastaraisiais metais ilgalaikės socialinės globos kainos itin nekilo – tik dešimtimis, o ne šimtais litų. Tiesa, buvo laikas, kai ji vienam asmeniui tesiekė 1 500 litų.

Gyventojai turi prisidėti 80 procentų savo pajamų, bet ne daugiau nei nustatyta paslaugos kaina, o likusią dalį prideda savivaldybė, sunkiems ligoniams dotaciją skiria valstybė. Kuo žmogaus pajamos mažesnės, tuo mokėti jam reikia mažiau.

REKLAMA

Maitinimas brango

Kartu rajono Savivaldybės taryba patvirtino ir tokių įstaigų finansinius normatyvus maitinimui, medikamentams ir kt. Jie tvirtinami atsižvelgiant į įstaigų vadovų prašymus.

Bene didžiausi pokyčiai šiemet yra Krekenavos socialinės globos namuose – čia prašyta daugiau pinigų maitinimui, medikamentams, chemijos ir dezinfekcijos priemonėms įsigyti. Mitybos finansavimas Krekenavoje kilo nuo 9 litų iki 9,5 lito žmogui per dieną. A. Paškevičienės teigimu, iki šiol krekenaviečiai savo globotinius pamaitindavo pigiausiai: Ramygaloje mokėta po 9,5, Raguvoje ir Gustonyse – po 10,5 lito.

REKLAMA

Tokie skirtumai dar nereiškia, kad Krekenavoje senukai buvo maitinami prasčiau. Pasak A. Paškevičienės, tai lemia tiekėjai, kitos priežastys. Krekenavoje ir Ramygaloje maitinimas pigesnis, nes ta pati virtuvė maitina ir ligonius. „Gamina ta pati virtuvė, tad ir savikaina mažesnė“, – aiškino ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Krekenavos socialinės globos namuose gyvena 15 asmenų, dar tiek pat būna ligonių.

Ramygalos socialinių paslaugų centre yra 16 žmonių ir dar maitinama apie 30 slaugos ligoninės asmenų.

O štai Gustonių socialinių paslaugų centre gyvena dvidešimt asmenų, o Raguvoje – tik aštuoni.

„Kuo mažiau žmonių, tuo brangesnis išlaikymas“, – tikina A. Paškevičienė.

Sunkiems ligoniams – daugiau

Dalis įstaigų paprašė ir daugiau pinigų medikamentams, higienos, chemijos ir dezinfekcijos priemonėms. Krekenavos socialinės globos namai prašė medikamentų išlaidų finansinius normatyvus didinti nuo 2 litų iki 2,5 lito, o higienos prekių, chemijos ir dezinfekcijos medžiagų – nuo 0,5 iki 0,6 lito.

REKLAMA

A. Paškevičienės teigimu, šiuose namuose gyvena ypač sunkūs ligoniai, tad ir šių medžiagų poreikis didesnis. Jos žiniomis, iš penkiolikos dabar ten gyvenančių asmenų apie dešimt yra labai sunkios būklės. Kitose įstaigose gyventojai stipresni, tad ir medžiagų reikia mažiau.

Raguvos šv. Kazimiero senelių globos namai prašė iki 2,2 lito didinti finansinį normatyvą medikamentams, tačiau siūlė litu mažinti normatyvą vadinamajam minkštam inventoriui.

„Jie telpa tose pačiose ribose“, – viską susumavusi apibendrina A. Paškevičienė.

Jos teigimu, Raguvoje daugiau lėšų medikamentams reikia dėl šių namų specifikos. Čia gyvena ilgaamžiai senukai – net keliems jų jau daugiau nei 100 metų.

D. Savickienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų