„Balsas.lt savaitė“ ėjo 1990-ųjų pradžioje Lietuvą šiurpinusių „Pašto karveliais“ vadinamų banditų pėdsakais.
Vis dažniau tarptautinėje žiniasklaidoje tenka pastebėti publikacijų, kuriose rašoma, kad vienos ar kitos išsivysčiusios Europos šalies žmonių likimą suluošina, ilgai kauptus turtus grobia ar kvaišalus vietiniams bando įbrukti mafijos atstovai iš Lietuvos.
Galima drąsiai pareikšti, kad užsienyje veikia ne Kauno Daktarai ar Panevėžio Tulpiniai, o pačios žiauriausios, neraštingos, neišsilavinusios padugnės iš Lietuvos provincijos miestelių.
Tarp tokių yra ir nemažai atvykėlių iš šiaurės Lietuvoje esančių Biržų, kurie pastarosiomis savaitėmis įgijo banditų sostinės vardą. Vietiniai garsiai šaukia, kad šiame nedideliame mieste veikia kadaise šalį šiurpinusių „Pašto karvelių“ gaujos vyrukų pamaina.
Mėgo rinktis prie pašto
Buvęs prokuratūros veteranas Algimantas Kliunka, apžvelgdamas Lietuvos organizuoto nusikalstamumo raidą, pastebėjo, kad 1993-iųjų vasarą, suvienijus prokuratūros, policijos ir saugumo padalinių pastangas, buvo suduotas ypač galingas smūgis šalies provincijoje siautėjusioms grupuotėms.
Baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti Šiaulių Princų vietininko Kelmėje Ramūno Stungurio, pravarde Muminas, gaujos nariai. Buvo pradėtos persekioti Tauragės Švininių ir Palangos „Verslo klubo“ grupuotės.
Kriminalinės policijos veteranai prisimena, kad iki 1993-iųjų pavasario Biržuose ir rajone bene ryškiausia buvo „Pašto karvelių“ grupuotė. Šios gaujos nariai ne tik vogdavo, bet ir perparduodavo nugvelbtus daiktus. Pagrindiniai šio susivienijimo vyrai palaikė glaudžius ryšius su Panevėžio, Kauno, Šiaulių ir net Rygos miestų mafijos bosais.
Buvęs ilgametis kriminalistas ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas „Balsas.lt savaitei“ pasakojo, kad ryškiausi karvelių atstovai vėliau tapo visaverčiais Panevėžio Tulpinių nariais.
Senosios kartos mafiozus iš arti stebėjęs ir ne kartą demaskavęs A. Sadeckas teigė, kad Biržų banditų problemą buvo bandoma spręsti dar tarybiniais laikais. „Kai pamatėme, jog jie pradeda šeimininkauti mieste, sutelkėme geriausias kriminalinės milicijos pajėgas ir kuriam laikui nusėdome Biržuose. Mes tikrai daug dirbome. Tai galėjo būti 1987–1989 metai. „Pašto karveliai“ garsėjo butų vagystėmis ir Biržuose, ir Panevėžyje. Mus ant kojų sukėlė tai, kad paaiškėjo, jog šios gaujos nariai pavogė brangią aparatūrą iš vietos kultūros namų. Jie pasižymėjo išskirtiniu įžūlumu. Kadangi vyrukai mėgdavo rinktis prie pastato, kuriame veikė paštas, taip ir atsirado šios grupuotės pavadinimas“, – pasakojo buvęs pareigūnas.
Pasižymėjo žiaurumu
Kaip teigė A. Sadeckas, Biržų nusikaltėliai palaikė glaudžius ryšius su netoliese esančio Panevėžio nusikaltėlių grupelėmis. Vėlesniais metais kai kurie biržiečiai prisišliejo prie Tulpinių įkūrėju laikomo Romualdo Kavaliausko, pravarde Kavioras, gaujos. Ilgai kriminaline romantika jaunieji biržiečiai nesimėgavo, nes Kavioras 1995-ųjų gegužę per gaujų tarpusavio karus buvo sušaudytas vienoje pagrindinių Panevėžio gatvių.
