Prezidentė Dalia Grybauskaitė ragina finansiniams, korupciniams nusikaltimams pratęsti senaties terminą, daryti skaidresnį ir paprastesnį politinių partijų finansavimo klausimą, griežtinti valstybės tarnautojų ir pareigūnų atsakomybę teisėkūros procese, teismuose greičiau spręsti bylas bei griežtinti bausmes už korupcinius, kontrabandinius nusikaltimus.
Šalies vadovė tikisi, kad tai reglamentuojančius teisės aktus Seimas priims dar pavasario sesijoje.
Tai Prezidentė penktadienį aptarė su teisingumo ministru Remigijumi Šimašiumi bei Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariais.
Kaip po susitikimo sakė šalies vadovės atstovas spaudai Linas Balsys, Prezidentė atkreipė dėmesį, prašė, įtikinėjo ir ragino parlamentarus stengtis, kad antikorupcinių įstatymų paketas Seime neužsigulėtų, senaties terminai už finansinius, korupcinius nusikaltimus turėtų būti pratęsiami, o ypač sunkių nusikaltimų atvejais - senatis išvis galėtų būti netaikoma.
D. Grybauskaitė pageidavo politinių partijų finansavimo klausimą padaryti skaidresnį, tobulesnį, paprastesnį, kad žmonės galėtų geriau pasinaudoti galimybėmis paremti mėgstamas partijas per rinkimus, taip pat, kad būtų sumažinta korupcijos galimybė. Prezidentė ragino griežtinti valstybės tarnautojų ir pareigūnų atsakomybę ir apskritai valdžios institucijų veiklos skaidrumą bei viešumą teisėkūros procese.
Prezidentė, anot jos atstovo, per susitikimą didelį dėmesį skyrė korupcijos, kontrabandos mastams ir su tuo susijusiai bausmių skyrimo praktikai.
"Bausmės už kontrabandinius nusikaltimus, korupcinius nusikaltimus turėtų būti dar labiau sugriežtintos, turėtų tapti realios, baisios, tramdančios, atgrasančios nuo tokių nusikaltimų, o ne, kaip dažnai būna, popierinės ir keliančios juoką kontrabandininkams", - šalies vadovės poziciją išsakė L. Balsys.
Be to, Prezidentė mato būtinybę gerinti teismų darbą taip, kad būtų kuo mažiau vilkinimo, o bylos nagrinėjamos kuo greičiau. Lietuvoje vis daugėja bylų, jų nagrinėjimas ilgėja, o pagrindinė Lietuvos teismų problema išlieka per ilgas bylų nagrinėjimas, vilkinimas, teigia D. Grybauskaitė.
Prezidentė taip pat labai akcentuoja teismų jungimą bei viešumą. Dėl to siūloma daryti garso įrašus kiekvienoje byloje. Tai esą būtų labai didelis stimulas ir paskatinimas teisėjams kruopščiau žiūrėti į savo darbą, o žmonėms keltų didesnį pasitikėjimą. Teismų jungimas taip pat sustiprintų teisėtvarkos efektyvumą.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras pripažino, kad visų šių pageidavimų per pavasario sesiją įgyvendinti nepavyks. Jis teigė, jog realiai iš Prezidentės siūlymų pavyks įgyvendinti senaties termino sustabdymą finansinėse bylose, Civilinio proceso kodekso, Baudžiamojo kodekso proceso paketo pataisas, parengti ir priimti išplėstinio turto konfiskavimo modelį.
"Manome, kad pavasario sesijoje bent dalį šitų dalykų taip pat priimsime", - sakė S. Šedbaras.
Teisingumo ministras sakė, jog teismo proceso sutrumpėjimą galima išspręsti ne didinant personalo finansavimą, bet optimizuojant procesą. R. Šimašiaus teigimu, tos bylos, kurios šiandien nagrinėjamos ginčo teisena, galėtų pasibaigti teismo įsakymu, esą jau tokios sistemos tvarka pateikta.
"Suma sumarum esu įsitikinęs, kad tiek šias, tiek kitas priemones, kurias pasiūlė Teisingumo ministerija, kai kuriais atvejais Teisės ir teisėtvarkos komitetas, įdiegus, galime tikėtis esminio teigiamo pasikeitimo teismų darbe", - kalbėjo teisingumo ministras.
Jis teigė pritariąs Prezidentės pozicijai griežtinti bausmes kontrabandininkams.
"Tam tikrais atvejais galima kalbėti apie bausmių griežtinimą, tačiau labai svarbu užtikrinti, kad nebūtų suradimas "kraštinio" asmens, kuris tiktai iš skurdo nueina daryti nusikaltimų. Tuo tarpu tie nusikalstamo pasaulio baronai, kurie patys rankų nesitepa plaukdami per Nemuną ar gabendami sunkvežimiu nelegalius krovinius, neliktų nenubausti. Visos priemonės reikalingos, tačiau svarbiausia yra iš principo priimti tokias priemones, kurios suardytų nusikalstamo pasaulio tinklą", - konstatavo R. Šimašius.