Politikės teigimu, jei parlamentas ketvirtadienį tokiam Vyriausybės sumanymui galiausiai pritars, tai gali dar labiau supriešinti darbdavius ir darbuotojus, bloginti pastarųjų padėtį.
„Abejoju, ar apmokestinus testus daliai žmonių galima tikėtis, kad situacija ūmai ims ir pagerės. Priešingai, visi – ir pasiskiepiję, ir nepasiskiepiję – turi testuotis kuo dažniau ir tai turi būti dengiama valstybės lėšomis.
Testavimas – labai svarbi pandemijos valdymo priemonė ir jos jokiu būdu negalima apsunkinti. Kuo daugiau žmonių skiepysis, testuosis, nešios kaukes, laikysis atstumų, nedalyvaus masiniuose susibūrimuose, tuo visi būsime saugesni“, – teigia V. Blinkevičiūtė.
Siūlymas prieštarauja ES direktyvai
LSDP lyderė primena, kad Lietuvos Konstitucijos 53 straipsnis skelbia, jog „valstybė rūpinasi žmonų sveikata“. Taigi, pasak V. Blinkevičiūtės, paskelbus krizinę padėtį, būtina rūpintis neišskiriant nė vieno žmogaus bei tam skirti išteklius.
„Apie šį siūlymą partijoje diskutavome su ekspertais. Darbuotojų padėtis ir taip yra bloga, jie yra silpnesnioji darbo santykių šalies pusė. Aiškėja, kad valdančiųjų siūlymas kertasi su Konstitucijos nuostata.
Maža to, prieštarauja ir Europos Sąjungos direktyvai, kuri pabrėžia: iš darbuotojų jokiu būdu negalima reikalauti, kad už priemones, susijusias su darbuotojų sauga, mokėtų pats darbuotojas“, – pažymi V. Blinkevičiūtė.
Socialdemokratės vertinimu, visuomenėje tvyrant pandemijos ir migrantų krizės sukeltam nerimui, toks valdančiųjų siūlymas – ne laiku ir ne vietoje.
„Apmaudu, kad tokiu metu, kai turime būti visi kaip niekada vieningi, vienas ar kitas valdančiųjų neapgalvotas sumanymas suskaldo visuomenę. Kelia įtampą tarp darbuotojų, profesinių sąjungų ir darbdavių, tarp valdančiųjų ir opozicijos, tarp Vyriausybės ir prezidento. O juk turėtų būti priešingai – sėdame visi prie bendro stalo, išdiskutuojame ir susitariame, kas geriausia. Ir priimame sprendimą“, – mano LSDP pirmininkė.
Primename, kad Seimo LSDP frakcija prieš porą savaičių kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą prašydama vetuoti Seimo priimtą įstatymo pakeitimą kuriuo nustatoma, kad už testus nuo Covid-19 turės susimokėti patys darbuotojai.
Prezidentas įstatymo pataisas vetavo. G. Nausėda, argumentuodamas sprendimą vetuoti įstatymą, ragino vengti visuomenę skaldančių sprendimų, mažinančių žmonių pasitikėjimą valstybe.
Seimas ketvirtadienį apsisprendė iš naujo svarstyti prezidento vetuotas įstatymo pataisas. Už tai, kad šalies vadovo grąžintas įstatymo projektas būtų svarstomas iš naujo, balsavo 68 parlamentarai, 60 balsavo prieš.
Ar atmesti prezidento veto, parlamentarai galutinai apsispręs plenariniame posėdyje ketvirtadienį. Tam reikės bent 71 balso.