• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Su Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymu Lietuva pateko į keblią padėtį. Europos Komisija (EK) iš mūsų reikalaudama vykdyti stojimo į Europos Sąjungą (ES) įsipareigojimus ir uždaryti IAE 2009-aisiais deklaravo savo paramą uždarymui. Tiesa, lėšos numatytos tik iki 2013 metų. Dabar melodija pasikeitė. Vertėtų suintensyvinti derybas“, – sako Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė Birutė Vėsaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Lėšos uždarymui numatytos iki 2017 metų, tačiau jos sudaro tik trečdalį reikiamos sumos.

„Noriu priminti, kad IAE dar galėjo ilgokai dirbti: pirmasis blokas – iki 2013, o antrasis – 2017 m. Taigi iš anksto uždarę abu blokus mes praradome apie 100 mlrd. litų. Pasak energetikos ekspertų, abu blokai galėjo dirbti dar 15 metų. Dabar vėluoja uždarymo darbai. Ir dėl vėlavimo, ir dėl to, kad branduolinės atliekos vis dar yra antrajame bloke, jas tenka vėsinti, tad reaktorius, užuot gaminęs elektros energiją, ją dabar naudoja savo reikmėms. Tai Lietuvos mokesčių mokėtojams kasmet kainuoja apie 70 mln. litų. Panašu, kad uždarymo lėšos buvo švaistomos į kairę ir į dešinę, samdant brangius užsienio konsultantus, kuriuos parinkdavo Europos plėtros ir rekonstrukcijos bankas. Ne šventieji buvo ir vietiniai IAE vadovai. Lėšų, kurias siūlo EK IAE uždaryti tikrai nepakaks. O po 2017 m. lėšos, kurios turėtų būti skiriamos uždaryti jėgainę, apskritai skendi migloje“, - primena Seimo narė B.Vėsaitė.

REKLAMA

Parlamentarė nemano, EK pasiūlymas IAE uždarymui naudoti struktūrinės paramos lėšas, yra geras pasiūlymas.

„Tai reikštų, kad Lietuva yra baudžiama ir kitoms sritims reikiamų lėšų negus. Kitas EK siūlomas šaltinis – kelti elektros energijos kainą. Tokiam būdui gauti lėšų nepritars nė vienas gyventojas, kuriam brangtų elektra. Dabar jau aišku, kad Andriaus Kubiliaus Vyriausybė turėjo elgtis apdairiau, neuždaryti IAE tol, kol neišsiderėtos visos lėšos, kad būtų galima visiškai uždaryti atominę jėgainę. Energetikos ir Užsienio reikalų ministerijos turėtų priimti griežtas savo derybines pozicijas ir intensyviai derėtis, kad ir EK vykdytų savo įsipareigojimus“, – mano B.Vėsaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų