Biržų ligoninės vyriausiasis gydytojas su verslo įmone pasirašė sutartį, kuri gali prieštarauti įstatymams. Kas turėtų į tai reaguoti? Sveikatos apsaugos ministerija rodo į ligoninės steigėją – savivaldybę. Tuo tarpu savivaldybės merė mano, kad tai – ne jos rūpestis.
Sutartis praėjusių metų lapkričio 22 dieną pasirašyta tarp Biržų ligoninės, kuri vadinama „paslaugų teikėja“, ir UAB „Laidotva“ – „paslaugų gavėja“.
Šiuo dokumentu ligoninė įsipareigoja suteikti galimybę laidojimo paslaugomis besiverčiančiai verslo įmonei naudotis patanatomijos skyriaus paslaugomis.
Toje pat sutartyje nustatyti „paslaugų asortimentas ir įkainiai“. Pagal juos žmogaus palaikų laikymas šaldytuve siekia 1 litą už valandą. Mirusiojo nuprausimas kainuoja 12 litų, galvos išplovimas – 5 Lt, barzdos nuskutimas – 6 Lt, mirusiojo aprengimas ir paguldymas į karstą – 18 litų.
Visi šie įkainiai įtartinai maži, siekia vos 42 litus.
Tokios paslaugos Biržuose veikiančio A. Jankausko paslaugų centre kainuoja 99 litus, o Panevėžyje siekia 150 Lt.
Koks tikslas Biržų ligoninei taip pigiai parduoti paslaugas, kurių vertė rinkoje kur kas aukštesnė? Ar gali ligoninė šias paslaugas teikti verslo įmonei? Ar Biržų rajono savivaldybės taryba, įsteigusi ligoninę, žino apie tokią įstaigos veiklą? Tokie ir panašūs klausimai kyla skaitant minėtą sutartį.
Paprašė imtis priemonių
Į Biržų rajono savivaldybės merę Irutę Varzienę kreipėsi verslininkas Algimantas Jankauskas, užsiimantis laidojimo paslaugomis.
Jis atkreipė dėmesį, kad sutartis tarp ligoninės ir „Laidotvos“ sudaryta pažeidžiant Lietuvos įstatymus. Atsižvelgdamas, kad savivaldybė yra ligoninės steigėja, paprašė merę „imtis visų priemonių ir nedelsiant nutraukti neteisėtą Biržų ligoninės veiklą“.
Žmonių palaikų laidojimo įstatyme aiškiai nurodyta, kad laidojimo paslaugos neteikiamos sveikatos priežiūros įstaigų patalpose.
Įstatyme nurodytos laidojimo paslaugos – tai su žmogaus palaikų laidojimu susijusios paslaugos, apimančios žmogaus palaikų pirminį vežimą, žmogaus palaikų laikymą, paruošimą šarvoti, šarvojimą, vežimą laidoti, laidojimą.
Šių paslaugų teikėjas privalo turėti leidimą – higienos pasą.
Kainos – nepatvirtintos tarybos
Rajono merės Irutės Varzienės prašymu savivaldybės kontrolierė Janina Rožienė išsakė savo išvadas dėl minėtos sutarties.
Jos teigimu, sutartyje nurodytos paslaugos nėra įtrauktos nei į Mokamų į asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašą ir kainas, nei į Valstybės ir savivaldybių remiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų valstybinėse ir savivaldybių asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kainyną.
Biržų ligoninės teikiamų paslaugų kainas ir tarifus nustato Biržų rajono savivaldybės taryba. Sutartyje tarp Biržų ligoninės ir UAB „Laidotva“ Biržų ligoninė įsipareigoja teikti paslaugas, kurių kainos nėra patvirtintos.
Biržų ligoninė, esant patvirtintoms paslaugų kainoms, kontrolierės manymu, turėtų sudaryti sutartis tiesiogiai su laidojančiu asmeniu, o ne su paslaugų teikėju.
Įsivėlė nesąmonė?
Biržų ligoninės vyriausiasis gydytojas Nikolajus Jeloza kalbėdamas su korespondente teigė nenorįs komentuoti nei sutarties, nei A. Jankausko skundo.
„Tai jų verslas, tegul aiškinasi tarpusavyje. Man „geniukai„ neįdomūs, nes jie mūsų neliečia“, – tvirtino savivaldybės tarybos įsteigtos ligoninės vadovas.
N. Jeloza patvirtino, kad UAB „Laidotva„ vadovas Jonas Bartulis buvo paprašęs leisti naudotis šaldytuvo paslaugomis. Kadangi jis nenaudojamas, „pagal ministerijos patvirtintą kainininką“ nutarė jam išnuomoti.
Pašnekovas neneigė, kad sutartyje „įsivėlė nesąmonė, ją reikės perrašyti„. Paprašytas patikslinti, kokia ta „nesąmonė“, jis pareiškė daugiau kalbėti nebeturįs kada.
Nusiuntė pas „kaipošių“
Atrodytų, kad į sutartyje parašytas „nesąmones“ turėtų reaguoti įstaigos steigėja.
Kas daroma po savivaldybės kontrolierės pastebėjimų?
Ogi nieko. Tokį vaizdą atskleidžia Biržų savivaldybės merės I. Varzienės raštas verslininkui A. Jankauskui. Jame išvardintos institucijos, kurios vykdo laidojimo ir kitų paslaugų kontrolę, ir primenamas tas pats Žmonių palaikų laidojimo įstatymas.
„Jeigu Jūs manote, kad (...) yra pažeidžiamos šiame rašte nurodyto įstatymo nuostatos, Jums siūlome dėl jų ištyrimo kreiptis į atitinkamą kompetenciją turinčią instituciją, kaip nurodyta šiame rašte“, – teigia merė.
Kitaip tariant, asmuo, savivaldybei pranešęs apie galimai neteisėtą veiklą jos įsteigtoje ligoninėje, pasiųstas „pas kaipošių“.
Grąžina pas „ainošių“
„Šiaurės rytai“ pabandė belstis į merės nurodytas institucijas. Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pateikus klausimus (ar gali ligoninė teikti laidojimo paslaugas, kas turėtų nustatyti jų kainas ir t. t.), gautas Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Giedrės Maksimaitytės atsakymas. „Informuojame, kad sprendimus, susijusius su Jūsų įvardintais klausimais, priima gydymo įstaigos administracija ir rajono savivaldybė, kaip įstaigos steigėja“, – rašo SAM atstovė.
Atviras kelias „Franko Kruko“ paslaugoms
Panašius klausimus bandėme užduoti Panevėžio visuomenės sveikatos centro direktoriui Eugenijui Vilčinskui. Šis taip pat išvardino minėto įstatymo nuostatas. Taip pat pridūrė, jog jo vadovaujamas centras vykdo laidojimo paslaugų teikimo „veiklos valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę“.
Bet Panevėžio visuomenės sveikatos centras neturi duomenų apie sudarytas sutartis ir nenustato asmens sveikatos priežiūros įstaigų teikiamų paslaugų įkainių.
Kokia peršasi šios istorijos išvada? Ji labai paprasta: tai, kas vyksta Biržų ligoninėje, iš esmės nerūpi niekam. Todėl turbūt nenuostabu, kad gydymo įstaiga sėkmingai versis ir žinomo rašytojo Petro Cvirkos romano veikėjo Franko Kruko paslaugomis.
Jurgita Vitkauskienė, Rasa Penelienė