• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusios savaitės įvykiai Gustonių žemės ūkio bendrovėje slepia ne tik dviejų konfliktuojančių pusių norą atsiriekti kuo didesnę turto ir valdžios dalį savo naudai. Šioje istorijoje yra dar ir trečioji pusė – Gustonių gyventojai.



Kita pusė

Praėjusios savaitės įvykiai Gustonių žemės ūkio bendrovėje slepia ne tik dviejų konfliktuojančių pusių norą atsiriekti kuo didesnę turto ir valdžios dalį savo naudai. Šioje istorijoje yra dar ir trečioji pusė – Gustonių gyventojai.



Kita pusė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelį metų dirbantys ar kadaise dirbę šioje bendrovėje, bet dėl įvairių priežasčių ją palikę gustoniškiai apie permainas savo gyvenvietėje kalbėjo nenoriai. Vieni atvirai prisipažino bijantys keršto, kiti – netekti darbo.

REKLAMA

„Sekundės“ kalbinti gyventojai neužtarė buvusio vadovo M.Kazlausko, atvirkščiai – pasakojo apie vergiškas darbo sąlygas. Žmonės nedviprasmiškai leido suprasti, kad ir iki šiol sąlygos tokios pačios.



Vergiškos sąlygos

Bendrovėje dirbanti Danutė pasakojo, kad užteko jai susirgti, kai buvo pasiūlyta dirbti mažiau apmokamą darbą.

REKLAMA
REKLAMA

„Nieko nežinau, kas ten vyksta. Kol dirbau prie veršelių, gaudavau nemažus pinigus – apie 600 litų, bet užteko susirgti, ir viskas pasikeitė. Kai pasveikau, man pasakė, kad eičiau prižiūrėti jaučių, o už juos mokama tik apie 400 litų per mėnesį. Toks atlyginimas dirbant be poilsio dienų“, – kalbėjo Gustonių gyventoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris teigė nepalaikanti nei buvusio vadovo, nei atleistų iš bendrovės jo brolio ir motinos, ši esą realiai ir vadovavo bendrovei.

„Buvusio vadovo visai nepalaikau. Mums sakydavo: nenorite, nedirbkite. Dirbu be poilsio dienų, nors turiu neįgalumo grupę ir man priklausytų dirbti keturias dienas. Nuo šakių nebejaučiu rankų. Nuėjau, paprašiau išeiginių, o bendrovės vadovo mama Nijolė Kazlauskienė pareiškė, kad ji nepagimdys naujo darbuotojo. Ji labiau norėjo vadovauti už savo mirusį vyrą Juozą Kazlauską. Apie bendrovės darbuotojus sakydavo: kur jie dėsis nabagėliai, dirbs ir už du šimtus litų. Jau buvau nunešusi pareiškimą, pagalvojau, kad nesižeminsiu, geriau būsiu nevalgiusi, bet už du šimtus litų nedirbsiu“, – teigė moteris.

REKLAMA

Danutė tikino, kad dabartiniais įvykiais bendrovėje stengiasi nesidomėti ir viešumoje nenori apie juos kalbėti.

Buvusiųjų nepalaiko

Savo istoriją išsipasakojusi gustoniškė teigė sutikusi su visomis darbo sąlygomis, kokias siūlė darbdaviai, nes bijojo likti be uždarbio.

„Ėjau dirbti, o ką darysi, juk pravaikštą užrašys. Tačiau tas žmogus, kuris atėjo dirbti vietoj manęs ir prižiūrėjo veršelius, išdirbęs vos penkias dienas pabėgo. Kalbos sklinda, kad jis dirbo nelegaliai, o buvęs bendrovės vadovas Mindaugas perspėjo savo brolį, šis nubėgo pranešti tam darbuotojui, kad jis nebevažiuotų į darbą. Viskas įvyko jau po to, kai pasikeitė valdžia, kai atvažiavo „berniukai“, – įvykius prisiminė bendrovės darbuotoja.

REKLAMA

Ne ką geresnius įspūdžius apie vadovus buvo susidarę ir kiti Gustonių gyventojai. Kai kurie jų prisiminė ir senas prieš keliolika metų vykusias bendrovės pajų perėmimo istorijas.

