Sostinės Adomo Mickevičiaus bibliotekos vadovybė įvedė griežtas taisykles, pratindama moksleivius ir suaugusius skaitytojus laiku grąžinti knygas. Už kiekvieną uždelstą dieną iš vaiko imamas 3 centų mokestis, iš suaugusio asmens – 5 centai.
Kaip paaiškino pačios darbuotojos, jeigu vaikas pinigų neturi, jam tiesiog neišduodamos knygos. Tiems, kas sumokėti gali – skaičiuojami delspinigiai, išrašomas mokos kvitas.
Vienas moksleivio, kuris negrąžino knygos kelis mėnesius, sumokėjo beveik 4 litus.
„Bibliotekose beveik nėra knygų, kurias būtina perskaityti pagal programą. Tenka bėgioti po visas miesto bibliotekas. Tik šioje randame tinkamų. O kadangi klasės draugai knygų negauna, tenka dalintis. Todėl delsiama grąžinti iki tol, kol vaikas atsiskaitys“, – pasakojo vienos mokyklos mokinio mama.
Pasak jos, kai kurių knygų mieste yra tik po penkias, dešimt vienetų, o juk moksleivių, kuriems reikia jas perskaityti, yra daugiau.
„Kiekviena biblioteka turi savo taisykles, suderintas su Švietimo ir mokslo ministerija. Kadangi labai daug knygų negrąžinama arba jos prapuola, nutarėme taip auklėti moksleivius ir suaugusius skaitytojus“, – sakė bibliotekos direktorius Petras Zurlys.
Anot jo, dingsta itin vertingos knygos, todėl biblioteka priversta imti mokestį: „Jeigu nedrausminsim, situacija bus nekontroliuojama. Ypatingai nusikalsta suaugusieji, tačiau iš jų imamas 5 centų mokestis delspinigių. Paprastai tokių atvejų būna nedaug, visi stengiasi knygas grąžinti laiku“.
Ilgiausias laikas, kai vaikas negrąžino knygos – 1,6 metų. Kadangi tokio dydžio skolos biblioteka negalėjo susigrąžinti, darbuotojos padengė praradimą kitomis dovanotomis knygomis.
Jeigu vaikas nesumoka delspinigų, biblioteka neturi teisės kreiptis į antstolius su prašymu išieškoti skolą. Anot P. Zurlio, šis veiksmas atliekamas tik su suaugusiais asmenimis. Didžiausia priskaičiuota skola skaitytojui, negrąžinusiam kelias knygas net 4 metus, sudarė daugiau kaip 200 litų.
„Į antstolius kreipiames tik tada, kai matom, jog išieškoti delspinigių neįmanoma. Dirbame su kitais skaitytojais, raginame grąžinti knygas. Pranešam į mokyklas, darbovietes“, – aiškino bibliotekos direktorius.
Vienoje didžiausių miesto bibliotekoje yra užsiregistravę apie 20 tūkst. skaitytojų, iš jų – 5 tūkst. vaikų.