Praėjus dešimt dienų po naujų mokinių maitinimo reikalavimų patvirtinimo, Biržų miesto mokyklų valgyklose ir bufetuose vis dar buvo prekiaujama nerekomenduojamais produktais. Tai kėlė nuostabą vaikų tėvams, mokytojams ir net patiems mokiniams - ar Biržuose galioja kiti įstatymai?
Mindaugo Čekio kavinukės pardavėja Vilma Vanagaitė praėjusį antradienį moksleiviams pardavinėjo daugumą Sveikatos apsaugos ministro nerekomenduojamų sąraše išvardintų produktų. Anot valstybės tarnyboje dirbančio verslininko, vaikai patys turi sugebėti atsirinkti, ką valgyti ir ko ne.
Susirūpino jaunimo sveikata
Vasario 19 - ąją buvo patobulinti mokinių maitinimo reikalavimai. Sveikatos apsaugos ministras Rimvydas Turčinskas pakeitė Lietuvos higienos normą (HN) „Bendrojo lavinimo mokykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai", galiojusią nuo 2005 metų.
Pakeitimai vasario 23 dieną paskelbti „Valstybės žiniose". Vadinasi, nuo tos dienos jie ir įsigaliojo.
Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime spaudai cituojami ministro R. Turčinsko žodžiai: „Nauji sveikos mitybos mokyklose reikalavimai užtikrins geresnes vaikų ir jaunimo fizinio vystymosi sąlygas". Šalia nurodoma, jog „norma yra privaloma mokyklų steigėjams bei vadovams, sveikatos saugos kontrolę atliekančioms institucijoms". Taip pat rašoma, kad „numatyta atsakomybė už nepalankių sveikatai produktų tiekimą mokyklose".
Mokyklose prekiaus tik sveikais produktais
Mokyklų valgyklose ir bufetuose nebegalima prekiauti nerekomenduojamų maisto produktų grupėmis: bulvių traškučiais, kitais riebaluose virtais gaminiais, saldainiais, konditerijos gaminiais su kremu ir (ar) šokoladu, nealkoholiniais gėrimais su maisto priedais (dažikliais, konservantais, saldikliais), gazuotais gėrimais, genetiškai modifikuotu maistu ar genetiškai modifikuotų sudedamųjų dalių turinčiais produktais. Taip pat nerekomenduojami ir kiti daug riebalų, sočiųjų riebalų rūgščių, cukraus ar druskos turintys produktai (mėsos produktai, konditerijos gaminiai).
Į rekomenduojamų maitinimui maisto produktų grupę patenka: daržovės, vaisiai, uogos (ypač iš ekologinės gamybos ūkių) ir jų patiekalai, sultys (ypač šviežios), grūdiniai ir ankštiniai produktai, pienas ir jo produktai, liesa mėsa (paukštiena, jautiena, veršiena, triušiena ir t. t.), žuvis ir jos produktai ir t. t.
Reikalavimai mokinių maitinimui pataisyti, remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos įpareigojimais Europos valstybėms imtis priemonių skatinant sveikų maisto produktų vartojimą.
Tvarką garsiai kritikuoja mokiniai
Praėjus keturioms dienoms nuo HN pakeitimo įsigaliojimo, Biržų miesto mokyklų mokiniams valgyklose ir bufetuose vis dar buvo siūlomi nerekomenduojamais pavadinti maisto produktai. Apie tai, kad mūsų mieste neva negalioja jokios taisyklės, garsiai diskutavo ne tik mokytojai ar mokinių tėvai, bet ir patys moksleiviai.
Užsukus į „Saulės" gimnazijos patalpose esančią valgyklą ir bufetą, kur maitinami trijų ugdymo įstaigų (gimnazijos, Kaštonų pagrindinės ir Jaunimo mokyklų) auklėtiniai, keletas gimnazistų valgykloje garsiai pareiškė, jog pirkti siūlomi gaminiai yra uždrausti. Tačiau maitinimo įmonių darbuotojos tvirtino iš savininkų negavusios nurodymų išimti nerekomenduojamus produktus.
Mindaugui Čekiui priklausančioje kavinukėje dirbanti Vilma Vanagaitė moksleiviams pardavinėjo įvairius limonadus („Fanta", „Coca Cola", „Cappy", „Sprite", „Jupy" ir t. t.), gazuotą mineralinį vandenį, įvairių rūšių šokoladukus, konditerijos gaminius su kremu, picą ir t. t.
„Šeimininkas kol kas nieko nesakė", - atsakė pardavėja, paklausta, kodėl siūlomi minėti produktai.
Gerokai mažiau netinkamų produktų buvo Edmundo Kazlausko prekybos įmonės valgykloje. Vyriausioji virėja Sigita Žemaitienė sakė, jog jau seniai vaikams nebesiūloma bulvių traškučių, gazuotų gėrimų, limonadų su saldikliais bei kitų netinkamų produktų. Kasdien mokiniams suteikiama galimybė nusipirkti šviežių daržovių mišrainių, obuolių, kriaušių ar mandarinų.
Tačiau kol kas dar lentynose buvo matyti įvairių smulkių saldainių, šokoladų. Šaldytuve buvo galima pasirinkti ledų.
