Prognozuojama, jog 2018 metų vasara Lietuvoje bus šiltesnė ir sausesnė, lyginant su standartine klimato norma. Vidutinė daugiametė vasaros oro temperatūra Lietuvoje siekia 16,8 °C, kritulių kiekis 230 mm. Birželį ir liepą vidutinė oro temperatūra numatoma iki 1,5 °C aukštesnė. O rugpjūčio terminės sąlygos bus artimos įprastoms (17,1 °C). Kritulių šią vasarą numatoma kur kas mažiau nei įprastai.
Pastovumu mūsų vasaros nepasižymi
Mūsų vasaros yra pakankamai nepastovios. Dažnai kelias karščio dienas keičia kelios lietingos ir vėsios dienos. Prie šio nepastovumo prisideda ir klimato kaita. Susidaro tokia situacija, kad Skandinavijoje būna šilčiau nei Madride, ar Pirėnų pusiasalyje. Toks orų pasiskirstymas ir keliavimas iš pietų į šiaurę ir atvirkščiai, vis labiau dažnėja, ne tik vasaros laikotarpiu, bet ir žiemą būna panaši situacija. Tai yra vienas iš klimato kaitos padarinių
„Vasaros Lietuvoje nėra itin pastovios. Pastebėta, kad paskutiniais metais, tie ekstremalumai dėl klimato kaitos didėja ir tas nepastovumas dar labiau ryškėja, o ateityje jie, ko gero, dar labiau ryškės”, – pasakoja klimatologas Donatas Valiukas.
Šią vasarą kritulių bus mažiau
Kritulių kiekvieną vasaros mėnesį iškrenta labai panašus kiekis, tačiau šią vasarą jų prognozuojama mažiau.
„Vasarą, jeigu žiūrint labai smulkiai, tai kas mėnesį iškrenta po 75 mm kritulių. Tai šiemet tiek birželis, tiek liepa, prognozuojama, bus sausesnės už normą, bet rugpjūtis turėtų būti normalus”, – mini klimatologas.
O kaip gi birželis?
Birželio pirma diena toli gražu nereiškia vasaros pradžios, ji prasideda antroje birželio pusėje, po Joninių. Tuo metu saulė pasiekia savo aukščiausią tašką. Būtent šiuo laikotarpiu prasideda tikroji vasara.
„Aš mėgstu sakyti, kad Lietuvoje vasara trunka nuo Joninių iki Žolinės. Tuo metu yra ta tikroji vasara, bet pasitaiko įvairių išimčių. Galime teigti, kad laikotarpis tarp Joninių ir Žolinės galėtų būti saugiausias statymas orų prognozių loterijoje, tačiau galima mėginti statyti ir už birželį. Nes šis mėnuo yra visiška loterija, jis gali būti bet koks. Viena savaitė gali būti labai šlapia ir lietinga, o kita savaitė gali būti labai šilta, nes šis mėnuo labai permainingas ”, – pasakoja sinoptikas Naglis Šulija.
Kada geriausia atostogauti?
Įprastai Lietuvoje geriausias laikotarpis atostogoms yra paskainiotosios liepos savaitės ir pirmosios rugpjūčio.
„Statistiškai liepos pabaiga ir rugpjūčio pradžia būna karščiausias laikotarpis Lietuvoje. Pernai taip nebuvo. Pernai liepos mėnuo už normą buvo šiltesnis puse laipsnio, rugpjūtis atitiko normą (buvo vos vos vėsesnis, 0,2 laipsniais). Tad, iš tiesų, prisimename liepos pabaigos vėsą ir pamirštame tuos karščius, kurie buvo”, – pasakoja klimatologas Donatas Valiukas.