Generalinė prokuratūra (GP) ketvirtadienį paskelbė apie ikiteisminio tyrimo dėl statybų Kuršių nerijoje baigtį.
Šis ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2005 m. rudenį. Tyrimo metu buvo tiriami Neringos savivaldybės ir jos pareigūnų bei kitų valstybės institucijų pareigūnų, dalyvavusių derinant ir tvirtinant detaliuosius projektus, techninius projektus, veiksmai nuo 2000 m. sausio 1 d. iki 2005 m. gruodžio 31 d., pranešė GP.
Buvęs Neringos savivaldybės vyriausiasis architektas Vytautas Valančius įtariamas tuo, kad turėdamas įgaliojimus rengti savivaldybės tarybos ir valdybos sprendimų projektus savivaldybės teritorijos planavimo, architektūros, statybos, urbanistikos klausimais, derinti projektavimo užduotis bei projektus, užtikrinti projektavimo ir statybos darbų kokybę, nepaisydamas Kuršių nerijos generalinio plano ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių statybas Kuršių nerijoje, reikalavimų, netinkamai atlikdavo savo tarnybos pareigas, dėl ko valstybė patyrė didelę žalą.
"Šiuo metu vyksta įtariamojo supažindinimas su bylos medžiaga", - pranešime spaudai cituojamas GP Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras. Tyrimo medžiagą sudaro 27 tomai.
Po susipažinimo laikantis Baudžiamojo proceso kodekse numatytų procedūrų bus sprendžiama dėl bylos perdavimo į teismą. Pasak prokurorų, tai gali užtrukti apie mėnesį.
Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro Algimanto Kliunkos teigimu, įtariamasis siejamas su 11 objektų, galimai neteisėtai pastatytų Nidoje, Juodkrantėje, Preiloje ir Pervalkoje.
"Netinkamai atlikdamas savo pareigas, nesilaikydamas įstatymų reikalavimų derino statybų detaliuosius projektus, kuriuos patvirtinus savivaldybei ir išdavus leidimus statybai buvo pastatyti Kuršių nerijoje statiniai, kurie padarė didelė žalą kultūriniam kraštovaizdžiui ir kultūrinėms vertybėms - istorinėms Neringos gyvenvietėms. Šitos vertybės buvo įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir jas buvo įsipareigojusi saugoti Lietuvos valstybė", - ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė A.Kliunka.
Anot jo, vieninteliam įtariamajam byloje V.Valančiui skirta kardomoji priemonė - pasižadėjimas neišvykti. Jam gresia areštas, bauda, laisvės atėmimas iki 2 metų arba teisės eiti tam tikras pareigas atėmimas. Kiti savivaldybės tarnautojai, galimai susiję su šiomis, pasak prokurorų, neteisėtomis statybomis, nėra įtariami.
"Už netinkamą pareigų atlikimą baudžiamosios atsakomybės senatis yra 5-eri metai, o dėl piktnaudžiavimo tarnyba - 8-eri metai. Dėl kai kurių objektų statybos suėjo baudžiamosios atsakomybės senatis. Tyrimas pradėtas 2005 metų pabaigoje, taigi kai kurių asmenų nepavyks patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl senaties termino suėjimo", - sakė jis.
Pasak prokuroro, ši byla - viena iš daugelio baudžiamųjų bylų, susijusių su galimai neteisėtomis statybomis Kuršių nerijoje ir Palangoje.
"2005 - 2008 metais prokurorai teismams pateikė 38 proceso dokumentus ryšium su neteisėtomis statybomis Kuršių nerijoje, 23 bylos yra išnagrinėtos, įsiteisėjo 10 sprendimų ir pagal šiuos sprendimus prokurorų reikalavimai yra patenkinti", - teigė A.Kliunka.