„Ačiū, Lietuva, už malonų priėmimą“, – rašė J. Bidenas.
„Mes esame Lietuvoje NATO viršūnių susitikime.
Lithuania, thank you for the warm welcome. pic.twitter.com/CY3i2UAn85
— President Biden (@POTUS) July 11, 2023
Mūsų aljansas yra stipresnis, energingesnis ir vieningesnis nei bet kada“, – dalinosi J. Bidenas.
Folks, we're in Lithuania for the NATO Summit.
— President Biden (@POTUS) July 11, 2023
Our Alliance is stronger, more energized, and more united than ever. pic.twitter.com/zK2qWMppN9
„Dėkojame už jūsų atvykimą į NATO viršūnių susitikimą. Nekantraujame glaudžiai bendradarbiauti per šias kelias dienas, kol būsite Vilniuje. Nekantrauju su jumis pasimatyti ne tik susitikime, bet ir jums sakant kalbą Vilniaus universitete tokiu istoriniu momentu, kreipiantis į Lietuvos gyventojus. Tai nepaprastai svarbu.
Vilnius šiuo metu toks tuštokas, nes kai kurie žmonės nusprendė išvažiuoti iš miesto, kad netrukdytų svečiams. Bet mes visa širdimi sveikiname jus, džiaugiamės, kad esate čia, laukiame ir nekantraujame dėl tolesnio bendradarbiavimo su JAV“, – J. Bidenui sakė G. Nausėda.
J. Bidenas prisiminė, kad Lietuvoje lankėsi 2014 metais, dar būdamas JAV viceprezidentu. Baltųjų rūmų šeimininkas teigė, kad jau tuomet su Lietuvos atstovais kalbėjosi apie Ukrainą ir Rusijos agresiją.
„Mes matome, kad agresorius nesustoja. Jungtinės Valstijos yra pasirengusios palaikyti NATO, palaikyti mūsų sąjungininkus. Šitą pasiryžimą pakartosime ir Vilniuje NATO viršūnių susitikime“, – kalbėjo J. Bidenas.
JAV prezidentas paminėjo ir diskusijas Senate dėl amerikiečių pajėgų Baltijos regione.
„Noriu pažymėti, kad mūsų sprendimas lieka nepakitęs. <...> Mes suprantame NATO svarbą, saugumo svarbą. Su manimi šiandien yra [valstybės sekretorius] Blinkenas. Mes dedame visas pastangas, kad stiprintume saugumą. Mes visą laiką į 5 straipsnį žiūrime pažodžiui ir suprantame, kad kariniai veiksmai prieš vieną NATO šalį yra kariniai veiksmai prieš visas NATO sąjungininkes“, – dėstė J. Bidenas.
„Susitinkame svarbiu metu ir veikiame visi kaip vienas“, – pridūrė jis.
Po susitikimo su J. Bidenu G. Nausėda žurnalistams sakė, kad su JAV prezidentu aptarė darbotvarkę, kurią svarstys NATO viršūnių susitikimo metu.
„Tai ir mūsų rytinio flango saugumo klausimai, Amerikos indėlis į mūsų saugumo situaciją. Man buvo įdomu išgirsti jo asmeninę nuomonę į Baltarusijos veiksnį, kuris pastaruoju metu tampa vis svarbesnis ir reikšmingesnis. Sakyčiau, kad prezidento nuomonė Baltarusijos klausimu yra visiškai identiška manajai.
Aš trumpai pristačiau situaciją, kas vyksta Baltarusijoje, jo atsakas buvo labai trumpas: „Aš laikausi tos pačios nuomonės.“ Baltarusija yra praradusi savo suverenumo požymius, Baltarusija yra artima Rusijos talkininkė kare su Ukraina, bet Baltarusija yra ir papildomas grėsmės šaltinis NATO valstybėms, kuri ribojasi su ja“, – kalbėjo G. Nausėda.
Prezidentas teigė, kad kita pokalbio su J. Bidenu tema – Ukraina.
„Ukrainos klausimu prezidentas yra optimistiškas. Jis teigia, kad dar reikia padaryti tam tikrų darbų, kad Ukrainos narystė NATO taptų realybe, bet šiandien Jungtinės Amerikos Valstijos, aš cituoju jį, yra didžiausios Ukrainos rėmėjos ir toliau rems Ukrainą iki pergalės“, – sakė G. Nausėda.
Pasak šalies vadovo, svarbu šiame NATO viršūnių susitikime būtų sugebėta rasti aiškų kelią, kaip atverti „tas NATO atviras duris“.
„Vienas dalykas yra deklaruoti, kad NATO durys yra atviros, kitas – nurodyti konkretų mechanizmą, kaip praeiti pro tas duris. Tie sutarimai ir bendra nuotaika šiuo metu yra tokia, kad mes tikrai atsisakysime narystės veiksmų plano, nes Ukrainos atžvilgiu tai nėra būtina ir nėra reikalinga. Tai reiškia, kad procesas sutrumpėja dvigubai.
Mes vertinsime Ukrainos pažangą ne tik artėjant kariniams standartams prie NATO standartų, bet ir Ukrainos pažangą įgyvendinant reformas. Čia aš matau du lygiagrečius takelius – Ukrainos narystė Europos Sąjungoje, <...> reformos, kurias reikia įgyvendinti, norint tapti pilnateisiu NATO nariu“, – kalbėjo G. Nausėda.
„Galvoju, kad šį kartą nueisime bent keliais žingsniai toliau nuo Bukarešto ir net Madrido, atverdami aiškią perspektyvą Ukrainai tapti NATO nare, kai tik subręs tinkamos sąlygos“, – pridūrė jis.