„Manyčiau, kad žiaurumu visoje šalyje pagarsėjusi Tulpinių gauja susiformavo tų pačių biržiečių iniciatyva, – pastebėjo A. Sadeckas. – Iš Biržų yra kilęs ir Tulpinių iždininku vadintas Saulius Janonis.“
Primename, kad S. Janonis dingo 1999-ųjų kovą. Jo palaikai aptikti 2002 metų sausio 9 dieną. Į metalinę statinę įkištas kūnas buvo paskandintas Dubulių tvenkinyje, esančiame keli šimtai metrų nuo garsaus Tulpinių poilsio dvaro netoli Ėriškių. Kaip vėliau nustatyta, S. Janonį buvę bendrai pasikeisdami pasmaugė „Damitros” parduotuvės patalpose.
Sovietmečiu su pirmosiomis šalies nusikaltėlių gaujomis į kovą stojęs A. Sadeckas teigė, kad „Biržų karveliai“ nebuvo pirmieji organizuoti nusikaltėliai Lietuvoje, kurie pateko į tokias gaujas neutralizavusių 6-ojo skyriaus milicijos pareigūnų akiratį.
„Pirmiausia buvo sutraiškyti Palangos „Verslo klubu“ prisidengę veikėjai. Kai tai įvyko, kokių nors rimtų užuomazgų į klasikinės mafijos veiklą biržiečiai lyg ir turėjo, – atsiminė A. Sadeckas. – Vis dėlto kai kurias elgesio taisykles jie perėmė iš Kauno, kitų didžiųjų miestų banditų. Šiaip jie buvo tikri chamai.
Pamenu, teko iškelti bylą dėl liudytojo atsisakymo duoti parodymus. Paskui reikėjo skambinti vienam aukščiausių prokuratūros vadovų, o šis nustebęs pareiškė: „Kad tokių bylų Lietuvoje nėra.“ Aš jam sakau: „Tai reikia daryti, kad panašių dalykų nebūtų.“
Tai nebuvo kaimo grupuotė
Ne vienoje garsioje mafijos veikėjų sulaikymo operacijoje dalyvavęs A. Sadeckas prisiminė, kad tuomet galiojusio Lietuvos TSR baudžiamojo kodekso korekcijas užsimanyta daryti po to, kai Virginijaus Jonaičio, pravarde Žibčikas, namuose buvo rastas pavogtas labai brangus televizorius iš Panevėžio.
„Pamenu, per apklausą Žibčikas tik tylėjo. Tada kažkuris iš pareigūnų juokaudamas jam pasakė: „Tu geriau netylėk, o sakyk, kad tą televizorių radai kažkur padėtą už tvoros.“ Žibčikas, nė neišklausęs pareigūno ištarto sakinio pabaigos, drėbė: „Kodėl aš tau išvis turiu ką nors aiškinti?“ – pasakojo A. Sadeckas. – Vertinant pagal elgesį ir manieras, „Biržų karveliai“ nebuvo kaimo grupuotė. Tai buvo viena stipriausių šalies gaujų, kuri pradėjo demonstruoti savo galią viešai mažesnių rajonų miesteliuose.“
„Biržų karveliai“ demonstratyviai mieste važinėjo anuomet prabangiais automobiliais ir visiškai nepaisė į juos nukreiptų milicininkų žvilgsnių, perspėjimų, todėl siekiant juos neutralizuoti teko įsiterpti specializuotai Vidaus reikalų ministerijos grupei.
Pastarųjų savaičių įvykiai Biržuose A. Sadeckui nepriminė „Biržų karvelių“ klestėjimo laikų. „Karveliai“ buvo žinomi veikėjai, todėl ir buvome dėl jų priversti važinėti į Biržus. Pamažu jie buvo susodinti, bet kiti vėliau išplėtė savo teritorijas ir nutarė persikelti į Panevėžį bei kitus didesnius miestus,“ – pasakojo buvęs pareigūnas.
Puošniausios laidotuvės mieste
Iki šiol daugelis vis dar prisimena Biržuose 1994 metais nušauto „Pašto karvelių“ autoriteto Sigito Bareikos, pravarde Cibė, pompastišką laidotuvių ceremoniją.
Laidotuvių dieną prie rūmų, kur buvo pašarvotas nužudytasis, viena po kitos suko prabangios mašinos su Kauno, Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio registracijos numeriais. Atvyko svečių net iš Latvijos ir Estijos. Gatvė prie laidojimo rūmų buvo pilna agresyvios išvaizdos vyrukų. Daugelis mafijos veikėjų atvažiavo su asmens sargybiniais. Tais laikais Biržuose neatsirado ir automobilio, kuris galėtų vežti prabangų nužudytojo karstą. Tam buvo pasamdytas baltas automobilis „Cadillac“ iš Kauno.
Cibės žmogžudystės byla taip ir liko neištirta. Šis nužudymas turėjo ir tiktai šiurpiems Holivudo trileriams būdingą tęsinį, mat po Cibės laidotuvių panevėžiečiai Tulpiniai automato kulkomis ir kontroliniais pistoleto šūviais ties Pasvalio bei Panevėžio rajonų riba esančiame Sereikonių kaime suvarpė begrįžtančius į namus tris savo sėbrus.
Žudydavo ir savus
Senieji autoritetai tarpusavyje išsipjovė, užaugo nauja banditų karta. Taip kalba vienas iš aukštų Kriminalinės policijos biuro pareigūnų, kurio sutelkti vyrai, neutralizavus didžiųjų šalies miestų nusikaltėlių Tulpinių ir Daktarų grupuotes, vis dažniau yra priversti pasirodyti šalies provincijos miesteliuose.
„Paskutinį kartą centrinės policijos pajėgos rimtai buvo įėjusios į Panevėžio miestą, kai teko surinkti Tulpinių veikėjus. Tačiau banditų pasaulyje kaskart auga nauja karta, ypač tai pastebima mažesniuose miesteliuose. Dažniausiai tai būna jauni žmonės. Gaujose veikia iki 15 žmonių. Tik klausimas – aukštai ar žemai?
Ypač nustebino pastaraisiais metais Plungėje susiformavę nusikaltėliai. Jie turėjo tvirtą finansinį pagrindą, buvo apsiginklavę. Naujieji Plungės riteriai – tai bušido meistrai, „palaikydavę“ mieste tvarką su specialiomis liemenėmis. Jie buvo užsimoję apmokestinti net naminės degtinės gamintojus. Jaunieji gangsteriai ypatingu intelektu netrykšta, tačiau yra įžūlūs ir pasiryžę bet kurią akimirką panaudoti šaunamąjį ginklą“, – taip „Balsas.lt savaitei“ šiuolaikinius provincijos mafiozus apibūdino įtakingas teisėsaugininkas iš Policijos departamento.
CITATA
Senieji autoritetai tarpusavyje išsipjovė,užaugo nauja banditų karta
Jaunieji dabartiniai gangsteriai ypatingu intelektu netrykšta
TIK FAKTAI
Biržai žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio sulaukė, kai vėlų rugpjūčio 24-osios vakarą žuvo septyniolikmetis. Tuomet nusikaltėliai, važiuodami automobiliu, ėmė šaudyti į du nepilnamečius praeivius. Sužeistam penkiolikmečiui paaugliui pavyko pabėgti ir pasislėpti, tačiau drauge su juo ėjęs kitas jaunuolis žuvo. Biržietis ūkininkas Romualdas Misevičius viešai žurnalistams pareiškė, kad Biržuose tvarką daro ne policija, o nusikaltėlių gauja, turinti keliasdešimt narių, savo iždą, rengianti vadinamąsias strielkas ir netgi, kaip kadaise Panevėžio Tulpiniai, sodybą, kur netrukdomi renkasi.
Po tokių R. Misevičiaus pasisakymų į Biržus pastarosiomis savaitėmis skubėjo ne tik aukšti politikai, bet ir pats šalies generalinis komisaras Saulius Skvernelis.
Po vizito Biržuose S. Skvernelis pareiškė, kad nėra taip, jog kokia nors viena grupuotė valdo visą miestą.
Praėjusią savaitę paskelbta, kad bus atleistas Biržų rajono policijos komisariato viršininkas Eugenijus Šopis. Tačiau šalies policijos vadovas S. Skvernelis pabrėžė, kad E. Šopis bus keičiamas ne dėl pastarųjų savaičių įvykių.