„Mus tai nuskriaudė. Kažkada dirbau aš ir mano vyras. Mano pajus nupirko pigiai, mus apgavo. Nieko neliko. Jie ką norėjo, tą ir darė. Apie šiuos žmones nieko gero negirdėjau. Vyrą įkalbėjo parduoti pajus, kurie buvo mano vardu. Jis pasirašė, gavome tik centus. Aš tuo metu buvau išvažiavusi gyvulių prižiūrėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmogus buvo paralyžiuotas ir niekur neišeidavo, tai jie jį išsivežė. Paklausiau, kur buvai, o jis pasakė, kad kažkokio dokumentą pasirašyti. Tais laikais gavome 500 litų, o vėliau už pajus mokėjo po penkis litus. Turėjome beveik 20 tūkstančių pajų“, – apie buvusius keliolikos metų įvykius kalbėjo nenorėjusi prisistatyti gustoniškė.

REKLAMA

Moteris teigė: kai per teismą buvo nušalintas bendrovės vadovas, jis bandė agituoti žmones, kad šie neitų į darbą.

„Stabdė traktorininkus, bet tie nuvažiavo. Jie agituoja, bet niekas neklauso, visi dirba. O kas jiems belieka. Gyvulius vežė furgonais, pinigus sumokėdavo į rankas – jiems buvo geras gyvenimas. Sumažino atlyginimus, o kur už gyvulius pinigus dėdavo, tai vienas Dievas žino“, – teigė moteris.

REKLAMA

Nėra palaikančiųjų?

„Turiu dešimt tūkstančių pajų, juos paveldėjau iš mamos. Miręs pirmininkas turėjo tik tūkstančiu daugiau, mes buvome pagrindiniai pajininkai, o sūnus, kai perėmė bendrovę, padarė savaip. Pajininkų susirinkimuose nedalyvavau, nes niekas man nedavė balso teisės. Tegul valdžią ima „Agrowill“. Ant jų nepykstu, bet mirusio pirmininko sūnus direktoriumi buvo išrinktas neteisėtai. Kaip gali būti teisėtai, kai jį atvežė ir pasodino direktoriauti“, – pasakojo vienu iš bendrovės pajininkų prisistatęs Artūras Kaziūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyras teigė mielai parduotų savo turimus pajus „Agrowill“ bendrovei, o buvusių vadovų sugrįžimo nelaukia.

„Parduočiau savo pajus. Kito kelio nėra. Prieš tai buvusi valdžia išplovė pinigus. Prisipirko butų, automobilių, sumažino atlyginimus. Įsivaizduokite, gyvulių šėrikas už mėnesį darbo fermoje gauna 300 litų, o dirba jis be poilsio dienų. Nėra čia juos palaikančių žmonių ir nebus“, – sakė A.Kaziūnas.

REKLAMA

„Daug metų dirbau inžinieriumi. Buvo gerai, o dabar – velnias žino. Visokių gandų yra. Buvęs direktorius labai sumažino atlyginimus, o jo tėvas buvo labai geras žmogus. Šis neteisingai dirbo. Žmonės nelabai jį palaiko. Dabartiniai bendrovės vadovai taip pat elgiasi neteisingai, lyg niekur nieko visus išvaikė. Uždarė, įeiti nebegalima. Visą giminę atleido – direktorių, du jo brolius, motiną, brolio žmoną, jos motiną“, – pasakojo dar vienas gustoniškis.

REKLAMA

Prašė įvardinti


Nušalintasis Gustonių bendrovės direktorius M.Kazlauskas žmonių kaltinimus atmeta. Jis tikina, kad vasaros sezono metu darbuotojai uždirbdavo po kelis tūkstančius litų.

„Nesąmonė, atlyginimai nesumažėjo. Žiemą jie visada yra mažesni, svyruoja apie 800 ar 900 litų. Vasarą žmonės gaudavo tris tūkstančius litų ir dar daugiau. Priklausomai nuo darbo. Įdomu būtų sužinoti, su kuo bendravote“, – smalsavo M.Kazlauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Patikinus, kad „Sekundės“ žurnalistas neatskleis savo šaltinių, M.Kazlauskas atlyžo.

