Penktadienį Kauno apygardos teismas paskelbė nuosprendį kriminalinio pasaulio autoriteto Vyganto Vilimo, pravarde Valdyba, nužudymo byloje.
Kaltinamųjų suole sėdėjo du Aguoninių (neretai žiniasklaidoje Kamuoliniais vadinamai, – red. past.) nusikalstamai grupuotei priskiriami įtariamieji – Eugenijus Gudeliauskas (33 m.) bei Virginijus Baltrušis (35 m.).
Teisėjų kolegija apkaltinamąjį nuosprendį paskelbė tik V. Baltrušiui ir skyrė jam 12 metų laisvės atėmimo.
Nuosprendį subendrinus su teisiamojo neatliktomis bausmėmis, jis pataisos namuose turės praleisti 12 su puse metų.
Nepastebėjo žiaurumo apraiškų
V. Baltrušis taip pat turės atlyginti nužudytojo vaikams 80 tūkstančių litų neturtinę žalą ir padengti visas ligonių kasos išlaidas V. Vilimo gydymui.
Didesnė nei vidutinė už tokią veiką numatyta laisvės atėmimo bausmė V. Baltrušiui skirta todėl, kad jis nuolat darė vis sunkesnius nusikaltimus.
Sunkinančia aplinkybe pripažinta tai, kad V. Baltrušis nusikalto veikdamas bendrininkų grupėje.
Kaltinamajame akte konstatuota, kad V. Vilimas buvo nužudytas itin žiauriai, vis dėlto teisėjų kolegija byloje nerado tokių duomenų.
Išbrauktas ir teiginys, kad V. Vilimas buvo žalojamas metaliniais strypais, nes, anot teismo, tai tebuvo tik prielaida.
Ekspertai nustatė, kad sužalojimai padaryti kietais bukais daiktais, o tai nėra tas pats.
Nors V. Baltrušis savo kaltę kategoriškai neigia, ekspertai aptiko nepaneigiamai jo kaltę įrodančių biologinių pėdsakų, o tyrėjai surinko pakankamai įkalčių.
Tačiau kaltinimas teisiamajam perkvalifuokuotas į nužudymą netiesiogine tyčia, nes dalyvaudamas konflikte V. Baltrušis nesiekė V. Vilimo mirties, nors ir suvokė galimas pasekmes.
Išlaisvintas teismo salėje
Na, o Ryžo ir Bryliko pavardes turintį Eugenijų Gudeliauską teismas išteisino, konstatavęs, kad nėra įrodymų, jog jis dalyvavo žalojant V. Vilimą.
Nors tą lapkričio vakarą penkių arba šešių vyriškių konfliktas su V. Vilimu prasidėjo prie E. Gudeliausko namų, o vėliau nukentėjėlis buvo vežiojamas Brylikui priklausančiu mikroautobusu, liudininkai parodė, kad E. Gudeliauskas iš įvykio vietos išvažiavo dar prieš prasidedant incidentui.
Nustatyta, kad tuo metu, kai sunkiai sužalotas V. Vilimas buvo vežiojamas po miestą, E. Gudeliauskas iš pradžių vakarieniavo kavinėje, paskui nuvyko pas savo seserį.
Taigi teisiamojo E. Gudeliausko kaltė nenustatyta, todėl jis išteisintas ir paleistas į laisvę teismo salėje.
Mirė nuo sunkių sužalojimų
V. Vilimas–Valdyba vieną 2007 metų lapkričio vakarą buvo aptiktas leisgyvis prie Kauno pakraštyje esančios kebabinės.
Ligoninėje paaiškėjo, kad visas jo kūnas žaizdotas, o kojos ir alkūnkauliai sulaužyti.
Pradžioje manyta, kad V. Vilimas suvarpytas kulkų, tačiau žaizdose svetimkūnių neaptika. Medikai gelbėdami sužalotąjį amputavo vieną koją ir jau rengėsi amputuoti antrąją, bet išgelbėti jam gyvybės nepavyko.
Vėliau ekspertai nustatė, kad V. Vilimui suduota ne mažiau kaip 14 smūgių kažkokiais kietais bukais daiktais.
Garsėjo koviniame sporte
Kauno nusikalstamame pasaulyje Valdyba garsėjo savo aršiu charakteriu.
Prieš keliolika metų jis buvo laikomas stipriausiu Lietuvoje Rytų kovos menu atstovu.
Už turto prievartavimą Vadyba penkerius metus praleido pataisos namuose, o vėliau emigravo į Airiją. Turima duomenų, kad užsienyje jis taip pat nevengė nusikalsti.
V. Vilimas buvo užpultas ir mirtinai sužalotas vos po savaitės kai sugrįžo į Lietuvą.
Egzekucija buvo pradėta prie E. Gudeliausko namų, kur V. Vilimas buvo daužomas kietais bukais daiktais, o vėliau jau pasipriešinti nebegalėjęs Valdyba buvo pustrečios valandos vežiotas po miestą nenustatytu maršrutu.
Nukankintas veikėjas buvo vežiojamas E. Gudeliausko iš kaimyno perpirktu autobusiuku „Mercedes“, kuriuo pastarasis anksčiau į varžybas gabendavo savo sportinį motociklą.
Galiausiai sužalotasis buvo išmestas prie kebabinės Palemone.
Valdyba į gydymo įstaigą atgabentas dar sąmoningas, tačiau nei medikams, nei policijos pareigūnams sužalojimo aplinkybių neatskleidė.
Remigijus RAINYS