„Šiandien labai sudėtinga kažką prognozuoti, matyt, situacija parodys. Šiuo metu yra priimti sprendimai, kad judėjimo ribojimai nebegalioja – dabar galima keliauti iš vienos savivaldybės į kitą.
Kreipiuosi į visus prašydama atsakingumo ir susitelkimo, nes situacija tikrai ne gerėja. Nuo to, kaip mes visi laikysimės saugumo reikalavimų, nuo to priklausys tie patys skaičiai, o skaičiai, kaip matome, nėra geri“, – prie Vyriausybės kalbėjo ministrė A. Bilotaitė.
Pasak A. Bilotaitės, yra ieškoma sprendimų ir dėl pareigūnų kuo greitesnio vakcinavimo.
„Pandeminė situacija tęsiasi ilgai ir reikia žiūrėti, kaip mums gyventi. Tikriausiai, visada užsidarę mes negalėsime išgyventi. Ieškome sprendimų.
Dabar yra svarstoma imuniteto paso idėja – aš labai tikiuosi, kad sėkmingas vakcinavimo, testavimo procesas ir, žinoma, imuniteto paso atsiradimas gali būti tos priemonės, kurios mums padės kažkaip lengviau gyventi pandeminėje situacijoje“, – teigė A. Bilotaitė.
Dulkys: judėjimo ribojimai nebegrįš niekur
Vyriausybė nusprendė nebepratęsti gyventojų judėjimo ribojimo tarp savivaldybių. Dabartiniai judėjimo ribojimai nutrūks naktį iš antradienio į trečiadienį. Tokį sprendimą ministrų kabinetas antradienį priėmė neformaliame pasitarime.
„Nuo vidurnakčio atveriamas judėjimas tarp visų savivaldybių. Šis ribojimas buvo grąžintas ribotam laikui, per Velykas raginome likti namuose. <...> Vyriausybė priėmė sprendimą šio ribojimo nebetęsti ir naudoti priemones, kurios susijusios su testavimu, vakcinavimu, visuomenės sąmoningumu“, – žurnalistams antradienį kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Anksčiau premjerė Ingrida Šimonytė minėjo, kad atsižvelgus į epidemiologinę situaciją bus sprendžiama, ar palikti ribojimą, ar jį atlaisvinti.
„Tarkime, leisti judėti žmonėms, kurie turi vakcinacijos ar neigiamo testo rezultatą, jeigu tą bus įmanoma per tiek laiko techniškai įgyvendinti, kad policija galėtų tai patikrinti“, – antradienį Seime žurnalistams sakė Vyriausybės vadovė.
Ministras patikino, kad judėjimo ribojimai nutraukiami apskritai, „nežiūrint į tai, kokia yra situacija atskiroje savivaldybėje“.
„Turime pripažinti, kad tokia priemonė, kaip judėjimo ribojimas, yra išsėmusi savo galimybes. Pagal tai, kaip mes matome, kad didžioji dalis užsikrėtimų yra arba iš ugdymo srities, arba gamybinėse įmonėse, pagrindinė dalis keliauja iš vieno namų ūkio taisyklės nesilaikymo, asmeninio bendravimo, kaukių nedėvėjimo, dalinimosi virusu, manome, kad šita priemonė baigė savo darbą“, – kalbėjo A. Dulkys.
Ribojimą grąžino tik šventėms
Lietuvoje judėjimo ribojimai įvesti gruodžio viduryje, nuo kovo 16 dienos didžiojoje šalies dalyje jie buvo panaikinti, palikti tik savivaldybėse, kur blogiausia epidemiologinė situacija.
Tačiau nuo kovo 27-osios draudimas judėti tarp šalies savivaldybių grąžintas, išimtis padaryta žiedinėms savivaldybėms.
Dėl kitų karantino režimo atlaisvinimų ministrų kabinetas planuoja spręsti trečiadienį.
Visuotinis karantinas Lietuvoje pratęstas iki balandžio 30-osios, jis įvestas pernai lapkričio 7-ąją.
Lietuva – jau „juodojoje zonoje“
Dar antradienį sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui įspėjus, kad per 7–10 dienų visa Lietuva gali atsidurti „juodojoje zonoje“, trečiadienį Statistikos departamento teikiami duomenys leidžia konstatuoti niūrią žinią. Nors 14 d. naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų vidurkis dar neperkopė 400, vertinant praėjusios paros rodiklius, Lietuva jau patenka į „juodąją zoną“.
Skelbiant kasdienius naujus koronaviruso duomenis departamentas informaciją pateikia įvairiais pjūviais. Vienas grafikų atskleidžia, kad šalis jau atsiduria „juodojoje zonoje“. Kaip aiškinama, grafike žydra spalva yra pažymėtas objektyvesnis taškas, atvaizduojantis, kur pandemijos zonų erdvėje mes esame dabar. Balti taškai iliustracijoje yra dviejų savaičių vidurkiai (pagal y ašies rodiklį), tad kurį laiką „oficialiai“ išliks raudonoje zonoje.
„Objektyvesnis jis yra todėl, kad yra suskaičiuotas tik iš vienos dienos (vakar paros) duomenų, nenaudojant 14 dienų naujų atvejų sumos ar 7 dienų testų teigiamumo vidurkio. Toks skaičiavimo būdas turi savų privalumų ir trūkumų (pvz., savaitgaliais neišvengiamai būtų mažesnis). Šio taško (esančio kocentriniuose žieduose) uodegėlė rodo, kur tas taškas buvo viena para atgal (užvakar)“, – aiškinama departamento pranešime.
Šiuo metu 14 dienų naujų atvejų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 394,1 atvejo, o teigiamų tyrimų dalis per septynias dienas šiuo metu siekia 7,7 procento. Primenama, kad į „juodąją zoną“ žengiama, kai naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų rodiklis per paskutiniąsias 14 d. perkopia 500 arba teigiamų tyrimų dalis yra daugiau nei 10 proc.
Per praėjusią parą nustatyta 1116 naujų COVID-19 atvejų, tai – didžiausias naujų atvejų skaičius nuo sausio 26 dienos. Taip pranešta apie 10 mirusiųjų, kurie sirgo COVID-19.