Lietuvos jūrų muziejaus biologai apžiūrėjo pas juos atkeliavusius du, pirmuosius šiemet, ruoniukus pamestinukus. Visai nusilpusius mažylius bangos išmetė Smiltynėje ir Preiloje. Atliekant tyrimus paaiškėjo, kad ruoniukai yra ruoniukės. Viena, dar pasidengusi baltu pūku, trijų savaičių, kita apie mėnesio amžiaus. Biologai jas išmatavo ir pasvėrė. Mažylės sveria vos po 13 kilogramų.
„Tokio amžiaus jis jau turėtų sverti apie 30-40 kilogramų“, – sakė Lietuvos jūrų muziejaus biologas Arūnas Grušas.
Tad dabar pagrindinis biologų uždavinys ruoniukes nupenėti. Tačiau iš pradžių būtina atstatyti skysčių balansą. Tikėtina iš Estijos bangų atneštos mažylės visai nusilpusios, liūdnai nagais braižo stiklą.
„Tai jos gauna apie 400 mililitrų Rehidrono. Vėliau jau prasideda tas pats Rehidronas su silke malta“, – aiškino Lietuvos jūrų muziejaus biologas Pavel Kulikov.
Tačiau net nusilpusios ruoniukės gali įkasti taip, kad maža nepasirodys, tad biologai jas maitina dėvėdami specialias pirštines. Maitinti reikia 5 kartus per parą.
„Kai matom, kad apetitas yra, kad organizmas priima tokį maistą, apetitas didėja, tai akivaizdžiai matosi, mat jie pradeda daugiau nerimauti, daugiau šaukti, net kojas kandžioti reikalaudami maisto. Tai tada po truputį pradedam įvedinėti žuvį“, – kalbėjo P. Kulikov.
Viena ruoniukė – apkandžiota
Mišinukų biologai atsisako, kai ruoniukai jau kasdien suvalgo po du kilogramus šviežios žuvies. Bet čia bėdos nesibaigia. Pamestinukai atkeliauja su pluoštu ligų ir parazitų. Šioms ruoniukėms pūliuoja akys.
Maža to, viena mažylė gerokai apkandžiota. Biologai įtaria, kad taip pasielgė dėl patelių kovojantys ruonių patinai.
Šiuo metu Baltijoje gyvena 50 tūkstančių ruonių. Tačiau biologai baiminasi, kad netrukus populiacija gali mažėti, mat jūroje ima trūkti žuvies, tad ruonės nebegali išmaitinti savo mažylių. Jie žūsta ar bangos išmeta į krantą kasmet vis daugiau.
„Kai motina yra pati kūda kaip dviratis, neprivalgiusi, tai ji negali maitinti savo mažylių. Ji paprasčiausiai jį palieka, nes pati numirs“, – sakė A. Grušas.
Biologai dar kartą visiems primena – radus Baltijos bangų išmestą ruonį negalima jo liesti ar kitaip kelti dar didesnį stresą, o visada reikia skambinti numeriu 112. Operatoriai praneš kam reikia ir ruoniukai nukeliausi į juos mylinčias bei globojančias muziejaus biologų rankas.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





















































































































































































































































