Renkantis gyvenimo kelią, dažnam, ypač atvykusiam iš kito krašto, tenka pamąstyti, kur teks gyventi. Vienas tokių variantų – aukštosios mokyklos bendrabutis. Panevėžyje jį gauti didelių bėdų jau kurį laiką nėra.
Studentų mažėja ne tik miesto aukštosiose mokyklose, bet ir jų bendrabučiuose.
Į bendrabutį nesiveržė
Kauno technologijos universiteto Panevėžio instituto bendrabutyje šiuo metu dar kelios dešimtys tuščių vietų. „Padėtis labai kritiška, turime gana nedaug studentų“, – apgailestauja bendrabučio valdytoja Marija Šiukščiuvienė.
Laisvų vietų bendrabutyje likdavo beveik kasmet, tačiau šiemet jų itin daug. Kas tai lėmė, sunku pasakyti. Mokesčio už bendrabutį kaina nesikeitė: pasak valdytojos, mokama kas mėnesį po 39,60 lito. Dar reikia susimokėti komunalinius mokesčius. „Susidaro apie 110–115 litų“, – skaičiuoja M. Šiukščiuvienė.
Mokinių šalies mokyklose kasmet mažėja, tad natūraliai mažėja ir studentų. Nors KTU Panevėžio institutas teigia priėmęs planuotą norinčiųjų studijuoti skaičių, didesnė dalis jų – vietiniai, taigi gyvena namuose. Kiti galbūt nuomojasi būstą.
Vis dėlto M. Šiukščiuvienė pastebi, kad rajone gyvenantys studentai vis dažniau mieliau renkasi važinėti nei ieškotis būsto mieste. „Automobilius turi ir važinėja“, – mano bendrabučio valdytoja, neabejojanti, kad jaunimui norisi gyventi atskirai ir nesidalyti su niekuo virtuvės, tualeto, dušo. Rezultatas – šiuo metu bendrabutyje yra apie 50 laisvų vietų.
Tiesa, nemanoma, kad taip bus ilgai – ketinama sudaryti sutartis arba su Panevėžio kolegija, arba su kitomis organizacijomis dėl asmenų apgyvendinimo.
Sukamšė visus
Panevėžio kolegijos bendrabučio valdytojas Laimutis Vasilevičius sako, kad didžioji dalis studentų – apie 250 – jau įsikūrę. Dar kelių laukiama atvykstant.
Didysis kėlimasis į bendrabutį buvo šį savaitgalį.
Naujokams, tai yra pirmakursiams, buvo skirtos 104 vietos. Iš jų vakar iki pietų buvo neatvykę keturiolika.
Keturis neakivaizdininkus kolegija, sudariusi sutartį su KTU Panevėžio institutu, apgyvendino šalia esančiame jų bendrabutyje. L. Vasilevičiaus teigimu, visi būtų tilpę ir kolegijos bendrabutyje, tačiau reikėjo palikti laisvų vietų iš Turkijos dėstyti atvyksiantiems profesoriams. Be to, pirmame devynaukščio aukšte planuojama įrengti kosmetologijos kabinetus besimokantiesiems šios specialybės, tad vėliau dalį bendrabučio gyventojų iš šio aukšto reikės perkelti kitur.
Kambariuose gana ankšta, gyvenama ir po keturis. „Studentai gyvena ankštai, tačiau paskui nebenori skirtis – taip susigyvena!“ – tikina L. Vasilevičius.
Jo teigimu, jau ne pirmus metus visi, kuriems reikalingas bendrabutis, jį ir gauna. Mokestis už jį šiemet irgi nesikeitė: už vietą triviečiame kambaryje mokama po 90 litų (su komunaliniais mokesčiais), už gyvenimą dviviečiame mokama kiek brangiau – po 120 litų. Taip yra todėl, kad, nesiskiriant kainai, kildavo ažiotažas – dauguma norėdavo gyventi mažesniame dviviečiame kambaryje.
„Niekaip neišsiverčiame. Surenkame tik apie pusę reikiamų lėšų, o kitą pusę dengia kolegija“, – apie tai, kad brangstant šildymui ir kitoms komunalinėms paslaugoms, tos sumos mokesčiams neužtenka, – sako L. Vasilevičius.
Tiek kolegijos, tiek Panevėžio instituto bendrabučiai suremontuoti. Pasak L. Vasilevičiaus, jų bendrabutyje tik laiptinė dar nemačiusi remonto, o kitos bendro naudojimo patalpos, kambariai suremontuoti.
Daiva SAVICKIENĖ