„Galėjote kalbėti ir su tais pačiais „Agrowil“ žmonėmis, kurie buvo neseniai priimti“, – paaiškino nušalintasis vadovas.

M.Kazlauskas teigė, kad jo šeima nevaldė bendrovės.

„Tai netiesa, mano abu broliai yra traktorininkai, o mama – laukininkystės brigadininkė“, – tvirtino vyras.



Rengia ieškinį

Buvęs Gustonių vadovas paneigė „Agrowill Group“ atstovų išplatintą informaciją, kad šiai bendrovei priklauso daugiau nei 60 procentų pajų.

„Kalbėti jie gali daug ką. Yra dokumentai, kurie tai pagrindžia. Dokumentai pristatyti į Vilniaus apygardos teismą ir laukiam, kol teismas nutartį papildys arba panaikins. „Agrowill Group“ atstovaujanti Aldona Palionytė turi 30 procentų balsų, o apie 70 procentų turi kiti bendrovės nariai, jų yra apie dešimt“, – tikino M.Kazlauskas.

M.Kazlauskas su jam atstovaujančiu teisininku dėl Gustonių bendrovės likimo pirmadienį buvo sutikęs su Vyriausybės atstovais.

Susitikimas inicijuotas po to, kai praėjusią savaitę Panevėžyje viešėjęs ministras pirmininkas A.Kubilius nušalintam direktoriui pažadėjo padėti. Tačiau apie susitikimą su Vyriausybės atstovais M.Kazlauskas nebuvo linkęs kalbėti.

REKLAMA

„Laukiam, ruošiamės duoti ieškinį. Kol kas nenoriu apie tai kalbėti. Bandome viską daryti. Kol kas bendrovę kontroliuoja „Agrowill“, – lakoniškai paaiškino M.Kazlauskas.

Su A.Kubiliumi praėjusią savaitę bendravęs M.Kazlauskas baiminosi, kad teismo paskirtas administratorius „Admivita“ gali perduoti bendrovės pajus „Agrowill“ ir tokiu būdu kontrolė bus prarasta negrįžtamai.

„Bendrovės nariai turi 180 balsų, iš jų „Agrowill“ – tik 78 balsus – tai yra apie 46 procentus. Manau, kad iš bendrovės paketo jie gali nupirkti pajus, jų yra per 500 tūkst. Administratorius arba bendrovės vadovas juos gali parduoti bendrovės nariui, tai yra patvirtinta bendrovės įstatuose“, – baiminosi M.Kazlauskas.



Piktinosi Vyriausybe

„Agrowil Group“ atstovai, išgirdę apie M.Kazlausko kelius į Vyriausybę, ėmėsi kritikos. Jie teigia, kad tokiu būdu vienašališkai bandoma atstovauti M.Kazlausko ir kitų pajininkų interesams.

„Kiekvieno asmens teisė yra skųstis ir savo problemomis pasidalinti su kitais, tik keista, kad Vyriausybės aparato žmonių vieši komentarai, nesusipažinus su situacija, buvo vienašališki, pasisakantys už vienos pusės interesus. Pirmadienį Vyriausybėje darbine tvarka įvyko susitikimas, į jį buvo pakviestas Mindaugas Kazlauskas su atstovu. Kitos pusės net nesiteikė kviesti. Taip bandoma spręsti privačių asmenų ginčą ne teisme, o už jo. Tai labai stebina. Arba Vyriausybė yra suklaidinta – neišklausomas teismo paskirtas administratorius. Norim tikėti, kad tai klaida, o ne sąmoningas veikimas“, – komentavo bendrovės „Agrowill Group“ valdybos narys advokatas Vladas Bagavičius

REKLAMA

„Sekundės“ žiniomis, pagalba M.Kazlauskui yra vertinama kaip kerštas už neseniai įvykusį Vidmanto Žiemelio pasitraukimą iš Konservatorių partijos ir perėjimą į Gedimino Vagnoriaus vadovaujamą Krikščionių partiją. „Agrowill Group“ didžiausias akcininkas yra „Žiavalda“, ją kontroliuoja verslininkas Gediminas Žiemelis.

Mantas TOMKŪNAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų