2006-ieji. Valdo Adamkaus referentė Božena Krasovaska už 250 tūkst. litų Prezidentūroje pastato auksinį „Versace“ tualetą. Skandalas! Dabar Kauno savivaldybė už geležinę būdelę suploja pusę milijono. Ir nieko. Pinigų plovimo mastai nieko nebestebina, - rašo dienraštis „Vakaro žinios“.
Iešmininką - lauk!
Tualeto skandalas, kilęs 2006 metų lapkritį, atsistatydinimo pareiškimą privertė parašyti tuometį prezidentūros kanclerį Osvaldą Markevičių. Belaukiant Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II, Prezidentūroje tualete sena santechnika pakeista į prabangią italų dizainerio Gianni Versace įrangą, kurios kaina - per ketvirtį milijono litų.
Prezidentūros kancleris anuomet išsidavė, jog beprotiškai brangios santechnikos įsigijimas buvo ne jo, o tikrosios Prezidentūros šeimininkės, prezidento asistentės B.Krasovskajos ir pirmosios šalies ponios Almos Adamkienės sumanymas, kuriam nebuvo įmanoma nepaklusti. Iškart po šių žodžių jis prarado postą.
„Iš tikrųjų, mano situacija tada buvo nepavydėtina, nes, atvirai kalbant, „paradui dirigavo“ vieni, o jų nurodymus privalėjo vykdyti kiti, - „Vakaro žinioms“ aptakiai kalbėjo O.Markevičius. - Labai apmaudu, kai darai vienaip, išeina kitaip, o suprantama trečiaip. Kai pasijunti atpirkimo ožiu. Iešmininku. Dar kartą pasakysiu: taip, dirbdamas Prezidentūros kancleriu nebuvau savarankiškas priiminėdamas sprendimus. Gaila, bet tikrieji kaltininkai liko „už kadro“.
Kauno džiaugsmas
Kauno miesto vadovai ne kokie nors skurdžiai iš Prezidentūros. Ne lygis už ketvirtį milijono pirkti auksinį tualetą. Aukštesnis lygis už pusę milijono nupirkti geležinę būdelę.
Tik praėjusią savaitę, kai konteinerinis tualetas prie Kauno pilies pradėtas eksploatuoti, miesto tarybos Antikorupcijos komisija susigriebė, kad jo kaina - per didelė, pasiskelbė bėgsią į prokuratūrą.
Vakar 11 val. Kauno apygardos prokuratūros pareigūnai „Vakaro žinioms“ patvirtino: taip, ką tik tualeto medžiaga atsidūrė ant jų stalo. Prokurorai tirs galimą korupciją, projektuojant ir statant konteinerinį tualetą.
Iš kur tokia kaina? - domėjosi „Vakaro žinios“. Kauno tarybos Antikorupcijos komisija savo išvadose konstatuoja, kad tai - visai ne tas objektas, kuris buvo siūlomas. Kainą esą galėjo sukelti net kelis kartus keista WC vieta, pakartotinai atliekami projektavimo darbai. Komisijos nuomone, tokio statinio vertė - ne daugiau kaip 100 tūkst. litų.
Pažeidimų nebuvo
Įdomiausia, kad Vyriausioji viešųjų pirkimų komisija atliko dėl to tyrimą ir pažeidimų nenustatė!
„Vakaro žinios“ klausė Kauno mero Andriaus Kupčinsko, kodėl tik dabar pabudo. Laikinosios sostinės vadovas dar prieš tualeto statybų pradžią abejojo dėl kainos.
„Kai vyko viešasis konkursas, jame dalyvavo tik viena įmonė, be to, tada dar nebuvo krizės. Galbūt dėl to kaina buvo tokia didelė, - teisinosi ponas Kupčinskas. - Tegu dabar prokurorai aiškinasi ir baudžia kaltuosius. Palaukim, ką pasakys prokurorai. Kol jų išvadų nėra, galioja nekaltumo prezumpcija, negalime imtis jokių veiksmų.“
Nusikalstama: juk ne iš savo kišenės moka
Kęstutis ČILINSKAS - Teisininkas:
„Jau vien tai, kad viešame konkurse dalyvavo vienintelis dalyvis, rodo proceso neskaidrumą, - aiškino buvęs Seimo narys. - Apie kokią konkurenciją tarp dalyvių galima kalbėti, kai jų yra tik vienas! Juk kai yra daugiau, ir darbų atlikimo rinkos kaina nustatoma artimiausia realiai kainai.“
Tualeto projektavimas ir statyba už daugiau nei pusę milijono litų, anot teisininko, yra ne tik biudžeto lėšų iššvaistymas, bet ir skriauda visai miesto bendruomenei. Valdininkai juk ne iš savo kišenės už darbus sumokėjo.
Užsienio šalyse, anot jo, konkurencijai yra skiriama daugiausia dėmesio, todėl tokie konkursai pravedami maksimaliai skaidriai, yra didelė konkurencija tarp konkurso dalyvių.
„Šiuo atveju greičiausiai nenorėta, kad dalyvių būtų daugiau, todėl stengtasi, kad apie tokį konkursą būtų paskleista kuo mažiau informacijos, - svarstė teisininkas. - Nes kuo mažiau apie tai žinos - tuo mažiau bus dalyvių. O vėliau, žiūrėk, tokį sprendimą laiminę valdininkai kainos skirtumą ramiai sau gali pasidalyti su konkurso nugalėtoju, ir nė šuo nesulos.“