Minėtose trijose mokyklose bendrosios praktikos slaugytoja dirbanti Sandra Griciūnienė sakė jau seniai maitinimo įstaigų savininkams kalbanti apie netinkamų produktų žalą vaikų sveikatai ir prašanti juos pakeisti kitokiu maistu. Tačiau į prašymus nebuvo atsižvelgta. Įsigaliojus pataisytai HN, medikė apie tai taip pat informavo prekybininkus ir valgyklos bei kavinukės savininkus. Tačiau praėjusį ketvirtadienį pasikeitimų minėtose maitinimo vietose dar nebuvo matyti.
Direktorius ir verslininkas derėjosi...
„Bandysime šį reikalą spręsti", - praėjusį trečiadienį sakė „Saulės" gimnazijos direktorius Dainius Korsakas. Jis tvirtino jau antradienį kalbėjęsis su kavinukės savininku Mindaugu Čekiu. „Sprendėm, derėjomės. Jis išsakė nuomonę, jog reikalavimai taikomi tik užkandžių ir gėrimų aparatams. Naujų prekių savininkas nebeveža, bet likučius išsiparduoda", - pasakojo direktorius.
„Žodis „nerekomenduojami" nereiškia „draudžiami", - higienos normas aiškino verslininkas Mindaugas Čekys. Beje, pats dirbantis Panevėžio apskrities viršininko administracijoje. „Ar picos yra uždraustos? Reikia realiai žiūrėti, kas tuose produktuose kenksminga. Visos sultys būna tik tetrapakuose.
O ten yra ir saldiklių, ir konservantų. Natūralių sulčių pas mus nėra", - kalbėjo kavinukės savininkas, teigdamas, jog tai, ką galima ir ko negalima siūlyti mokiniams, dar yra diskusijų objektas. Tačiau „Šiaurėms rytams" pažadėjo, jog „šią savaitę ar net rytoj limonadų neliks".
M. Čekys teigė, jog išėmus iš prekybos nerekomenduojamus saldumynus, situacija mokyklose neva pablogės. „Vaikai bėgs į parduotuves. Tai nesaugu. Skubės neapsirengę, gatvėse - judėjimas... Kiekviena lazda turi du galus", - filosofavo verslininkas. Ir pateikė pavyzdį iš Švedijos mokyklų, kur nedraudžiama prekiauti įvairiais saldumynais. Vaikai, pasak M. Čekio, turi sugebėti atsirinkti, ką valgyti ir ko nevalgyti. O to išmokyti esąs mokytojų ir tėvų reikalas.
Redakciją pasiekė žinia, jog aptarti pakeistosios HN rekomendacijų vykdymo praėjusį ketvirtadienį Mindaugas Čekys vyko į Panevėžio Visuomenės sveikatos centrą. „Šiaurės rytams" jis šios informacijos nei patvirtino, nei paneigė, teigdamas, jog apie tai neturįs laiko kalbėtis.
Siūlė gerai pamąstyti
Panevėžio Visuomenės sveikatos centro Biržų filialo vyr. gydytoja Elena Bajorūnienė džiaugėsi HN pakeitimais ir prisipažino, kad jau porą metų jų įstaigos medikai rūpinasi saugia vaikų mityba. Iki šiol jiems ne kartą tekę girdėti, kad jie neva perlenkiantys lazdą. Į verslininkų pastabas, jog žodis „rekomenduojama" nereiškia „draudžiama", gydytoja irgi turėjo atsakymą. „Rekomendacijos turi būti vykdomos", - nedvejojo E. Bajorūnienė.
Pasiteiravus, ar tinkama mokiniams siūlyti picą, gydytoja atsakė: „Mano nuomonė aiški ir nedviprasmiška. Greito maisto mokyklose būti negali. O pica yra greitas maistas". Tą patį medikė kalbėjo ir apie dešrainius, į kuriuos dedamos įvairių priedų (konservantų) turinčios dešrelės.
Netinkamais produktais E. Bajorūnienė vadino ir šokoladukus, kramtomąsias gumas ir kt. „Reikia gerai visiems pamąstyti, ar moksleiviams siūlomas maistas duoda naudą", - sakė gydytoja. Ir čia pat pagyrė Medeikių kaimo pagrindinę mokyklą, kurios valgykloje neseniai teko lankytis. Šios mokyklos mokinių maitinimas atiduotas Genovaitės Vaškienės įmonei.
Valstybinės Maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyr. inspektorius Regimantas Pranaitis taip pat neabejojo, jog visi netinkami maisto produktai turi būti išimti iš prekybos. Ir žadėjo patikrinti tvarkos nesilaikančius prekybos įmonių savininkus.
Numatytos ir baudos
Respublikinio mitybos centro direktorius Albertas Barzda „Šiaurės rytams" sakė, jog tiekiamų maisto produktų asortimento kontrolę atlieka apskrityse esantys Visuomenės sveikatos centro pareigūnai. Pagal Maisto įstatymą, maisto saugos kontrolę vykdo VMVT bei Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba. Pagal administracinės teisės pažeidimų kodeksą, abi tarnybos gali taikyti įvairias nuobaudas nuo įspėjimo iki 5000 litų piniginių baudų, priklausomai nuo pažeidimo pobūdžio. A. Barzda pastebi, kad VMVT, nustačiusi labai didelius pažeidimus, gali kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, kuri pagal pažeidimo pobūdį gali skirti piniginę baudą iki 20 000 litų.
Albertas Barzda pastebėjo, jog būtina nepamiršti, kad kiekvienoje mokykloje yra visuomenės sveikatos priežiūros specialistas, kuris prižiūri, kad būtų užtikrinta maisto sauga bei apie padarytus pažeidimus nedelsiant informuotos atitinkamos institucijos.